Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy pod drobnohledem, je zde prostor pro růst?

Cena ropy pod drobnohledem, je zde prostor pro růst?
Zdroj: depositphotos.com

Ropný průmysl zažívá nelehké období. Důvod je prostý, nízká cena černého zlata. Konkrétně americká lehká ropa WTI se stále nachází téměř 40 % pod svým letošním cenovým vrcholem.

Stejné číslo pak ukazuje na cenu za barel, okolo které tradeři a investoři přešlapují prakticky celý červen a červenec. Ostatně i v minulé analýze ze začátku června jsem tento cenový cíl indikoval.

Stále velké zásoby

Hybatelem ceny je především stav zásob WTI ropy za uplynulý týden zveřejňovaný každou středu americkou agenturou EIA (Energy Information Administration).

Poslední statistika nebyla pro potenciální růst ceny příznivá, když zásoby vzrostly o 1,1 %, respektive 5,7 milionů barelů. Očekávání byla přitom pokles o 3,1 milionů barelů.

Týdenní údaje o zásobách americké lehké ropy WTI.
Týdenní údaje o zásobách americké lehké ropy WTI.

Nárůst byl způsoben především rekordně vysokým dovozem ropy do USA. Mnozí si tak kladou otázku, zda skutečně státy sdružené v organizaci OPEC a přidružení členové opravdu dostávají závazků rekordního snížení objemu těžby, na kterém se dohodli v dubnu tohoto roku. Již dříve vyšlo najevo, že část členů v praxi své závazky snížení těžby nedodržovala.

Současný nárůst dovozu byl však způsoben především požárem v rafinériích v sousedním Mexiku, které proto svou produkci více směřovalo do USA a také stejným načasováním vývozu z ostatních zemí.

Nemělo by se tedy jednat o systematické navýšení dovozu ropy do USA a tento prvek by ve vývoji ceny dále neměl hrát významnou roli. Tomu odpovídá i rychlé zotavení ceny kontraktů na ropu s nejbližší tedy srpnovou expirací, ke kterému došlo v tomto týdnu, když se tato krátkodobě propadla o více jak 3 % směrem ke 38 dolarům za barel.

Propad ceny WTI ropy a její rychlé zotavení tento týden.
Propad ceny WTI ropy a její rychlé zotavení tento týden.

Výrazné zlepšení poptávky není na pořadu dne

Stále však platí, že pohybu ceny nahoru brání restrikce způsobené šířením viru COVID-19. A to i navzdory zlepšujícímu se sentimentu ve Spojených státech v souvislosti se zlepšujícími se ekonomickými ukazateli.

V USA totiž v mnoha státech dochází k oddalování otevření ekonomiky nebo zavádění nových restrikcí. To má vliv i na cestování, když některé státy omezují vstup osob z jiných států v rámci území USA.

V jiných částech světa také není vymalováno. Nové ohniska a rozsáhlejší omezení se objevily třeba v Austrálii nebo Íránu. Evropská unie své vnější hranice otevřela jen značně omezenému počtu států.

S tím souvisí i nářek leteckých společností, které ve velkém žádají o vládní pomoc a některé z nich přistoupily k hromadnému propouštění zaměstnanců. Zástupci americké letecké dopravy na konci června varovali, že k obnovení letecké dopravy v rozsahu z loňského roku nedojde dříve jak za 2 roky.

Historie napoví

To vše má vliv na celkové americké zásoby ropy. Jak ukazuje graf níže, podobných hodnot jako nyní jsme byli svědky v roce 2016 a na začátku roku 2017.

Historický vývoj zásob ropy USA
Historický vývoj zásob ropy USA

Tehdy byla drtivou část období cena pod 50 dolary za barel a na začátku roku 2016 při výrazném růstu zásob dokonce několik měsíců pod 40 dolary.

Vývoj směrem ke zvyšování zásob byl patrný již v druhé polovině roku 2015, čemuž odpovídal rychlý propad ceny černého zlata. Jak můžeme vidět, její zotavení po takto výrazném propadu nějakou dobu trvá.

Cenový útlum WTI ropy v roce 2016
Cenový útlum WTI ropy v roce 2016. Zdroj: Macrotrends

 

Známky zlepšení

Na druhou stranu Mezinárodní agentura pro energii tento týden upravila svou prognózu vývoje poptávky po černém zlatě v letošním roce. Původně predikované snížení o 8,3 milionů barelů denně bylo upraveno na 7,9 milionů, tedy 8 % celkové poptávky. V Q3 2020 by se přitom měla poptávka oproti Q2 stejného roku zvýšit o 14 %.

OPEC+ se zavázal snížit těžbu od května do července o rekordních téměř 10 milionů barelů. Od srpna by mělo platit číslo 8 milionů barelů.

Otázkou je, nakolik budou ochotni všichni členové své jednotlivé závazky dodržovat. A to i navzdory některým menším dobrovolným omezením těžby ropy nad rámec již dohodnutých kvót. Dohoda je totiž těžko vynutitelná a třeba Irák a Nigérie, tedy země vysoce závislé na příjmech z těžby ropy a se silným korupčním prostředím, této situace v květnu zneužily.

Kam dále?

Co se budoucího vývoje týče, rozhodně se vyplatí sledovat vývoj okolo pandemie COVID 19 a markoekonomické ukazatele. Druhé jmenované může mít, mimo jiné, silný vliv na sentiment.

Menší poptávka (byť dochází k jejímu relativnímu meziměsíčnímu zlepšení) vede k omezení těžařského průmyslu. V USA, kde rychlá těžba frakováním doslova v posledních letech naboostovala tamní produkci, již také dochází k malému útlumu.

V Q2 vyhlásilo bankrot 24 amerických těžařských společností, což je dvakrát tolik co v Q1. Nižší cena ropy škodí především menším společnostem, které se i hůře dostávají k levným půjčkám. V tomto ohledu je zde podobný vývoj jako v roce 2016, kdy ceny ropy byly také relativně nízko a trh se tímto pročistil.

Poznámka

TIP: Zajímá vás obchodování s futures? Více o tomto tématu v našem podrobném článku.

Když si vše shrneme, nelze očekávat rychlý pohyb ceny WTI ropy směrem k hodnotám ze začátku tohoto roku. 40 dolarů za barel se za současných okolností stále zdá jako férová cena, byť s ohledem na vyhlídky možného plného otevření ekonomik může krátkodobě vysokčit ke 45 dolarům.

Její růst by mohlo podpořit pokračování omezení těžby téměř 10 milionů barelů ropy denně OPEC+ i v dalším měsíci. To se ale zatím nezdá jako pravděpodobné stejně jako silné oživení poptávky.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.