Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ vyplatí rekordní dividendu – Stát tak získá 44 miliard korun

Publikováno
ČEZ vyplatí rekordní dividendu – Stát tak získá 44 miliard korun
Zdroj: ihned.cz

Finanční trhy jsou využívány ke dvěma hlavním činnostem. Zaprvé se jedná o generování zisků, kdy investoři zhodnocují svůj kapitál. Zadruhé se jedná o zajišťovací činnost, kdy jsou finanční trhy využívány k hedgingu například podnikatelských aktivit. Někdy se ovšem stane, že akcie jednotlivých společností nabízejí jak možnost tvorby zisku, tak plní i zajišťovací funkci. V tomto článku se na obě tyto perspektivy podíváme optikou akcií Českých energetických závodů (ČEZ).

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tvorba zisků z držených akcií je poměrně jasná. Akcie ČEZ vykázaly za poslední dva roky růst více než 86 %. K tomuto zhodnocení přispěla i současná situace v Evropě, kdy si mnoho států prochází sociální krizí, přičemž jednání mnohých politiků není zcela v souladu se zájmy občanů daného státu. Investoři však díky této krizi mohli na akciích ČEZ generovat zisky.

Rekordní dividendy od společnosti ČEZ

Tyto akcie také plnily funkci zajišťovací. Společnost ČEZ totiž pro rok 2023 oznámila velmi štědrou dividendu, která činí 88 Kč za akcii. Toto číslo jistě potěší retailového investora, ale také je potřeba si uvědomit, že 44 miliard korun skončí v rukou státu, který je majoritním akcionářem této společnosti. Vzhledem k tomu, že obyčejných občanů (neinvestorům) se dividendové transakce nijak netýkají, můžeme pouze doufat, že stát inkasované peníze použije i v jejich prospěch.

Rekordní dividenda 88 Kč je výrazný skok oproti dosavadnímu maximu 53 korun.

Jak jsme si již nastínili, k rekordním dividendám dospěla společnost ČEZ díky kombinaci vysoké inflace a války na Ukrajině. Díky tomu tak společnost vygenerovala hrubý zisk (EBITDA) ve výši 131,6 miliardy Kč. Čistý zisk poté činil 78,4 miliardy korun. Tato čísla znamenají, že ČEZ v loňském roce dosáhl nejvyšších zisků ve své historii (dosavadní maximum bylo téměř na poloviční hodnotě).

Technická analýza akcií ČEZ

Akcie ČEZ se již pátý týden obchodují na high růstového cenového pohybu, což značí sílu kupujících, kteří dokáží udržet hodnotu akcií na vyšších hodnotách. Z technického pohledu se obchoduje nad supportem, tvořeným 50 % Fibonacciho retracementu.

Pokud na základě výše uvedených vynikajících výsledků společnosti dojde k cenovému růstu, existuje na cestě vzhůru pouze jedna rezistence. Naopak dojde-li k cenovému poklesu, nejbližší netestovaný support se nachází na ceně 865 Kč, kde figurují proražená cenová maxima.

Zdroj: xtb.com
Týdenní akciový graf společnosti ČEZ
Týdenní akciový graf společnosti ČEZ

Shrnutí

Společnost ČEZ v loňském roce vykázala rekordní zisky, které před zdaněním činí 131,6 miliardy korun, čistý zisk je tak 78,4 miliard korun. Díky těmto rekordním zisků společnost ČEZ v roce 2023 bude vyplácet rekordní dividendu 88 korun na akcii. Samotné akcie za poslední dva roky posílily o více než 86 % a při současném tempu růstu a přetrvávající energetické, sociální a inflační krizi, mohou akcie této společnosti vytvořit nová historická maxima.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.