Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » ČEZ vyplatí rekordní dividendu - Stát tak získá 44 miliard korun

ČEZ vyplatí rekordní dividendu - Stát tak získá 44 miliard korun

ČEZ vyplatí rekordní dividendu - Stát tak získá 44 miliard korun
Zdroj: ihned.cz

Finanční trhy jsou využívány ke dvěma hlavním činnostem. Zaprvé se jedná o generování zisků, kdy investoři zhodnocují svůj kapitál. Zadruhé se jedná o zajišťovací činnost, kdy jsou finanční trhy využívány k hedgingu například podnikatelských aktivit. Někdy se ovšem stane, že akcie jednotlivých společností nabízejí jak možnost tvorby zisku, tak plní i zajišťovací funkci. V tomto článku se na obě tyto perspektivy podíváme optikou akcií Českých energetických závodů (ČEZ).

Akciový graf společnosti ČEZ
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tvorba zisků z držených akcií je poměrně jasná. Akcie ČEZ vykázaly za poslední dva roky růst více než 86 %. K tomuto zhodnocení přispěla i současná situace v Evropě, kdy si mnoho států prochází sociální krizí, přičemž jednání mnohých politiků není zcela v souladu se zájmy občanů daného státu. Investoři však díky této krizi mohli na akciích ČEZ generovat zisky.

Rekordní dividendy od společnosti ČEZ

Tyto akcie také plnily funkci zajišťovací. Společnost ČEZ totiž pro rok 2023 oznámila velmi štědrou dividendu, která činí 88 Kč za akcii. Toto číslo jistě potěší retailového investora, ale také je potřeba si uvědomit, že 44 miliard korun skončí v rukou státu, který je majoritním akcionářem této společnosti. Vzhledem k tomu, že obyčejných občanů (neinvestorům) se dividendové transakce nijak netýkají, můžeme pouze doufat, že stát inkasované peníze použije i v jejich prospěch.

Rekordní dividenda 88 Kč je výrazný skok oproti dosavadnímu maximu 53 korun.

Jak jsme si již nastínili, k rekordním dividendám dospěla společnost ČEZ díky kombinaci vysoké inflace a války na Ukrajině. Díky tomu tak společnost vygenerovala hrubý zisk (EBITDA) ve výši 131,6 miliardy Kč. Čistý zisk poté činil 78,4 miliardy korun. Tato čísla znamenají, že ČEZ v loňském roce dosáhl nejvyšších zisků ve své historii (dosavadní maximum bylo téměř na poloviční hodnotě).

Technická analýza akcií ČEZ

Akcie ČEZ se již pátý týden obchodují na high růstového cenového pohybu, což značí sílu kupujících, kteří dokáží udržet hodnotu akcií na vyšších hodnotách. Z technického pohledu se obchoduje nad supportem, tvořeným 50 % Fibonacciho retracementu.

Pokud na základě výše uvedených vynikajících výsledků společnosti dojde k cenovému růstu, existuje na cestě vzhůru pouze jedna rezistence. Naopak dojde-li k cenovému poklesu, nejbližší netestovaný support se nachází na ceně 865 Kč, kde figurují proražená cenová maxima.

Týdenní akciový graf společnosti ČEZ
Týdenní akciový graf společnosti ČEZ
Zdroj: xtb.com

Shrnutí

Společnost ČEZ v loňském roce vykázala rekordní zisky, které před zdaněním činí 131,6 miliardy korun, čistý zisk je tak 78,4 miliard korun. Díky těmto rekordním zisků společnost ČEZ v roce 2023 bude vyplácet rekordní dividendu 88 korun na akcii. Samotné akcie za poslední dva roky posílily o více než 86 % a při současném tempu růstu a přetrvávající energetické, sociální a inflační krizi, mohou akcie této společnosti vytvořit nová historická maxima.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo