Velmi očekávánou události byl 20. sjezd Komunistické strany Číny, který se konal v Pekingu od 16. do 22. října. Očekávalo se, že současný čínský prezident Si Ťin-pching prodlouží svůj mandát.
Co však nikdo neplánoval, byl masivní propad čínských akcií, který se spustil 24. října. Překvapil všechny a “čínská nákaza” propadů může uškodit i dalším trhům. Co se tedy stalo?
Závěry sjezdu
Obavy investorů do čínských akcií vzbudilo hned několik jeho bodů. Prvním a možná nejzávažnějším bylo posílení moci Si Ťin-pchinga. Dříve bylo zvykem, že čínský prezident úřad vykonával maximálně pouze 10 let, přičemž tuto dobu přesáhl jen Mao Ce-tung. Si Ťin-pching bez velkých problémů změnil regule strany, a zařídil si tak třetí mandát. Odborníci říkají, že pro něj nebude problém prosadit i čtvrtý. Navíc svého znovuzvolení využil k provedení stranické čistky, kdy na všechny důležité posty jmenoval sobě loajální zástupce.
Hlavní rozdíl je nyní v pojetí čínské moci. Od dob hospodářského reformátora Tenga Siao-pchinga zde vládl ekonomický pragmatismus. Stát dělal vše pro to, aby čínské podnikatelské prostředí mohlo prosperovat a tím podporovalo domácí ekonomický boom, který drží komunistickou stranu bez problému u moci. Čínští podnikatelé tak měli dlouho relativní svobodu. To se však s příchodem Si Ťin-pchinga pomalu změnilo.
Nejznámějším případem je odstranění bývalého generálního ředitele Alibaby Jacka Ma z veřejného života. Od té doby to jde zejména s čínskými IT firmami z kopce. Prezident během svých projevů na sjezdu několikrát citoval Karla Marxe. To není náhoda. Autonomie čínských podnikatelů se bude dál zmenšovat a v podnikání se budou muset čím dál víc řídit čínskými národními zájmy. Již v minulosti Si Ťin-pching upozorňoval na to, že podnikatelé vydělávají moc peněz.
Čínský lid si může kdykoliv vzít nepřiměřené zisky zpět. Boj s korupcí tak bude pokračovat i nadále. Právě ten je silným mocenským nástrojem, jenž bude ohrožovat čínské podnikatele. Jen za posledních 10 let bylo v Číně potrestáno přes 1,5 milionů lidí za korupci, vyneseny byly i nejtvrdší tresty.
Národní zájmy
Si Ťin-pching definoval na sjezdu národní zájmy. Prvním je rozvoj armádních složek. Stát tak bude dozajista podporovat čínské firmy, které v tomto odvětví podnikají. Silnější čínská armáda nevěští nic dobrého, co se týče budoucnosti ve světě. I když se Čína zatím zdá ve svých oficiálních požadavcích velmi pacifistická a i v historii vždy raději volila jiné formy nátlaku než válku, nechává si současné vedení otevřené dveře pro použití hrubé síly. Druhým cílem je ekologie a boj proti klimatické změně. Čína chce podporovat přechod k zeleným energiím a elektroautomobilismus. Může to být pro české čtenáře překvapující, ale Čína vycítila u přechodu na zelené energie velkou příležitost k ovládnutí trhu. Již teď se zde vyrábí většina fotovoltaiky.
Velkým zklamáním bylo, že se Si Ťin-pching nijak přesně nevyjádřil k tomu, jak chce znovu rozjet čínský ekonomický motor. Stárnoucí populace nebude mít v následujícím desetiletí dostatečnou sílu na to, aby táhla světovou ekonomiku pravidelným ročním růstem HDP o 8 a více procent. Čínské HDP dosáhlo v září slabého růstu 3,9% po svém srpnovém propadu, který způsobila strategie “zero covid”. Navzdory tomu o ní Si Ťin-pching během sjezdu vůbec nezapochyboval a naopak ji vyzdvihl.
Čínský prezident tak má v ruce nástroj, který mu umožní kdykoliv uzavřít jakoukoliv továrnu či celý region na libovolnou dobu. Ve jménu zero covidu mají policie a vojsko neomezenou moc nad čínskou podnikatelskou sférou. Jelikož nepřišel žádný otevřeně vstřícný krok k podpoře ekonomiky nebo snížení napětí mezi Čínou a USA, vyhodnotily trhy situaci jako vážnou a čínský akciový výprodej začal.
Seznam nejznámějších čínských akcií a jejich propad na hongkongské burze 24. října 2022
- GDS Holdings (GDS) -16%
- Bilibili (BILI) -16%
- Pinduoduo (PDD) -15%
- Futu Holdings (FUTU) -15%
- JD.com (JD) -15%
- Quanergy Systems (QNGY) -14%
- KE Holdings (BEKE) -14%
- New Oriental Education & Technology (EDU) -12%
- Vipshop Holdings (VIPS) -12%
- UP Fintech Holding (TIGR) -12%
- Baidu (BIDU) -12%
- Trip.com Group (TCOM) -12%
- Tencent Music Entertainment (TME) -11%
- TAL Education (TAL) -11%
- Missfresh (MF) -11%
- Alibaba Group Holding (BABA) -11%
Index Hang Seng ztratil od začátku roku přes 34 %. Pokud se podíváme do historie, klesla jeho hodnota nejníže za posledních pět let. Investice do čínských akcií byla velmi špatnou volbou.
Právě jejich postupné výprodeje již po mnoho let lákají investory, že si možná koupí dno. To se nyní ukázalo jako velice chybná strategie. Dno je mnohem níž, než všichni předpokládali. Jistě o tom ví hodně investor Charlie Munger, který nakupoval akcie Alibaby při jejích prvních loňských propadech, kdy se cena pohybovala mezi 250 až 200 dolary. Naštěstí na začátku roku letošního roku snížil svoji pozici v Alibabě na půlku, ale i tak mu dosud zůstává přes 300 000 kusů.
Závěr: Budou výprodejové ceny lákat investory?
Mnoho čínských firem se dostalo na své minimální roční hodnoty. Jistě jde o spoustu zajímavých a dobrých společností. Otázka ovšem je, zda neupadnou v nemilost všemocné komunistické strany a neztratí na své hodnotě. Zajímavé by bylo, kdyby čínský stát využil propadu k jejich nákupu a tím posílil svou moc. V každém případě by si investor měl být vědom velké rizikovosti čínských akcií a investovat do nich spekulativně jen velmi malou část portfolia.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.