Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Vykukové, kteří chtějí ostatní připravit o jejich těžce vydělané peníze, nikdy nespí a jsou den ode dne vynalézavější. A není divu, velká část veřejnosti se s jejich lacinými praktikami už seznámila a neskočí na ně.
Podfukáři tedy musí jít s dobou, kvůli čemuž je bohužel občas těžké rozpoznat, zda se jedná o důvěryhodnou společnost, nebo pouze o podvodný projekt, jehož cílem je pouze oklamat nic netušící klienty.
Jedním z takových projektů je i společnost LiteGap, jejíž praktiky se tentokrát týkají i nás samotných. Proč byste se měli LiteGap vyhnout obloukem?
LiteGap je relativně nová brokerská společnost, která láká své potenciální klienty na vysoké výnosy a širokou škálu investičních instrumentů včetně kryptoměn a akcií.
Podle svých slov se řadí mezí lídry na trhu a má na kontě tisíce spokojených zákazníků, kterým pomáhá rychle a efektivně zhodnocovat jejich finance.
Co je ale LiteGap ve skutečnosti zač?
Pro nezkušené může tento “broker” působit jako důvěryhodná a inovativní společnost, která by pro své klienty udělala první poslední. Nám ale tento projekt silně připomíná podvodného brokera Alps Markets, kterého jsme pro vás nedávno recenzovali a který již dle nám dostupných informací možná okradl i stovky lidí.
Podobu můžeme vidět již na grafickém zpracování samotných webových stránek obou společností. Na první pohled totiž působí profesionálně a při troše fantazie se dokážou vyrovnat i stránkám ověřených brokerů, jako je e-Toro či XTB.
To je ale bohužel jen iluze.
Jelikož je LiteGap poměrně novým projektem, je o něm možné dohledat jen minimum informací. Proto se pokusíme shrnout alespoň to málo, co jsme v posledních týdnech díky komunikaci s jejich “klienty” zjistili.
Úplně prvním kritériem, který by měl váš nový broker splňovat, je vlastnictví příslušné licence. Ta vám zaručí, že je broker regulován a kontrolován příslušnými úřady, díky čemuž nemůže s vašimi penězi z ničeho nic ze dne na den zmizet. LiteGap dle našich informací doposud nedisponuje žádnou licencí ani v jedné ze zemí, kde působí. A nic nenasvědčuje tomu, že by se o licence snažili.
Jak jsme už uvedli, LiteGap je mladý projekt, což potvrzuje i datum prvního zakoupení jejich webové domény, podle které byla založena začátkem srpna roku 2020. Tento fakt však moc nekoresponduje s tvrzením samotné společnosti, že je lídrem ve svém oboru.
I když existují opravdu rychle rostoucí startupy, je jen velmi nepravděpodobné, že by se nějaká platforma během jednoho roku stala lídrem, a to i navzdory vysoké konkurenci. Na trhu totiž najdeme širokou škálu důvěryhodných a již ověřených brokerů.
Server spojený s webovými stránkami LiteGap je opatřený takzvaným SSL protokolem, díky čemuž si můžete v adresním řádku všimnout zkratky HTTPS, která zaručuje bezpečnost celého serveru. Nenechte se zmást. To, že má společnost zabezpečené webové stránky, nevypovídá nic o její důvěryhodnosti.
I když mohou webové stránky LiteGap na první pohled působit profesionálně, mají i přesto určité rezervy, které vám mohou napovědět, že vše nebude tak růžové, jak by se mohlo zdát. Hned na úvodní stránce si můžete všimnout špatného překladu, který zní “Maximalizuje své obchodní zisky.” místo “Maximalizujte své obchodní zisky.” To samé platí o použitém fontu, který nepodporuje českou diakritiku a vše působí na konec spíše amatérsky.
I když někdo může tyto drobnosti považovat za nedůležité, není tomu tak. Chyby v překladu či odfláknuté texty jsou první známkou toho, že projekt nemusí být tak seriózní, jak se tváří. Pravděpodobně se jedná jen o jednu z mnoha jazykových mutací, které zakladatel této “firmy” provozuje. Tímto způsobem se pravděpodobně snaží vypadat důvěryhodně i v jiných zemích.
V úvodu jsme se zmínili o tom, že nám LiteGap nápaditě připomíná jiného velmi pofidérního brokera – Alps Markets. S ním má kromě vzhledu společné i smluvní podmínky spolu s poplatky, které jsou opravdu vysoké.
Poplatek za výběr z účtu
Prvním z podezřelých poplatků je ten za výběr z účtu v minimální výši 30 dolarů (cca 640 Kč) a v maximální výši 3 500 dolarů (cca 74 760 Kč). Ani u těch nejdražších brokerů takto vysoké poplatky nenajdete. Pro porovnání e-Toro si za výběr účtuje jednotný poplatek ve výši 5 dolarů (cca 106 Kč).
Poplatek za neaktivitu
LiteGap si stejně jako Alps Markets účtuje měsíční poplatek za neaktivitu ve výši 500 USD či EUR, a to po dvou měsících kdy svůj obchodní účet nepoužíváte. Pokud si založíte obchodní účet a až poté přijdete na to, že se jedná o podvod, bude si LiteGap i přesto dále účtovat tento poplatek.
