Obchodní válka je na spadnutí a EU jí právě vplouvá do cesty. Blok včera oznámil plány na uvalení cel na čínské elektromobily, což by mohlo narušit globální automobilový trh, který je na Číně stále více závislý.
Cla, která se budou pohybovat v rozmezí 17,4-38,1 % ke stávajícímu 10% clu, jsou snahou politiků zabránit tomu, aby trh zaplavily ultra levné a populární čínské elektromobily, a jsou ozvěnou kroku, který minulý měsíc učinily USA.
V loňském roce vyšetřování EU zjistilo, že čínští výrobci elektromobilů nespravedlivě využívají vládních dotací, které jim umožňují prodávat automobily za nízkou cenu, čímž vytlačují elektromobily vyrobené v Evropě.
Peking doufá, že Evropská unie přehodnotí cla na čínské elektromobily a přestane se dále ubírat “špatným směrem”, aby ochránila svůj automobilový průmysl před konkurencí, uvedla státní tisková agentura Xinhua.
Kroky EU, oznámené ve středu, přicházejí necelý měsíc poté, co Washington odhalil plány na čtyřnásobné zvýšení cel na čínské elektromobily na 100 %.
Peking odmítl argument EU a USA, že čínský průmysl elektromobilů pracuje s takovou mírou nadbytečné kapacity, která ohrožuje zámořské výrobce automobilů prostřednictvím dotovaného vývozu.
Není divu, že vzhledem k nejistotě evropské automobilové akcie ve čtvrtek poklesly o 2 %, ale významní čínští výrobci elektromobilů, jako je BYD, se odrazili ode dna.
Na rozdíl od svých amerických bratrů si to evropské automobilky nepřály. Navzdory tomu, že se to může zdát jako úleva od konkurence, Mercedes-Benz, Stellantis, Volkswagen a další se staví proti clům, protože Čínu spíše potřebují, než že by se jí báli.
Mnoho evropských automobilových společností je buď závislých na čínském trhu, pokud jde o prodej automobilů na plyn, nebo mají v Číně klíčové výrobní závody, které by byly ohroženy, pokud by čínská vláda splnila svůj slib o odvetných opatřeních.
Země G7 řeší i další starosti
Vedoucí představitelé skupiny sedmi zemí (G7) mezitím zahájí svůj každoroční summit, na kterém se budou snažit podpořit Ukrajinu v její válce s Ruskem a nabídnout jednotnou tvář v konfrontaci s politickými a ekonomickými ambicemi Číny.
Pozornost v Evropě se dále soustředí na kampaň před celostátními volbami, které se budou konat 4. července ve Velké Británii, kde se předseda hlavních opozičních labouristů Keir Starmer chystá představit program své strany pro vládu.
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že labouristé volby vyhrají.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.