Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete být milionářem? Držte se 5 tajemství úspěchu Charlieho Mungera

Ačkoliv Charlie Munger v nedávné době odešel, jeho moudrost je nadčasová. Jaká jsou tajemství jeho úspěchu, díky kterým byl po celé dekády pravou rukou Warrena Buffetta.

Chcete být milionářem? Držte se 5 tajemství úspěchu Charlieho Mungera
Zdroj: Deeply.cz

Charlie Munger, uznávaný miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta, se v minulosti nesčetněkrát podělil o cenné rady, které jsou stále inspirací pro jedince usilující o finanční prosperitu a osobní blahobyt.

Munger čerpal ze svých dlouholetých zkušeností a nabízí návod, který slouží jako plán pro dosažení úspěšného života, a to jak v oblasti investic, tak i mimo ni. V rozhovoru s Becky Quick z televizní stanice CNBC v roce 2019 zmínil Charlie Munger následující tipy, na kterých byl jeho spokojený život založen.

Jaká jsou tajemství úspěchu, která Munger považoval za klíčová? 

Utrácejte méně, než vyděláte

Základem spokojenosti je dle Mungera žít pod své možnosti. To znamená, neutrácet všechny své příjmy, ale právě naopak – utrácet méně, než vyděláte. Budete tak žít mnohem spokojenější život, protože snížíte stres spojený s dluhy, omezíte problémy s inflací a zbrzdíte růst svých nákladů.

Díky tomu si také budete schopni vytvořit finanční rezervu, která se vám může hodit v případě nečekaných výdajů nebo výkyvů příjmu. Bonusem pak je uvolnění kapitálu pro investiční příležitosti a pasivní příjmy.

Investujte chytře

Druhá rada hned navazuje na tu první, a tedy: “To, co ušetříte, moudře investujte.” Munger, stejně jako Buffett, prosazoval trpělivý a promyšlený přístup k investování a zdůrazňoval, že vydělání velkých peněz spočívá spíše ve vyčkávání, než v častém nakupování a prodávání.

Radil investovat do solidních podniků, které jsou natolik stabilní, že vydrží i špatné řízení. Také však varoval před aktivním vyhledáváním špatně řízených společností.

Neustále se vzdělávejte

Munger byl zastáncem celoživotního vzdělávání, přičemž pro získávání znalostí zdůrazňoval především význam četby. V dnešní digitální době může mít učení různé podoby, ale Mungerův důraz na četbu zdůrazňoval, jak moc je právě tento způsob vzdělávání důležitý.

Jak sám říká: “Za celý svůj život jsem nepoznal žádného moudrého člověka, který by neustále nečetl – žádného, opravdu žádného.”

Bez disciplíny to nepůjde

Důslednost v návycích a v rutinních činnostech může časem přinést dobré výsledky. Munger radil potkávat spolehlivé lidi a být disciplinovaný, abyste si i vy vybudovali u ostatních důvěru.

Vyhýbejte se toxicitě

Munger také vyzdvihoval, jak moc je důležité rychle odstranit ze svého života toxické vlivy. Při dodržování těchto zásad je úspěch téměř jistý, zatímco pokud se od nich odchýlíte, budete v takovém případě muset spoléhat spíš na štěstí.

Slovo závěrem

Mungerovy rady jsou nadčasové a neslouží pouze lidem zajímajícím se o investice, ale i těm, kdo usilují o naplněný a úspěšný život. Jeho učení přesahuje rámec finanční gramotnosti. Jak sám zdůrazňoval, cesta k úspěchu je “lemována” neustálou prací sám na sobě.

Součástí této práce je finanční obezřetnost, moudré investování, celoživotní vzdělávání, disciplína a vyhýbání se toxickým vztahům. Pokud člověk podle Mungera splní všechny tyto předpoklady, jeho životní cesta bude téměř jistě úspěšná.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.