Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Dvě třetiny spotřeby energie domácností tvoří vytápění - Jaký je trend v této oblasti? 

Dvě třetiny spotřeby energie domácností tvoří vytápění - Jaký je trend v této oblasti? 

Dvě třetiny spotřeby energie domácností tvoří vytápění - Jaký je trend v této oblasti? 
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se krátce podíváme na dnes velmi skloňované téma, tj. spotřeba energií domácnostmi. Český statistický úřad (ČSÚ) vydal nový článek, ve kterém uvádí, že 66 % spotřeby energie domácností padnou na vytápění. Zajímá vás z jakých zdrojů využívají domácnosti nejvíce energie a jaký je trend v této oblasti?

Domácnosti a jejich spotřeba energií

ČSÚ uvádí, že domácnosti se na celkové konečné spotřebě energií v Česku dlouhodobě podílejí řádově 30 %. 80 % spotřebované energie jde na vytápění a ohřev vody, zbývající část tvoří spotřeba na osvětlení, vaření, chlazení a ostatní koncové užití. Zmapování struktury spotřeby paliv a energií v domácnostech vychází z výsledků šetření Energo 2021.

Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ uvádí, že nejvíce energie domácnosti aktuálně získávají z obnovitelných zdrojů energie, a to lehce přes 30 %. Následuje zemní plyn s přibližně 26% podílem. Energie dodaná elektřinou pak tvoří necelých 20 %.

Nakupované teplo se na celkové spotřebě domácností podílí zhruba 13 % a tuhá paliva 9 %. V posledních 10 letech dochází k odklonu od uhelných paliv. Zatímco v roce 2010 domácnosti využívaly nejvíce energie z plynu, nyní je to energie z obnovitelných zdrojů. Největší měrou jde o palivové dřevo, ale roste i počet domácností s instalovanými fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly.  

Domácnosti nejvíce spotřebují energii na vytápění

Zbyněk Štech, vedoucí oddělení statistiky energetiky ČSÚ uvádí, že domácnosti nejvíce spotřebují energii na vytápění. Jedná se o 66 % z celkové jejich spotřeby. 38 % domácností je napojeno na dodávky tepla z tepláren a dalších centrálních zdrojů tepla, podobné procento používá jako hlavní zdroj vytápění zemní plyn.

Obnovitelné zdroje energie (především palivové dřevo) jako převažující způsob vytápění využívá 10 % domácností. U necelých 7 % domácností ještě převažují uhelná paliva, zbylých 7 % vytápí v převážné míře elektřinou. Přibližně 20 % domácností využívá k vytápění více zdrojů tepla. Jako alternativní zdroj uvádějí v 65 % obnovitelné zdroje energie, nejčastěji se jedná o palivové dřevo.

Typickým příkladem je rodinný dům a kombinace plynového kotle a krbu. 

Zbyněk Štech říká, že spotřeba na vytápění je přitom ovlivněna řadou faktorů. Mezi základní patří technický stav a zateplení budov, ale svoji roli hrají také počasí a vnitřní teplota. Celkově u nás klesá podíl nezateplených bytů, nově dokončené se z velké části staví v energetické třídě B, kam se řadí velmi úsporné budovy. Dvě třetiny domácností v roce 2021 uvedly, že vytápí na 22 stupňů a více.

Druhou nejvýznamnější položkou domácností jsou energie na ohřev vody. Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu říká, že spotřeba na ohřev teplé vody tvoří 16 % z celkové spotřeby paliv a energií v domácnostech. Dvě třetiny domácností uvedly jako hlavní zdroj teplé vody zemní plyn a dálkové teplo. Elektřinou vodu ohřívá necelá jedna třetina domácností. Přibližně 6 % domácností k ohřevu vody využívá obnovitelné zdroje a tuhá paliva.

Mezi ostatní položky, které tvoří u domácností spotřebu energií patří vaření (6 %), osvětlení a provoz domácích spotřebičů (7 %). Vybavenost domácností velkými spotřebiči se přitom zvyšuje. Za posledních šest let došlo k největšímu nárůstu u sušiček na prádlo, myček nádobí a počítačové techniky. Zbývající 2 % energie domácnosti využijí na chlazení a ostatní koncové užití.

Trend odklonu od uhelných paliv?

Z dnešního článku můžeme vyvodit nepřekvapivý závěr, že v posledních 10 letech dochází k odklonu od uhelných paliv. Zatímco v roce 2010 domácnosti využívaly nejvíce energie z plynu, nyní je to energie z obnovitelných zdrojů. Největší měrou jde o palivové dřevo, ale roste i počet domácností s instalovanými fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly.

Tento trend odklonu od plynu je v současné době velice důležitý pro domácnosti, protože nejvíce zdražil plyn a podle odborníků se na původní ceny nejen plynu ale i ostatních energií, již nevrátíme.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo