Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Detailní pohled na Robinhood platformu – Jsou tolik negativní ohlasy relevantní?

Publikováno
Detailní pohled na Robinhood platformu – Jsou tolik negativní ohlasy relevantní?

V posledních letech se hojně objevují silně negativní zprávy ohledně obchodní platformy Robinhood, ale ne všechny jsou pravdivé. Navíc jsou zde i pozitiva, která stojí za to znát.

V tomto článku vám ukážeme různé pohledy na tohoto brokera, abyste si i vy mohli udělat svůj vlastní názor.

Poznámka

Poznámka: Nejprve se blíže podíváme na samotnou platformu. Pak na nejčastější kritiku, na enormní nárůst počtu uživatelů a nakonec na několik pozitivních aspektů této obchodní platformy.

Obsah článku

Robinhood ve zkratce

Jedná se o poměrně velkého brokera regulovaného US Securities and Exchange Commission (SEC) a Financial Industry Authority (FINRA).

Cílem zakladatelů bylo přijít s aplikací, která umožní obchodování bez poplatků.

Tento start-up byl spuštěn v roce 2013 a jeho lákavý obchodní model “tradingu zdarma” byl brzy napodoben i dalšími brokery, jako jsou Charles Schwab, Fidelity a TD Ameritrade. Sympatické obchodování bez poplatků rychle rostlo na publicitě a v roce 2016 (po 3 letech existence) měla platforma už 1 milión uživatelů.

Screenshot webové verze platformy Robinhood
Screenshot webové verze platformy Robinhood

Negativní publicita Robinhoodu

Podívejme se nyní na několik příkladů negativních zpráv o brokerovi Robinhood.

  • Slyšeli jsme o něm, když akcie krachujícího Hertz najednou šestkrát znásobily svou hodnotu, mluvilo se o něm, když krachující JC Penny ztrojnásobila cenu během 4 dnů nebo když jakási irelevantní čínská firma Fangdd navýšila o stovky procent.
  • V červenci 2020 se veřejností šířila zpráva o sebevraždě mladého investora z Robinhoodu, který špatně pochopil výsledky zobrazené na platformě (ve skutečnosti byl v mírném zisku, ale zobrazovala se mu statisíci dolarová ztráta).
  • V březnu 2020 zaznamenala aplikace technické problémy, které vedly k téměř dvoudennímu výpadku systému. Dle Brokerchooser hned 3krát za sebou. Pro uživatele to znamenalo znemožnění ukončení investic i provedení nákupů v době největší volatility. Ani to však nezastavilo příliv nových investorů.

Platforma má jinak lákavý, občas až “kasínovský” uživatelský vzhled – fanfáry a ohňostroje při uskutečnění obchodu. Obchody jsou zcela bez poplatků a podobně jako v případě Revolutu za celým projektem stojí jeden geniální mladík z východu – Vladimir Tenev.

Vladimir Tenev – zakladatel brokera Robinhood
Vladimir Tenev – zakladatel brokera Robinhood. Zdroj: Prweek.com

Ohromný nárůst uživatelů překonal ostatní brokery i investiční platformy

Zde je možné spatřit určitý paradox. I přes velmi negativní zprávy se tato investiční platforma těší ohromné oblibě a noví investoři přicházejí po tisících denně (v době největšího růstu dle Forbes okolo 25 tisíc denně).

Poznámka

Poznámka: V současně době má Robinhood přes 10 miliónů uživatelů (dle CNBC) a dle magazínu Forbes je to dokonce přes 13 miliónů. A přitom donedávna byl dostupný pouze uživatelům s americkým občanstvím.

Nedávno se zpřístupnil i ve Velké Británii – dle webu Techcrunch je už přes čtvrt milionu uživatelů Angličanů.

Masivní nárůst uživatelů a uskutečněných investic ilustruje i graf níže, na kterém je patrné prudké zrychlení (zejména pak) v postkoronavirovém období. Jedná se o naprosto nesrovnatelný nárůst s konkurencí, kupříkladu investiční gigant Fidelity za prvních několik měsíců roku 2020 zaznamenal “pouze” 1,2 miliónů registrací.

