Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do této firmy Apple investoval 1,5 miliardy USD? Měli byste se přidat?

Sázka Applu na Globalstar by mohla být jednou z nejzajímavějších technologických spoluprací poslední doby. Jak investice Applu mění situaci kolem této satelitní společnosti?

Do této firmy Apple investoval 1,5 miliardy USD? Měli byste se přidat?
Zdroj: flickr.com

Globalstar je americká společnost, která poskytuje mobilní satelitní služby.

Jedná se o menší firmu, která ještě před několika lety byla téměř před bankrotem, mnoho věcí se ovšem změnilo a aktuálně její vyhlídky vypadají výrazně lépe.

Nedávno uzavřela partnerství s jedním z největších maloobchodníků, ale hlavně byla dohodnuta obří spolupráce s Applem za více než miliardu USD, který využije satelitní služby pro posílání iMessage mimo dosah mobilní sítě.

Globalstar stojí určitě za bližší pohled. Jsou jeho akcie stále zajímavé i po raketovém růstu?

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Globalstar

Načítání
Načítání
Koupit akcie Globalstar! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak Globalstar funguje, kde má silné a slabé stránky?

Globalstar provozuje několik satelitů, které dříve sloužily primárně pro komunikaci přes satelitní telefony.

V tomto segmentu se nicméně firmě tolik nedařilo, protože nemá pokrytí po celé planetě, respektive nepokrývá polární oblasti a několik dalších částí světa.

Zdroj: groundcontrol.com
Pokrytí Globalstaru
Pokrytí Globalstaru

Technologie Globalstaru také hůře funguje v méně přístupných místech jako kaňony. Satelitní telefony přitom používali v mnoha případech dobrodruzi, či různé průzkumné výpravy.

Ti proto volili služby konkurenční firmy Iridium, která měla pokrytí po celém světě. Na druhou stranu tato firma má trochu jiný systém satelitů a často zpráva přijde až za 2 – 3 minuty.

Když posíláte zprávu z nějaké výpravy o tom, že jste naživu nebo potřebujete pomoct, je pro vás důležitější garantované doručení zprávy než to, jestli přijde o minutu nebo dvě později.

Naopak pokud si chcete na klasickém telefonu “esemeskovat” z místa, kde zrovna není signál, tak je pro vás důležitější, aby zprávy chodily jen s minimální odezvou, aby konverzace mohla plynout. Pro takové využití se hodí právě systém Globalstaru.

Pokud se zprávy z telefonu neodešlou, tak vám to tolik nevadí, protože pokrytí od operátora na daném místě stejně není (jste na tom stejně jako bez Globalstaru).

Apple zamíchal kartami

Globalstar se celou minulou dekádu docela trápil a jeho služby nebyly moc využívány kvůli zmíněným důvodům. S vylepšením mobilních telefonů se ovšem naskytla možnost je propojit se satelity.

Apple chtěl tuto možnost využít a iPhony od 14. řady jsou schopné se opravdu připojit k satelitu.

Technologický gigant si zvolil za partnera právě Globalstar, protože nevýhoda v menším pokrytí pro účely Applu nebyla zásadní. Navíc satelitní firma byla v neúplně dobré situaci, proto měl Apple silnou vyjednávací pozici.

První partnerství bylo uzavřeno v roce 2022 na posílání SOS zpráv z iPhonu, které byly mimo dosah klasické sítě. Většina uživatelů iPhonů, kteří se ocitnou mimo signál, nejsou na jižním pólu nebo v úzkém kaňonu, tudíž pokrytí Globalstaru stačí.

Info

Toto testovací partnerství se osvědčilo a na začátku listopadu 2024 se Apple rozhodl partnerství výrazně rozšířit.

Firma se rozhodla, že koupí 20% podíl v Globalstaru za 400 milionů USD, navíc mu pomůže splatit část dluhu a zafinancuje vypuštění nových satelitů za stovky milionů USD na oběžnou dráhu.

Není divu, že akcie po tomto oznámení rostly o desítky procent. Nové partnerství by pro Globalstar mělo vygenerovat až 250 milionů USD ročně v tržbách, což je zhruba stejně jako projektované tržby pro rok 2024.

Vývoj ceny akcií Globalstar za poslední 2 měsíce

Načítání
Načítání
Koupit akcie Globalstar! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nutné je dodat, že s poskytnutím sítě pro Apple nejsou spojeny žádné další významné provozní náklady, tudíž by se většina těchto příjmu měla rovnou přelít do čistého zisku firmy.

V tomto novém partnerství by měly jít přes satelity posílat i klasické iMessage, v případě, že mobil je mimo signál, tudíž se jedná o opravdu významné rozšíření poskytovaných služeb.

