Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čína varuje Evropu: přestaňte zvyšovat cla na naše elektromobily!

Čína ostře kritizuje nová cla Evropské unie na elektromobily, obviněním, že jde o snahu ochránit evropské výrobce před konkurencí.

Čína varuje Evropu: přestaňte zvyšovat cla na naše elektromobily!
Zdroj: depositphotos.com

Obchodní válka je na spadnutí a EU jí právě vplouvá do cesty. Blok včera oznámil plány na uvalení cel na čínské elektromobily, což by mohlo narušit globální automobilový trh, který je na Číně stále více závislý.

Cla, která se budou pohybovat v rozmezí 17,4-38,1 % ke stávajícímu 10% clu, jsou snahou politiků zabránit tomu, aby trh zaplavily ultra levné a populární čínské elektromobily, a jsou ozvěnou kroku, který minulý měsíc učinily USA.

V loňském roce vyšetřování EU zjistilo, že čínští výrobci elektromobilů nespravedlivě využívají vládních dotací, které jim umožňují prodávat automobily za nízkou cenu, čímž vytlačují elektromobily vyrobené v Evropě.

Peking doufá, že Evropská unie přehodnotí cla na čínské elektromobily a přestane se dále ubírat “špatným směrem”, aby ochránila svůj automobilový průmysl před konkurencí, uvedla státní tisková agentura Xinhua.

Kroky EU, oznámené ve středu, přicházejí necelý měsíc poté, co Washington odhalil plány na čtyřnásobné zvýšení cel na čínské elektromobily na 100 %.

Peking odmítl argument EU a USA, že čínský průmysl elektromobilů pracuje s takovou mírou nadbytečné kapacity, která ohrožuje zámořské výrobce automobilů prostřednictvím dotovaného vývozu.

Není divu, že vzhledem k nejistotě evropské automobilové akcie ve čtvrtek poklesly o 2 %, ale významní čínští výrobci elektromobilů, jako je BYD, se odrazili ode dna.

Na rozdíl od svých amerických bratrů si to evropské automobilky nepřály. Navzdory tomu, že se to může zdát jako úleva od konkurence, Mercedes-Benz, Stellantis, Volkswagen a další se staví proti clům, protože Čínu spíše potřebují, než že by se jí báli.

Mnoho evropských automobilových společností je buď závislých na čínském trhu, pokud jde o prodej automobilů na plyn, nebo mají v Číně klíčové výrobní závody, které by byly ohroženy, pokud by čínská vláda splnila svůj slib o odvetných opatřeních.

Země G7 řeší i další starosti

Vedoucí představitelé skupiny sedmi zemí (G7) mezitím zahájí svůj každoroční summit, na kterém se budou snažit podpořit Ukrajinu v její válce s Ruskem a nabídnout jednotnou tvář v konfrontaci s politickými a ekonomickými ambicemi Číny.

Pozornost v Evropě se dále soustředí na kampaň před celostátními volbami, které se budou konat 4. července ve Velké Británii, kde se předseda hlavních opozičních labouristů Keir Starmer chystá představit program své strany pro vládu.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že labouristé volby vyhrají.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.