Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká národní banka hraje riskantní ekonomickou hru. Přehodnotí Fed svůj postoj k úrokovým sazbám?

Publikováno
Česká národní banka hraje riskantní ekonomickou hru. Přehodnotí Fed svůj postoj k úrokovým sazbám?
Zdroj: depositphotos.com

Údaje o zaměstnanosti a mzdách komplikují rozhodování Fedu o budoucích změnách sazeb. S ohledem na tyto čísla se zdá, že své plány týkající se úrokových sazeb pro září nemění. Avšak oznámení z amerického ministerstva financí a snížení hodnocení od Fitch mohou Fed donutit k přehodnocení plánů týkajících se úrokových sazeb.

Zdroj: CME Fed watch tool.
fed funds futures
Na grafu vidíme Fed funds futures, které započítávají 87% pravděpodobnost, že sazby v září zůstanou beze změny.

Bank of England v akci: Jak na zpomalující inflaci?

BoE tento měsíc zvolila stabilní přístup s menším zvýšením sazeb o 25 bazických bodů, což je méně agresivní než zvýšení o 50 bp v červnu. Toto rozhodnutí je zřejmě motivováno dobrými zprávami o inflaci.

Hlavní body ze zasedání:

  • Co bude dál s úrokovými sazbami: V září BoE s největší pravděpodobností sazby znovu navýší, ale směr v listopadu je nejasný. Bude záviset na nových údajích o inflaci ve službách a růstu mezd.
  • Pohled BoE na inflaci: I přes některé pozitivní signály BoE nadále bedlivě sleduje inflaci a náhlé zvýšení mezd. Naznačili, že by mohli sazby znovu zvýšit, pokud by inflace byla důvodem k obavám.
  • Inflační konsenzus: BoE si myslí, že inflace by mohla dosáhnout nebo dokonce klesnout pod jejich cíle. Trhy jsou opatrné, pamatují si doby, kdy BoE inflaci nesprávně předpověděla.
Zdroj: Econforecasting
Na grafu vidíme SONIA forward křivku, která naznačuje další navýšení na následujících zasedáních. Momentálně trh započítává sazby na úrovni 5,6% při zářijovém zasedání.

Česká národní banka na rozcestí: FX intervence končí! Co to znamená pro naši ekonomiku?

Na posledním zasedání ČNB byly sazby ponechány beze změny. Největším překvapením bylo však rozhodnutí formálně ukončit režim FX intervencí, což svědčí o důvěře v finanční robustnost země a sílu české koruny. To i přes poslední intervenci v říjnu 2022, která přinesla významné náklady.

Hlavní body ze zasedání:

  • Postoj k FX intervencím: Ačkoli byl formální závazek k FX intervenci ukončen, řízený fluktuace české koruny znamená, že banka si zachovává pravomoc zasahovat kdykoli je to nutné. To potvrdil také guvernér Michl na následném tiskové konferenci.
  • Pohled banky na ekonomickou rovnováhu: ČNB znovu zavedla program prodeje výnosů z FX rezerv s cílem zastavit nepotřebný růst bilance banky. Toto strategické rozhodnutí reaguje na minulé kritiky a zajišťuje vyvážený přístup k finanční stabilitě.
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