Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
V interview pro televizi Bloomberg moderovaném Emily Chang u příležitosti druhého ročníku technologického summitu v San Franciscu 14. srpna 2018 hovoří Brian Armstrong, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Coinbase, o jeho cestě k bitcoinu, o vývoji společnosti Coinbase, a cenových změnách v souvislosti s bitcoinem.
Vyjadřuje své názory na činnost orgánu U.S. SEC a lidi typu Warrena Buffetta, známého svými skeptickými názory na kryptoměny jako takové, na vývoj a přístup společnosti Coinbase k problematice kybernetické bezpečnosti jakož i na možnosti přijetí kryptoměn k provádění plateb v běžném životě.
Níže předkládáme nejzajímavější pasáže z tohoto interview.
“Na škole jsem studoval počítače a ekonomii. Následně jsem si zařídil přibližně roční pobyt v Argentině právě v době, kdy země prodělávala rekordní hyperinflaci. Co se týče zaměstnání, nastoupil jsem do společnosti Airbnb, která se zabývá převodem peněz do 190 zemí světa. Tím jsem se ocitl přímo uprostřed problematiky integrace globálního finančního systému. Ostatně každá země má své vlastní systémy, do nichž je třeba se zapojit. V prosinci roku 2010 se mi do rukou dostal původní koncept o kryptoměně bitcoin, kterou napsala ona tajemná osoba, kterou nikdo nezná, nesoucí jméno Satoshi Nakamoto. Text mě zaujal zvláště proto, že pojednával o tom, jak by celý svět mohl mít jednu univerzální měnu, jež by fungovala přes internet. Tato myšlenka mne pohltila natolik, že jsem ji považoval za nejdůležitější věc, kterou jsem za posledních pět let četl. Začal jsem navštěvovat různá setkání na toto téma v San Francisku. Na vlastní oči jsem viděl, jak rychle se věci hýbou vpřed a měl jsem dojem, že jsem pěkně zaspal. Psal se rok 2011 a na světě už byly první směnárny bitcoinu. Zmíněná setkání navštěvovali jak skvělí odborníci na výpočetní techniku na straně jedné, tak různí ztřeštěnci na straně druhé. V tomto prostředí jsem si začal pohrávat s myšlenkou vytvořit prototyp něčeho, z čeho se později vyklubal Coinbase; šlo tedy o první dějství v celém příběhu.”
Na dotaz moderátorky, zda cenu bitcoinu v hodnotě přibližně 6 000 US dolarů považuje za normální, odpověděl Brian Armstrong následovně:
“Když se nad celou věcí zamyslím z hlediska technologií, prochází svět sérií bublin a korekcí. Doposud jsme zaznamenali asi 4 až 5 podobných případů vzestupu a poklesu, kdy cena bitcoinu dosáhne zprvu iracionálních rozměrů, aby následně došlo ke korekci zpět na přibližně 60 – 70% původní hodnoty. Po každém vzestupu a poklesu se kurz ustálí na nové úrovni, což se svým způsobem odráží i na růstu společnosti. Když se vrátím do let 2012-2013, tedy do počátků naší společnosti, počet předplatitelů se pohyboval kolem 500. Po prasknutí bubliny a následné korekci se jejich počet zvýšil na dvojnásobek. K dnešnímu dni se počet předplatitelů odhaduje na 50 000. Očekávání zákazníků jdou napříč celým světem. Ostatně si myslím, že využívání bitcoinu jako prostředku pro běžné platby se neustále každým rokem zvyšuje.”
Názory na SEC
“Pokud bych měl vyjádřit čistě svůj názor, myslím, že orgán zabývající se kontrolou finančních transakcí, SEC, se k této věci postavil celkem příznivě. Neočekávám, že se zaměří na nějakou konkrétní technologii a začne ji ihned vynášet do nebe. Práce tohoto orgánu spočívá v zajištění bezpečí trhu a zabránění případným podvodům spotřebitelů. Konají správně, pokud tuto oblast pozorně sledují, zvláště když vidíme, kolik nových měn se stále objevuje na trhu, přičemž kvalita řady z nich je pochybná. Tedy z mého hlediska celková spokojenost s jejich spoluprací. Pochopitelně zbývá řada věcí k dořešení musíme na příklad společně definovat standard pro akceptovatelnou kryptoměnu, určit klasifikaci jednotlivých kategorií – jistin, komodit – a další…“.
Co si myslím o krypto-skepticích
“Myslím si, že pravdu nemají. Podívejte, když jsem otázku na budoucnost bitcoinu položil asi před šesti léty, devět z deseti dotazovaných mi odpovědělo, že jí moc nevěří. Dnes je však počet skeptiků podstatně menší. Samozřejmě, že takoví existují. Nicméně zůstávat v této věci skeptický je dnes stále těžší než naopak. To máte jako s ostatními novými technologiemi. Když se poprvé objeví, lidé se k nim staví skepticky. Na chuť jim přijdou až poté co zjistí, že se dají využít v běžném životě.”
“Co se týče ICO (prvotní nabídky tokenů), naše společnost zaujala poměrně obezřetný postoj. I tak se jedná o zajímavou akci, zvláště proto, že v dnešním světě sehnat peníze pro nové podniky není pro běžného člověka vůbec jednoduché. Je zřejmé, že existuje řada legislativních otázek, které je třeba dořešit. U některých nabídek vidíme problémy i s kvalitou, nicméně předpokládám, že trend v této oblasti se nezastaví a bude pokračovat. Letos by se objem transakcí měl ve srovnání s rokem 2017 zvýšit na čtyřnásobek a měl by překonat všechny rekordy.”
“Vzhledem k nebezpečí v podobě různých hackerů snažících se nabourat do směnáren a kryptoměny odcizit, jsme se této oblasti náležitě věnovali, a vybudovali si pozici nejdůvěryhodnější společnosti. K tomuto účelu slouží i výše zmíněné možnosti vkladů. Navíc některé činnosti, které provádíme (.. a říkáme to veřejně), což se týká 99% těchto vkladů, probíhá v režimu offline. Znamená to, že tyto vklady nejsou napojeny na internet. Naši „držitelé klíčů“ jsou rozmístěni v různých částech světa a před každým převodem peněz se musí na převodu shodnout. Výrazně se tím snižuje riziko případné ztráty či zanedbání. Pokud byste mne nyní odstranil, k financím byste se stejně nedostal; jsou chráněny pojistkou”.
“Na světě vždy najdete země, které procházejí ekonomickou krizí a určité skupiny lidí v těchto zemích projevují zájem o alternativní měny. Podívejte, kam až to dopracovala taková Venezuela! V reakci na podobné případy jsme zahájili neziskový projekt s názvem “GiveCrypto.org”, kde se snažíme pomáhat menšími platbami lidem v zemích procházejících ekonomickou krizí. Vidím to celé optimisticky v horizontu 3 – 5 let, kdy by tamní lidé mohli přijmout kryptoměny jako přirozený prostředek provádění plateb. Velká většina využití je zatím ve fázi investic. V USA bych to viděl na 90%. To znamená, že zbývajících 10% připadne na využití pro běžné každodenní platby. Vše probíhá online např. tzv. crowd-funding nebo různé hry a stránky s konkrétním obsahem vytvářené jednotlivými uživateli představují příklady aktivit, které se ujmou jako první….“
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.