Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se ubránit konzumnímu způsobu života a vytvořit si lepší budoucnost?

Jak se ubránit konzumnímu způsobu života a vytvořit si lepší budoucnost?

V jedná známé české písničce zpěváka Richarda Müllera se zpívá, že “štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš”. Za peníze si však může člověk koupit téměř cokoliv. Malé děti se každý měsíc těší na kapesné od rodičů, aby si mohly koupit něco pro radost. Většina lidí si tento zvyk přenese do dospělého života, jen nedostávají peníze od rodičů, ale od zaměstnavatele.

Ekonomiky západních zemí jsou v dlouhodobém měřítku považovány za stabilní. Díky tomu mají lidé vyšší vzdělání, zajištěnou práci, mohou se ve své činnosti rozvíjet a stoupat po kariérním žebříčku. To jim přináší postupem let více peněz a mohou si dovolit utrácet. Skutečně ale potřebují vše, co si kupují?

Období před koronavirovou krizí bylo ve znamení nadměrné spotřeby. Lidé si užívali blahobytu, nevytvářeli si rezervy na horší časy a často kupovali drahé věci, které nepotřebovali.

Ať chceme, nebo ne, k materialistickému způsobu života velkou měrou přispívají sociální sítě. Každý se zde může snadno honosně prezentovat a vyvolávat pocit méněcennosti v ostatních. Lidé se pak mohou snažit tento pocit potlačit třeba prostřednictvím nákupů drahého sortimentu, který sice nepotřebují, ale přinese jim chvilkové uspokojen a nový pocit, že mají něco víc než jiní. Pokud na to nemají, není nic snazšího, než si půjčit peníze a žít na dluh.

Fakt je, že v západních zemích žijeme v konzumní společnosti. Co to vlastně konzumní společnost je? Byla tady vždycky nebo je to jen přechodný trend v chování lidí, který časem odezní? Dá se konzumu vůbec ubránit? A co můžete udělat s penězi, když je neutratíte? Pokračujte ve čtení, vše se v našem článku dozvíte.

Základy konzumní společnosti

  • Konzumerismus můžeme definovat jako nadměrnou spotřebu zboží a služeb, která se stala kulturní hodnotou a měřítkem úspěchu ve společnosti.
  • Konzumní společnost, jak ji známe, se začala utvářet ve druhé polovině 20. století, přičemž v České republice došlo k výraznému nárůstu po roce 1989.
  • Existuje několik strategií, jak se bránit konzumerismu, včetně zastavení se a zamyšlení se nad skutečnými potřebami, omezení používání elektronických zařízení, recyklace, finančního vzdělávání a investování do sebe a budoucnosti.

Obsah článku

Co je konzum a konzumní způsob života?

Na začátek je potřeba říct, že z konzumu se nikdy není možné úplně vymanit.

Konzum je spotřebovávání statků a služeb.

Abychom mohli žít, potřebujeme nakupovat potraviny. Abychom nechodili nazí, musíme si kupovat oblečení. Abychom dojeli do práce, musíme využívat dopravní prostředky. Navíc pokud by se vyrábělo jen proto, co potřebujeme k pohodlnému životu, přišla by třetina lidí o práci. Problém tedy nepředstavuje spotřeba zboží, ale její množství.

“Tento týden jsem si koupila patery boty. Tuhle kabelku má moje oblíbená celebrita, proto jsem si ji pořídila. Koupil jsem si novou herní konzoli, hra, která právě vyšla, nešla na té staré spustit. Nikdy bych si neoblékl oblečení z druhé ruky.” Vidíte sami sebe v těchto větách? Pokud ano, jste zřejmě představitelem konzumní společnosti.

Konzumní společnost je taková, kdy se nadměrná spotřeba materiálních statků stala kulturní hodnotou a měřítkem úspěchu.

Konzumní společnost se do dnešní podoby začala přetvářet přibližně ve druhé polovině 20. století. V České republice se znatelně rozšířila po roce 1989. Většinová společnost si mohla dovolit kupovat zboží, které ještě před pár lety bylo považováno za luxusní.

Kvalita výrobků začala postupně klesat. Věci se nepořizovaly na celý život, přestaly se opravovat a nové rychle nahrazovalo staré. Lidé téměř přestali řešit své potřeby svépomocí, ať už v rámci rodiny nebo sousedů a nakupování se stalo “jediným” způsobem uspokojení potřeb.

Tento trend přerostl do dnešní doby, kdy někteří mění počítače nebo mobilní telefon jedenkrát za rok. Z módy se stalo rychloobrátkové zboží. Některé věci zkrátka zastarají dřív, než jim skončí záruční doba.

Moc konzumu – Nenechte se ovlivňovat

Konzum je všude kolem nás. Klíčem jeho úspěchu je manipulace lidské mysli. Jinými slovy existují nástroje, které v našem mozku vytvoří pocit nedostatku, který musí být odstraněn. Proto si výrobek nakonec koupíte. Jakými nástroji můžeme být nejvíc ovlivněni?

Média

Televize, rádio, internet, časopisy. Jen málo kdo si bez nich umí představit svůj život. Média jsou nejen důležitým zdrojem informací, ale také skvělým prostředkem pro reklamu. Někteří lidé řeknou, že reklamy nesledují, nečtou a že je nijak neovlivňují. Kampaně však cílí na lidské podvědomí a vždy vám nějaká část uvízne v paměti. Pak už jen stačí vidět souseda, jak seká trávník s novou sekačkou a je zaděláno na impulzivní nákup.

