Dnešní článek obsahuje 6 nejdůležitějších bodů pro zodpovědné investování. Pokud je budete dodržovat, můžete se vyhnout starostem nad celou řadou věcí, které jednotlivý investor nemůže ovlivnit. Pojďme si shrnout jednotlivé body.
1. Diverzifikace
Diverzifikace portfolia je způsob, jak snížit riziko poklesu hodnoty investic. Tuto diverzifikaci běžně provádí také zkušení individuální investoři a manažeři podílových fondů.
Zjednodušeně můžeme říci, že pod diverzifikací si můžeme představit koupi více druhů cenných papírů, jejichž cena reaguje odlišně např. na aktuální fázi ekonomického cyklu, politická nebo měnová či aktuálně rostoucí ceny energií.
Můžeme si představit, že diverzifikované portfolio vypadá jako prodejna smíšeného zboží, ve které najdete od každého něco, tj. majitel není silně závislý na aktuálním počasí, měsíci v roce nebo kupní síle obyvatel. Při tomto pohledu špatně diverzifikované portfolio (špatně diverzifikované podnikání) je např. prodejna slunečních brýlí, prodejna drahých krémů na pleť a prodejna rychlého občerstvení v kempu u rybníka.
Základní diverzifikací je rozdělení Vašich úspor různorodě z hlediska aktiva, času investice a regionu.
2. Poraďte se s profesionály
Nevěřte slibům ohledně obrovských výnosů, abstraktním projektům a vzdušným zámkům. Pokud jste v investování teprve začátečník, dejte na radu profesionálů, tedy licencovaným investičním odborníkům s dlouholetými zkušenostmi (nikoliv začátečníkům z nějaké pyramidové firmy).
Investiční trojúhelník
Mějte na paměti, že pokud vám někdo slibuje vysoký výnos z investice, roste zároveň také riziko, že na tento vysoký výnos nedosáhnete. Vztah mezi výnosem, rizikem a likviditou nám zobrazuje investiční trojúhelník. Pravidlo investičního trojúhelníku říká, že se současně můžeme přiblížit pouze ke dvěma vrcholům trojúhelníku.
Několik příkladů z praxe: Akcie mají vysoký výnos a vysokou likviditu, ovšem mají vysoké riziko. Nemovitosti mají vysoký výnos a malé riziko, ovšem mají malou likviditu. Spořící účty mají malé riziko a vysokou likviditu, ovšem malé výnosy.
3. Rezerva
Předtím než investujete, ujistěte se, že disponujete dostatečnou finanční rezervou pro případ neočekávané události. Odborníci doporučují mít rezervu minimálně ve výši čtyř až šestinásobku běžných měsíčních výdajů.
4. Rozhodněte se s rozvahou
Zodpovědně učiňte rozhodnutí o výběru pro vás vhodného investičního produktu. Promyslete si, kolik můžete investovat. Rozhodněte jaký je cíl investice, očekávaný výnos a dobu, po kterou jste ochotni si na výnos počkat.
5. Riziko
Jak jsme viděli výše na investičním trojúhelníku, pokud chcete vysoký výnos z investice, roste zároveň také riziko, že na tento vysoký výnos nedosáhnete. Ujasněte si proto, jaký je váš postoj k riziku. Musíte počítat s tím, že při investování nezískáte očekávaný výnos a že o část investovaných peněz můžete přijít.
6. Rozumíte tomu, do čeho investujete?
Mnoho analytiků a odborníků říká, že byste měli investovat do takových produktů, které používáte, rozumíte jim a o kterých máte dostatek informací. Například pokud pijete Coca-Colu, chutná vám a očekáváte, že tento nápoj vy i ostatní lidé budou kupovat i v budoucnu, investice do Coca-Coly je pro vás racionální.
Závěr
Investor nemůže ovlivnit celou řadu věcí, a proto by se měl držet určitých pravidel, aby se vyhnul starostem, které investování přináší. 6 pravidel zmíněných výše vám samozřejmě nezaručí bezstarostné investování, ovšem každý investor by měl tato pravidla určitě znát.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.