Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Citigroup omylem prodala akcie za 5,5 bilionu korun! Dostala mastnou pokutu

Chyba obchodníka stála Citi 62 milionů liber. Mohlo to být i víc. Obchodník omylem prodal asi 17 000x více akcií, než chtěl.

Publikováno
Citigroup omylem prodala akcie za 5,5 bilionu korun! Dostala mastnou pokutu
Zdroj: depositphotos.com

Britské úřady uložily bance Citigroup pokutu ve výši 62 milionů liber za kritické chyby v jejích obchodních systémech, které vedly k neúmyslnému vyvedení akcií v hodnotě 5,5 bilionu korun na evropské trhy.

Pokuta mohla být i vyšší

Úřad Financial Conduct Authority (FCA) uložil americké bance pokutu ve výši téměř 28 milionů liber, zatímco Prudential Regulation Authority (PRA) při Bank of England přidal dalších téměř 34 milionů liber.

Tyto pokuty byly nakonec sníženy o 30 % oproti původní částce, protože Citigroup souhlasila s urovnáním sporu. Bez tohoto ústupku by celková pokuta přesáhla 88 milionů liber.

“Jsme rádi, že se nám podařilo vyřešit tuto více než dva roky starou záležitost, která vznikla na základě individuální chyby, jež byla zjištěna a opravena během několika minut,” uvedl mluvčí Citigroup.

Mluvčí zdůraznil, že banka přijala okamžitá opatření ke zlepšení svých systémů a kontrolních mechanismů, aby zajistila plný soulad s předpisy.

Mluvčí se však odmítl vyjádřit k tomu, zda byl incident způsoben “chybou tlustého prstu”, což je termín používaný při zadávání nesprávných údajů z důvodu stisknutí nesprávné klávesy.

Obchodník se pravděpodobně ukliknul

K incidentu došlo v květnu 2022, kdy obchodník Citigroup omylem prodal na evropských burzách akcie v daleko vyšší hodnotě, než měl v úmyslu. To způsobilo něco, co makléři popsali jako “bleskový krach”.

Na místo akcií za 58 milionů dolarů, poslal příkaz k prodeji za 444 miliard.

Systémům Citigroup se podařilo zablokovat část příkazu v hodnotě 255 miliard dolarů, ale zbylé akcie za asi 189 miliard byly na její obchodní platformu poslány. Nakonec se jich prodalo za 1,4 miliardy dolarů, než obchodník transakci zrušil.

FCA poukázal na to, že neexistovala žádná tvrdá blokace, která by tento velký chybný koš akcií zcela odmítla.

Obchodník mohl ručně zrušit vyskakovací upozornění, aniž by musel číst všechny podrobnosti, které obsahovalo. Kromě toho bylo monitorování banky v reálném čase považováno za “neúčinné”, protože výstrahy byly eskalovány příliš pomalu.

V návaznosti na tento incident Citigroup údajně podnikla kroky ke zlepšení a posílení bezpečnosti svých obchodních systémů.

Sam Woods, generální ředitel Prudential Regulation Authority, prohlásil: “Firmy zapojené do obchodování musí mít zavedeny účinné kontrolní mechanismy pro řízení souvisejících rizik. Citigroup nesplnila standardy, které v této oblasti očekáváme, což vedlo k dnešní pokutě.”

Aktuální vývoj ceny akcií Citi

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Citigroup Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Podobné omyly se zkrátka stávají

Není to poprvé, co Citigroup čelí závažným postihům kvůli chybám v provozu. V roce 2020 banka omylem převedla 900 milionů dolarů na úrocích věřitelům kosmetické společnosti Revlon.

Někteří věřitelé peníze vrátili, ale jiní ne. V roce 2021 tak rozhodl americký okresní soud, že Citigroup nemůže získat zbývajících 500 milionů dolarů zpět.

Finanční odvětví bylo svědkem podobných obchodních chyb již v minulosti. V roce 2014 otřásla japonským akciovým trhem obchodní nehoda, kdy anonymní makléř zadal a poté rychle zrušil příkazy k obchodování s akciemi v hodnotě více než 600 miliard dolarů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.