Celkový počet akcií vlastněných přes Robinhood
Vývoj počtu pozic (obchodů) na Robinhood platformě. Zdroj: Theotrade.com

Velký podíl investorů z Robinhoodu nakupuje prakticky bezcenné akcie

Právě koronavirový pokles vytvořil ohromnou investiční příležitost. Řada investorů zvýšila svou obchodní aktivitu (viz únor až duben 2020 na grafu níže) ve snaze nakoupit “zlevněné” akciové tituly. Najednou se o akcie začali zajímat i noví retailoví investoři (tj. disponující jen malým kapitálem).

Graf S&P 500 včetně objemu obchodů
Graf S&P 500 včetně objemu obchodů. Zdroj: Finviz.com

Dle slov současného CEO (ředitele) Robinhoodu Baiju Bhatta: “Lidé, kteří si nemysleli, že by mohli obchodovat na trzích, se nyní cítí jejich součástí.”

Dále uvedl, že došlo ke ztrojnásobení průměrného objemu, s jakým obchodují jejich investoři.

Bohužel chabé zkušenosti, malý kapitál a naivita tyto investory mnohdy vedla k nákupu příšerných akcií. Viz náš článek – 5 příšerných akcií, které nakupují investoři z Robinhood.

Investoři sice dokázali krátkodobě vyhnat jejich cenu nahoru, jenže se většinou jednalo o akcie krachujících firem, které byly po propadu z řádu stovek dolarů na pouhé jednotky dolarů (tzv. penny stock). Lidé doufali, že se vrátí na své předchozí hodnoty a oni tak inkasují zisky v řádech stovek procent. 

Příklad. Jak dokazuje graf níže, brzy následoval opětovný propad. Růžovou je zobrazena cena akcií Hertz, zelenou počet investorů z Robinhood.

Poznámka

Poznámka: Všimněte si, jak zhruba 30 tisíc investorů prodalo (nejspíše ve ztrátě), zbytek i nadále doufá v růst – marně.

Vývoj ceny a počtu investorů z Robinhood v případě akcií Hertz
Vývoj ceny a počtu investorů z Robinhood v případě akcií Hertz. Zdroj: Robintrack.net

Hodnota (nikoliv cena) takových akcií je pořád prakticky nulová a je zde velké riziko, že své peníze už investoři nikdy nedostanou zpátky.

Je to důsledek právě nezkušenosti Robinhoodovských investorů, která je vede k výběru takto špatných titulů.

Pohledem zkušených investorů vznikají na trhu podivné nárůsty u akcií, kterých se oni sami raději zbavují. Ještě výraznější růst následovaný propadem zaznamenala zmiňovaná Fangdd Network Group (nikdo ani pořádně neví, proč).

Každopádně Robinhood byl u toho a jeho investoři pořádně prodělali. V grafu níže můžete vidět, kdy většina uživatelů prodávala…

Vývoj ceny a počtu investorů z Robinhood akcií Fangdd
Vývoj ceny a počtu investorů z Robinhood v případě akcií Fangdd Network Group. Zdroj: Robintrack.net

Řada analytiků a expertů tvrdí, že akcie jsou v současné době velmi nadhodnocené. Podle nástroje Citigroup měřící sentiment na trhu je nákupní euforie na nejvyšší úrovni – podobně jako před dot-com bublinou.

Analytik Citigroup dle webu Techradar tvrdí, že:

Zejména investoři z platformy Robinhood ignorují nezaměstnanost, obchodní napětí, sociální nepokoje a rizika, která se objevují, včetně možného znovuvypuknutí nákazy Covid-19, ukončení podpory v nezaměstnanosti a nadcházejících voleb.

Jedná se o opak rozumného, dlouhodobého a hodnotového investování, které už roky úspěšně aplikuje např. světoznámý Warren Buffet.

Na čem Robinhood vydělává – obchody jsou přece zdarma… nebo ne?

Již jsme napsali, že obchody jsou bez poplatků. Kde tedy platforma vydělává?

Odpovědí jsou tzv. prodeje obchodních příkazů. Od počátku bylo vše postaveno na tom, že se objednávky (či příkazy) uživatelů prodávaly vysokofrekvenčním obchodníkům. Jak přesně to funguje?