Média mají vliv na naše názory i rozhodování. Podsouvají nám do podvědomí, jak bychom měli vypadat a co bychom měli používat a jak bychom měli “správně” žít.

Sociální sítě

influence
Influenceři mají moc nás ovlivňovat

Facebook, Instagram nebo Youtube patří do speciální kategorie médií, které ovlivňují naše nákupní chování. Díky moderním technologiím je můžeme mít při ruce doslova na každém kroku. Navíc zde mnoho uživatelů dobrovolně sdílí soukromé informace včetně fotografií, a proto je daleko snažíš zacílit reklamu na konkrétního člověka.

Velký vliv na nás mají také influenceři, kteří propagují různé výrobky a vytvářejí iluzi dokonalosti, které bychom měli dosahovat.

Informační zátěž a stres

Informace jsou všude kolem nás a je jich opravdu hodně. Lidský mozek není schopen takovou nálož informací zpracovat. Díky téměř neomezeným možnostem najednou nevíme, pro jakou nabídku se racionálně rozhodnout.

Často pak rozhodnutí nejsou naše, ale podléháme tlaku okolí a rozhodujeme se špatně. Tyto situace nám způsobují stres, který může v extrémních případech vést až k syndromu vyhoření.

Konzumu se můžete bránit – Jak?

Je vůbec možné z kolotoče konzumu a neřízeného utrácení vystoupit? Ano, ale není to jednoduché a bez vědomého přičinění to nepůjde. Přinášíme vám pár typů, které můžete snadno aplikovat do praxe.

Zastavte se

Pokud máte pocit, že jste obětí konzumní společnosti, zastavte se a přemýšlejte. Prvním krokem je uvědomění. Opravdu potřebujete každý rok nový telefon nebo ten starý ještě další dva roky vydrží? Máte plné skříně oblečení, ale stejně ho nenosíte? Pokud si s odstupem uvědomíte důvody nákupů, možná zjistíte, že utrácíte peníze za věci, které jsou zbytečné, které nepotřebujete a v konečném důsledku vám nepřináší žádnou radost.

Vypněte své elektronické přístroje

Tuto větu slýcháte pravděpodobně jen v letadle. Toto jednoduché pravidlo je však vhodné aplikovat i doma. Skončili jste s prací? Vypněte notebook a běžte se věnovat dětem, vyrazte s partnerem na procházku, věnujte se svému koníčku nebo si místo brouzdání po internetu popovídejte s někým blízkým. Rodina je to nejcennější, co člověk má.

Recyklujte

Máte doma oblečení, které už nenosíte? Pošlete ho dál. V dnešní době existuje mnoho inzertních stránek nebo aplikací, kde můžete nabídnou ostatním lidem to, co už nenosíte. Nejenže si uděláte místo ve skříni, ale navíc uděláte někomu radost. Toto se netýká jen oblečení. Stejným způsobem můžete vyřadit nádobí, elektroniku, prakticky cokoliv, co vám doma nepřináší užitek.

Finanční vzdělávání

Nejlepší obranou proti konzumu je finanční vzdělání. Pokud budete mít otevřenou mysl, získáte úplně nový pohled na svět. Naučíte se, jak pracovat s penězi, jak řídit své příjmy a výdaje nebo jak nechat peníze pracovat pro vás. Zajistíte si lepší budoucnost, zvýšíte si sebevědomí a získáte více jistoty v životě.

Investujte

Pokud se vám podaří částečně vymanit z konzumní společnost, pravděpodobně vám budou každý měsíc přebývat v peněžence nějaké peníze. Co tedy s nimi, když je neutratíte? Investujte do své budoucnosti!

Není nutné hned vkládat ušetřené peníze do finančních produktů.

Investovat můžete i do sebe. Nejlepší investice je do vlastního vzdělání.

Ať už se jedná o vzdělání finanční, profesní nebo v rámci vašeho koníčku pamatujte, že investujete do něčeho, co vás posune dál.

Ušetřené peníze si také můžete schovat na horší časy – ideálně někam, kde vám je nezlikviduje inflace. Mnoho lidí nemá finanční rezervu a jsou 100% závislí na své práci.

Posílejte si peníze třeba na stavební spoření a vytvořte si základ pro nákup nemovitosti. Spořte si na důchod. Dejte svým dětem finanční základ do života. Zhodnoťte své peníze prostřednictvím investic (jak začít investovat).

Pár slov závěrem

Vymanit se z konzumu není možné. Vždy bude potřeba nakupovat potraviny, jezdit do práce, mít nástroje pro výkon své práce i si občas udělat radost.

Uspokojování potřeb je zcela přirozená záležitost a nemůžeme ji jen tak odbourat.

Můžeme však ovlivnit, jak velká naše spotřeba bude. Důležité je, abychom se vyhnuli nadměrné konzumaci (konzumu) a nakupování produktů a služeb, které nepotřebujeme a možná je ani nechceme.

Nejlepší obranou proti nadměrnému konzumu je uvědomění a finanční vzdělání. Díky němu si uvědomíte, jaká je hodnota peněz, co je pasivní příjem nebo jak můžou peníze pracovat pro vás.

Utrácení za spotřební zboží nevede k dlouhodobému a udržitelnému spokojenému životu. Finančním vzděláváním budete šetřit nejen svou peněženku, ale i naši planetu. Budete se také cítit svobodnější, protože díky jasně nastaveným prioritám nebudete mít tendence podléhat tlaku okolí.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.