Servisní poplatek
Společnost si mimo jiné účtuje i 0,5% měsíční servisní poplatek, který opět nenajdete u většiny běžných brokerů.
Ale i kdyby všechny tyto poplatky jejich uživatel zaznamenal a snažil se jim vyhnout, je malá pravděpodobnost, že by se mu podařilo své peníze dostat z programu LiteGap zpět na svůj účet.
Stejně jako Alps Markets je i LiteGap napojený na další podvodné projekty jako je například námi recenzovaný Bitcoin Revolution. Podle slov některých uživatelů je po registraci u tohoto projektu následně vytvořen účet u LiteGap, kam jsou posílány i veškeré vklady.
Aby mohli podvodníci bez postihu pokračovat ve svých praktikách, potřebují pro to vyhovující podmínky. Ty jim nabízí především dvě země, a to souostroví Svatý Vincenc a Grenadiny a Marshallovy ostrovy, kde regulaci finančních společností neberou nějak zvlášť vážně. Jak už asi tušíte, LiteGap sídlí právě na souostroví Svatého Vincence a Grenadiny.
Po jeho nainstalování získá váš “poradce” přístup nejen k vašemu počítači, ale i k datům v něm, včetně hesel a osobních údajů, která mohou dále využívat, jak se jim zlíbí.
Během provádění transakce jsou lidé z LiteGap přes AnyDesk připojeni ke svým obětem, čímž mají umožněný volný přístup k informacím o jejich bankovním účtu či kreditní kartě.
V takovém případě by se mohlo stát, že podvodníci převedou volné finanční prostředky z účtu oběti na svůj vlastní a podvedený uživatel tak přijde o všechny své úspory.
Každý dělá chyby, a to i takové, které dokážou pořádně provětrat vaši peněženku. Na lítost však není čas, hlavní je totiž jednat. Jestli se i vy řadíte mezi klienty LiteGap, kteří mají s LiteGap negativní zkušenosti, máte hned několik možností, jak se pokusit dostat své peníze zpět nebo alespoň ochránit finance, které vám zbyly.
Úplně prvním krokem, který byste měli provést, je odříznout brokera od přístupu k vašemu počítači. Odinstalujte si tedy co nejdříve program AnyDesk, TeamViewer nebo další programy, které podvodník do vašeho počítače dostal. Pokud měl byť jen pár chvil volný přístup, mohl na pozadí také nainstalovat i další programy, o kterých nevíte. Nejbezpečnější by tedy bylo smazat celý počítač a převést ho do továrního nastavení.
Dále je rozhodně nutné ochránit váš bankovní účet. Nejlepším řešením je rychlá blokace vaší kreditní karty, kterou můžete provést ve svém internetovém bankovnictví, aplikaci své banky nebo přímo v bance. Změňte si také přihlašovací údaje k těmto účtům.
Po vyplnění registrace a verifikace (pošlete brokerovi ofocené doklady totožnosti) získá broker bohužel i vaše osobní údaje, které může využít dle libosti a způsobit vám další problémy. I zde je potřeba rychle jednat a zablokovat své doklady, což můžete provést na úřadě nebo na policii, kde nahlásíte jejich ztrátu.
Jestli jste brokerovi neposlali žádné peníze a pouze u něj vyplnili vstupní formulář bez verifikace, nemusíte nic řešit. Jediné, co vás čeká, jsou otravné telefonáty z různých čísel či e-maily.
Během třinácti měsíců od platby můžete využít takzvaný chargeback, pomocí kterého by mohla vaše banka vrátit odeslané peníze zpět na váš bankovní účet. Jako první musíte kontaktovat již zmíněnou banku a popsat ji vaši nastalou situaci, k čemuž muže požadovat i veškerou dostupnou dokumentaci (například e-maily od brokera).
Někdy se může stát, že banka vaší žádosti nevyhoví. Důvodem může být samotný broker, který banku přesvědčí, že se nejedná o podvod a vy jste s odesláním peněz souhlasili. Za tímto účelem může využít dokončenou verifikaci účtu, kterou prakticky potvrzujete, že jste se vším srozuměni. Pak již bohužel pravděpodobně není možné dělat nic jiného, než se obrátit na policii.
Pokud vám banka neschválí žádost o chargeback, budete muset začít vše řešit na vlastní pěst a konfrontovat samotného brokera skrze e-maily či telefonáty. Jelikož ale většina podvodných brokerů se svými klienty nekomunikuje, je pravděpodobné, že ve svém snažení nebudete úspěšní.
Několika klienty s negativní zkušeností nám bylo sděleno, že LiteGap používá tato telefonní čísla:
- 48 516 634 190
- 381 679 158
- 566 809 500
- 296 182 821
- 467 027 805
- 381 670 383
Získat nové telefonní číslo pro ně však rozhodně nebude problémem.