Normálně zadává obchod broker na burze s cílem získat co možná nejlepší cenu. V případě Robinhoodu jej ale uskuteční onen vysokofrekvenční obchodník, který jej vypořádá za malinko horší cenu. Zlomek z tohoto rozdílu si nechá on, část dostane Robinhood.

Poznámka

Poznámka: Uživatel v podstatě nic nepozná, jen mu přijde, že nakupuje bez poplatků. Rozdíly jsou v řádech haléřů, takže ani rozdíl v ceně nejde příliš vidět. V podstatě je rozdíl jen natažení bid-ask spreadu (rozdíl momentální nákupní a prodejní ceny). Veskrze je ale pravda, že klient nedostává nejlepší cenu.

Některé právní regulace (například v Kanadě) toto zakazují, ale např. v USA umožňují (tušíte už, proč to byli doposud jen uživatelé s americkým občanstvím?).

V průměru Robinhood utrží jen zhruba 0,00026 každého proinvestovaného USD. Naproti tomu ti nejlevnější investoři mají nákladovost i méně jak 0,0001 USD, což je asi třetina.

Uváděli jsme, že TD Ameritrade a Charles Schwab také zrušili poplatky z obchodů a rovněž zavedli prodeje vysokofrekvenčním obchodníkům. Jaký to mělo dopad na jejich tržby? Ameritrade ročně vydělala o 43 % více, Charles Schwab si vydělal navíc 22 %.

Dle Bloombergu je prodávání transakcí vysokofrekvenčním obchodníkům asi polovina příjmů Robinhoodu.

Pod tímto světlem už Robinhood tolik nevypadá jako zbojník, který “bohatým bral a chudým dal.” Spíše vypadá jako někdo, kdo skrze vlastní prospěch neváhá prodávat bezcenné akcie naivním nováčkům.

Je to obchodování, ne hra!

Investicniweb.cz kritizuje tuto platformu například za to, že při uskutečnění obchodu vám je zahrána fanfára a vyletí ohňostroje. V kombinaci s nulovým minimálním vkladem se vše tváří velmi přístupně a lákavě.

Platforma je tak prostá a uživatelsky na první pohled přívětivá, že může působit, jakoby snad o nic nešlo, jakoby to mohla být jen nějaká hra. To je samozřejmě špatně, protože obchody, firmy i peníze jsou skutečné stejně tak jako případná ztráta.

Shodně kritizuje i NY Times, že aplikace vypadá spíše jako kasino a ne platforma pro solidní investiční rozhodování.

Fanfáry a ohňostroje – investice není hra, tak jí z ní nedělejte.

Komplikované obchodní transakce (jako je např. bull put) se někdy zobrazují nepřehledně a uživatel může krátkodobě vidět ohromnou ztrátu, která se tváří jako konečný stav. Ve skutečnosti ale může chybět vypořádat ještě několik transakcí.

Dle Matta Levinea z Bloomberg View: “Robinhood láká mladé lidi do obchodování, kterému stěží mohou rozumět.

Dle Levinea rozhodně trading na burze není pro každého (což je sice nepopulární tvrzení, leč poměrně pravdivé).

Osudné se to stalo jednomu dvacetiletému mladíkovi, který spatřil ohromnou ztrátu, a když nevěděl co dál, spáchal sebevraždu. Ve skutečnosti byl však v malém zisku.

Zkrátka ve 20 letech si ještě nemůžete koupit v baru drink, ale na to, abyste prodělali jmění, jste staří dost (okomentoval situaci investicniweb.cz v jednom svém článku). Jak trefné.

robinhood

Jaká pozitivní fakta ohledně Robinhoodu by vám neměla uniknout?

O Robinhoodu se toho dočtete skutečně hodně – výhradně negativních informací. Pro úplnost je ale potřeba uvést jedno.

Ne všechny zdroje zůstávají dostatečně objektivní a jsou tu i některé pozitivní věci, které jsou často opomíjeny.

Pojďme si je nyní projít také jakousi obhajobu Robinhoodu.