Globalstar má i další úspěchy

Firma zaznamenala i další úspěchy. V posledních letech začala cílit na nové zákazníky jako těžaři komodit v nepřístupných oblastech, rybáři nebo lesníci, kterým se hodí satelitní pokrytí.

Tito zákazníci přibývají, i když je to zatím jen menší část tržeb.

Info

Další úspěch slavil Globalstar, když si ho velký maloobchodník, údajně Walmart, vybral pro koordinaci tisíců robotů ve svých skladech pomocí satelitů.

Na síť Globalstaru jsou například připojené i solární lampy v USA, které přes ni posílají informace o stavu jejich baterie a funkčnosti.

Zmíněné zakázky ukazují, že satelity nacházejí čím dál více uplatnění.

Vlnové spektrum, skrytý poklad za miliardy

Pro vysílání signálu přes satelity jsou ideální pouze některá spektra vlnění. Jedno vyhovující vlastní nyní právě Globalstar, který ho má garantované americkým úřadem pro telekomunikace minimálně na dalších 15 let.

Toto spektrum je natolik klíčové, že o něj projevil zájem i Starlink Elona Muska, nicméně byl neúspěšný.

Objevují se názory, že jen samotné spektrum by mohlo mít aktuálně hodnotu i miliard USD. Po raketovém růstu akcií je celková tržní kapitalizace firmy jen okolo 4 miliard USD, tudíž by ji hodnota spektra mohla ještě navýšit.

Výhledy do budoucna a ocenění

Není dobré se zatím řídit výhledy analytiků, protože jejich modely nebyly aktualizovány o výnosy z partnerství s Applem.

Pokud počítáme s tím, že v roce 2026 už bude spolupráce generovat tržby předpokládané Globalstarem, mohla by společnost v daném roce dosáhnout na obrat kolem 500 milionů USD, zhruba 100 % nárust oproti 2024.

Zdroj: investors.globalstar.com
Růst tržeb Globalstaru nalevo a růst EBITDA napravo
Růst tržeb Globalstaru nalevo a růst EBITDA napravo

Pokud vezmeme v úvahu, že se tržby zdvojnásobí a provozní náklady se zvýší jen nepatrně, mohla by společnost dosáhnout zisku kolem 200 milionů USD, protože aktuálně se pohybuje na hranici ziskovosti.

Navíc má společnost velké odpisy, kolem 100 milionů USD ročně, které snižují čistý zisk, ale nesnižují volné peněžní toky, tudíž by FCF mohl být až kolem 300 milionů USD.

Dluh společnosti by se měl snížit pod 200 milionů USD. Hotovostní pozice je aktuálně kolem 60 milionů USD a během následujících let by měla růst, tedy dluh by už neměl být problém.

Potenciální P/E pro rok 2026 je tedy při aktuální tržní kapitalizaci 4 miliardy USD kolem 20. Násobek volných peněžních toků pro stejné období je dokonce pouhých 13.

Jestliže partnerství přinese očekávané zisky a společnosti se bude dařit získávat i další zákazníky jako zmíněný Walmart, či těžaři, společnost stále vypadá oceněna atraktivně.

Navíc ani nepočítáme do ocenění hodnotu vlnového spektra, která by ho mohla dále navýšit.

Slovo závěrem

Globalstar je unikátní firma z velmi perspektivního odvětví. V nejbližších letech se ukáže, jak moc z toho dokáže vytěžit.

Minimálně partnerství s Applem a jeho aktuální 400 milionová investice do společnosti dává důvěru ve světlou budoucnost. Apple větší akvizice nebo takovéto investice nedělá příliš často, ale většinou jsou úspěšné.

Společnost by se poprvé za dobu své existence měla překlopit do zisku a začít generovat volné peněžní toky.

Pokud se očekávaní naplní, zdá se cena společnosti stále rozumná, nicméně je potřeba brát v úvahu i riziko, že se partnerství z hlediska budoucích příjmů nenaplní podle předpokladu.

Uvažujete o investování do akcií Globalstar? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Analytik na volné noze a investor. Vždycky se zajímal o široké spektrum oborů. Baví ho získávat nové znalosti, snaží se pochopit a analyzovat fungování světa kolem něj, což ho zavedlo na střední škole až do světa investování.

Věnuje se analyzovaní společností z různých odvětví z celého světa, které mají zajímavý příběh a jsou často opomíjeny.

Rád čte různé knihy a články o investování, geopolitice či historii a snaží se v nich najít inspiraci pro svoje investiční teze. Největším vzorem mu je Peter Lynch, se kterým sdílí myšlenku, že nejdůležitější pro investovaní nejsou geniální znalosti matematiky, nýbrž selský rozum, logika, psychika a trpělivost.

Kromě studia ekonomie a financí se ještě stará o akciové portfolio v menší rodinné firmě.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.