Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Chyba obchodníka stála Citi 62 milionů liber. Mohlo to být i víc. Obchodník omylem prodal asi 17 000x více akcií, než chtěl.
Britské úřady uložily bance Citigroup pokutu ve výši 62 milionů liber za kritické chyby v jejích obchodních systémech, které vedly k neúmyslnému vyvedení akcií v hodnotě 5,5 bilionu korun na evropské trhy.
Úřad Financial Conduct Authority (FCA) uložil americké bance pokutu ve výši téměř 28 milionů liber, zatímco Prudential Regulation Authority (PRA) při Bank of England přidal dalších téměř 34 milionů liber.
Tyto pokuty byly nakonec sníženy o 30 % oproti původní částce, protože Citigroup souhlasila s urovnáním sporu. Bez tohoto ústupku by celková pokuta přesáhla 88 milionů liber.
“Jsme rádi, že se nám podařilo vyřešit tuto více než dva roky starou záležitost, která vznikla na základě individuální chyby, jež byla zjištěna a opravena během několika minut,” uvedl mluvčí Citigroup.
Mluvčí zdůraznil, že banka přijala okamžitá opatření ke zlepšení svých systémů a kontrolních mechanismů, aby zajistila plný soulad s předpisy.
Mluvčí se však odmítl vyjádřit k tomu, zda byl incident způsoben “chybou tlustého prstu”, což je termín používaný při zadávání nesprávných údajů z důvodu stisknutí nesprávné klávesy.
K incidentu došlo v květnu 2022, kdy obchodník Citigroup omylem prodal na evropských burzách akcie v daleko vyšší hodnotě, než měl v úmyslu. To způsobilo něco, co makléři popsali jako “bleskový krach”.
Na místo akcií za 58 milionů dolarů, poslal příkaz k prodeji za 444 miliard.
Systémům Citigroup se podařilo zablokovat část příkazu v hodnotě 255 miliard dolarů, ale zbylé akcie za asi 189 miliard byly na její obchodní platformu poslány. Nakonec se jich prodalo za 1,4 miliardy dolarů, než obchodník transakci zrušil.
FCA poukázal na to, že neexistovala žádná tvrdá blokace, která by tento velký chybný koš akcií zcela odmítla.
Obchodník mohl ručně zrušit vyskakovací upozornění, aniž by musel číst všechny podrobnosti, které obsahovalo. Kromě toho bylo monitorování banky v reálném čase považováno za “neúčinné”, protože výstrahy byly eskalovány příliš pomalu.
V návaznosti na tento incident Citigroup údajně podnikla kroky ke zlepšení a posílení bezpečnosti svých obchodních systémů.
Sam Woods, generální ředitel Prudential Regulation Authority, prohlásil: “Firmy zapojené do obchodování musí mít zavedeny účinné kontrolní mechanismy pro řízení souvisejících rizik. Citigroup nesplnila standardy, které v této oblasti očekáváme, což vedlo k dnešní pokutě.”
Není to poprvé, co Citigroup čelí závažným postihům kvůli chybám v provozu. V roce 2020 banka omylem převedla 900 milionů dolarů na úrocích věřitelům kosmetické společnosti Revlon.
Někteří věřitelé peníze vrátili, ale jiní ne. V roce 2021 tak rozhodl americký okresní soud, že Citigroup nemůže získat zbývajících 500 milionů dolarů zpět.
Finanční odvětví bylo svědkem podobných obchodních chyb již v minulosti. V roce 2014 otřásla japonským akciovým trhem obchodní nehoda, kdy anonymní makléř zadal a poté rychle zrušil příkazy k obchodování s akciemi v hodnotě více než 600 miliard dolarů.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.