  • Obchody bez poplatků a další výhody

Je pravda, že Robinhood jako první přišel s obchody bez poplatků, jak uvádí The Montley Fool. To by mohlo být pro řadu investorů poměrně přínosné, stačilo, aby se svými penězi nakládali obezřetně.

Dle NY Times není pochyb o tom, že Robinhood je velmi inovativní počin, který mj. přinesl možnost nákupu frakcí akcií (tj. jen zlomků, částí akcií – ne celé kusy). To je pozitivum pro nákup např. akcie Amazonu, které stoj přes 3 000 amerických dolarů.

Aktuální cena akcií Amazonu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
  • Počet nových investorů v grafech zkresluje

V článku jsme uvedli několik grafů z Robintrack.net, které na pravé ose ukazují počet investorů, kteří drží daný akciový titul. Tento počet vesměs hodně vzrostl.

Ale! Je dobré mít na paměti, že se celkový počet uživatelů Robinhoodu v posledním roce zněkolikanásobil (jak jsme uvedli výše).

Od roku 2016 do poloviny roku 2020 se počet uživatelů Robinhoodu zvýšil cca 10-13 krát. Proto i když daný akciový titul nakoupilo více investorů, celkově to může být nižší procentuální podíl uživatelů než předtím.

Možná se tak do určité míry jedná o určité nepochopení informací, které ostatní brokeři nezveřejňují.

  • Ne každý prodělává

Na Robinhoodu jsou investoři, kteří správně a ziskově aplikují dlouhodobé strategie. Tyto strategie jsou opatrnější, mají nižší potenciál, ale jejich dlouhodobá ziskovost je mnohem pravděpodobnější a udržitelná. Těchto lidí je bohužel ale menšina.

To, že někdo chce provádět pro něj příliš komplikované transakce (vesměs s vidinou snadného a rychlého výdělku), není vina mobilní aplikace ani brokera.

Svým způsobem je nespravedlivé házet vinu za sebevraždu mladíka na Robinhood nebo jinou platformu. Žádný broker přece není přímo zodpovědný za prodělečné obchody, které uzavírají jeho klienti.

Dle deníku NY Times je důležité obchodovat na základě zralé úvahy a nikoliv na základě emocí a bouřlivých publicitních zpráv.

  • Robinhood není příčinou neadekvátního růstu indexu S&P 500

Například podle studie Barclays a Société Générale je jen malá souvislost mezi celkovým objemem indexu S&P 500 v držení klientů Robinhoodu a výnosy celého indexu. Tím je popřena představa, že by retail (malí investoři) mohli natolik ovlivnit tržní výnosy. Podobný názor dle listu Financial Times zastává i Francouzská banka.

Závěr – Shrnutí

Jediné, za co je Robinhood skutečně zodpovědný, je vytvoření inovativního obchodního modelu (broker bez poplatků a s nulovým minimálním vkladem), který zlákal naivní a nezkušené investory. To, že prodělali, už ve skutečnosti není jeho vina. 

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Podobně je tomu i s brokery a obchodními aplikacemi.

Poznámka

TIP: Přečtěte si – Jak si vybrat kvalitního brokera, abyste neprodělali kvůli hloupých obchodů anebo vysokých poplatků.

Pokud by každý nakupoval s rozvahou, držel se rozumné strategie a dobře se informoval před zadáním obchodního příkazu, mohlo by existovat mnohem více vydělávajících investorů. Trh je ale neúprosný a kde jiný vydělá, druhý zase prodělá. 

Přesto by Robinhoodu neuškodilo zlepšit zákaznický servis a přidat nějaké kvalitní vzdělávací materiály, aby pomohl svým uživatelům lépe obchodovat. Dostupné vzdělávací materiály od Robinhoodu jsou převážně ekonomického ražení, přímo o obchodování vás veskrze moc nenaučí.

Jako poslední bod pro vás máme něco k zamyšlení…

Vývoj ceny a počtu investorů z Robinhoodu v případě akcií Tesly
Vývoj ceny i počtu investorů z Robinhoodu v případě akcií Tesly. Zdroj: Robintrack.net

Jaký je váš osobní názor na tuto obchodní platformu? Myslíte si, že kazí trh / obchodníky? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích.

Zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
15
2

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