Často se můžete s LiteGapem setkat nepřímo skrze podvodné reklamy na internetu a sociálních sítích. Po jejich rozkliknutí se následně ocitnete na webových stránkách, které mají pouze jediný úkol, a to přesměrovat vás na formulář a získat vaše osobní údaje (jméno, příjmení a telefonní číslo).
Možná se ptáte – proč to všechno? Odpověď je jednoduchá. Podvodníci se s vámi totiž poté mohou spojit – ať už telefonicky, nebo přes e-mail, a nalákat vás do svojí “pasti”.
Zde se začíná celá situace dotýkat i nás samotných, tedy Finexu.cz. V mnoha případech se podvodníci během telefonátů vydávají za zaměstnance našeho portálu a snaží se své potenciální oběti přinutit, k tomu, aby si do počítače nainstalovali program AnyDesk.
POZOR! My svým čtenářům ani klientům kryptoměnové směnárny bez vyžádání nikdy netelefonujeme a už vůbec jim nenabízíme po telefonu žádné produkty spojené s investováním!
Pokud jste obdrželi podobný telefonát, rozhodně se jedná o nekalou praktiku třetí strany a ať už nabídka zní jakkoli lákavě, doporučujeme ihned kontakt utnout!
Pomocí programu AnyDesk získají přístup k vašemu počítači a pomohou vám nakoupit kryptoměny na naší kryptoměnové směnárně Finex.cz nebo u jiného provozovatele těchto služeb. Zároveň vám během celého procesu založí i účet u LiteGap, kde budete moci sledovat, jak se vaše finance rychle “zhodnocují”.
Vše je ale opět pouze iluze, pomocí které se snaží klienty donutit, aby i nadále vkládaly své peníze na obchodní účet. Během několika týdnů se tak může celková ztráta vyšplhat z 5 000 Kč až na desetitisíce ne-li stovky tisíc korun, které podvodníci buď odcizí z vašeho bankovního účtu, nebo je zablokuje na obchodním účtu své platformy.
Během komunikace s LiteGap se můžete setkat se jmény jako: Lukáš Kadlec, pan Michal nebo pan Beneš. Žádný z těchto lidí v našem portálu však nikdy nepracoval a představí-li se našim jménem, lže!
Velká část uživatelů popisuje stejné zkušenosti, podle kterých s nimi broker přestane komunikovat ihned poté, co převedou peníze na svůj obchodní účet. V jiných případech zase společnost neustále prodlužuje verifikaci, kterou vyžaduje pro povolení výběru z účtu. Jelikož se jedná opravdu o nový projekt, začaly se negativní recenze objevovat především v posledním měsíci, což bohužel bude pravděpodobně pouze předvoj a poškozených uživatelů bude mnohem více.
Na internetu se můžete samozřejmě setkat i s kladnými recenzemi včetně těch, které jsou publikovány i některými zahraničními weby. Vždy si všímejte data publikace kladných komentářů, které jsou převážně přidávány ve stejný den v rozmezí několika hodin. Komentáře často doslova hýří superlativy, což již samo o sobě vypadá podezřele.
Naši redakci dokonce několik z jejich uživatelů kontaktovalo a sdíleli s námi vlastní zkušenosti. Níže naleznete jejich přepis, který více méně dokazuje, informace uvedené v tomto článku. Další informace můžete nalézt v sekci komentářů pod tímto článkem.
Zaměstnanci této pochybné firmy se ani nestydí vydávat za někoho, kým ve skutečnosti vůbec nejsou!
Zkušenost uživatele “Zdeňka”:
“Volal mi Lukaš Kadlec, že je z litegap, a přes vas mi otevře učet u litegap nakupem kryptoměny. V počitači mi odklikl, že se vším souhlasím, takže se obchod uskutečnil aniž bych to chtěl. Vystupoval jako zaměstnanec litegapu.”Zkušenosti uživatele “Igora”:
“Dobrý den. Upozorňuji na podvodné jednání LiteGap. Podvodným způsobem mě připravili o nemalou částku z účtu. Použili moji web kameru, dálkové ovládání PC, ověření počátečního vkladu, atd.”(Jména uživatelů byla kvůli jejich soukromí upravena.)
LiteGap je další projekt, který sází na profesionální zpracování webových stránek a přesvědčivé telefonní operátory. Zpočátku je poměrně těžké rozpoznat, zda se jedná o seriózní startup nebo podvod, který vás dokáže připravit o vaše celoživotní úspory.
Navíc je zde vysoká pravděpodobnost, že za LiteGap stojí úplně stejná osoba či skupina lidí, která vytvořila i Alps Markets, který pravděpodobně již okradl stovky klientů po celém světě. Když zvážíme všechny dosavadní informace, nelze pochybovat o tom, že je LiteGap nefalšovaný podvod, kterému byste se měli vyhnout obloukem.
Nakonec je nutné zmínit, že při výběru brokera byste měli být opravdu obezřetní a snažit se ověřit co nejvíce dostupných informací. O tom, jak si vybrat důvěryhodného, a hlavně bezpečného brokera si můžete přečíst zde – Srovnání brokerů pro obchodování akcií 2021.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.