Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Všechny 3 zmíněné projekty stojí tak trochu mimo mainstreamový zájem investorů do kryptoměn. Rozhodně však mají co nabídnout. I proto přinášíme níže shrnutí jejich prozatimního letošního vývoje.
Cardano v současnosti představuje centralizovanou testovací blochainovou platformu. Světlo světa přitom spatřilo už v roce 2015. V roce letošním však zatím postupuje k milníkům, které by z něj mohly udělat široce využívanou decentralizovanou platformu.
Jedním z těchto hlavních milníků by mělo být spuštění mainnetu. K tomu směřuje testování na protokolu Shelley. Do výsledného produktu pak mají být zabudovány i chytré kontrakty. Namísto nodů kontrolovaných společnostmi omezeným počtem subjektů by síť měla přejít na systém proof-of-stake.
V tomto ohledu jsou ambice tvůrců projektu vysoké. Jak sami uvádí:
“Cílem je vznik platformy, která by mohla usnadnit propojení poptávky a nabídky, výrobce a spotřebitele, a zajistit mezi účastníky důvěru. Cardano může automatizovat sociální a finanční procesy prostřednictvím smart kontraktů.”
Není proto divu, že si coin Cardana, ADA, získává stále více pozornosti. Tomu odpovídá i nárůst počtu transakcí v letošním roce, které se povětšinou pohybovaly kolem čísla 2000 až 4000 za den.
Rostla i cena ADA, ale pouze do února. Celkově je stále relativně nízko a s výhledem spuštění mainnetu tak ADA skýtá příležitost pro zajímavou investici. Podpůrným fundamentem může být i záměr Cardana vylepšit škálování a tím navýšit množství zpracovávaných transakcí za sekundu.
Z technického pohledu vidíme, že ADA je zatím v medvědím teritoriu hluboko pod 50denním i 200denním klouzavým průměrem. Tyto se protnuly nejprve v březnu a následně i v dubnu.
Tomu předcházel silný propad ceny s velkým objemem obchodovaných transakcí, což byl jev viditelný napříč všemi likvidními trhy včetně akciových a komoditních.
Důležitou metou pro nastartování býčího trendu ADA tak je teritorium 0,04 až 0,045 dolarů, kde se momentálně oba klouzavé průměry nachází.
Ripple, potažmo token XRP je znám především ve spojitosti s bankovními převody. Pro tyto účely využívá svůj primární produkt RippleNet. Jedná se o síť propojující finanční instituce, především bankovní domy, která má za cíl zrychlit a zjednodušit mezinárodní platby a to za minimální poplatky.
V rámci sítě je od loňského roku využívána také služba On Demand Liquidity (volně přeloženo likvidita na přání, ODL). Jedná se v podstatě o jakési mezinárodní platební koridory pro převody konkrétních měn mezi konkrétními finančními institucemi.
Koridor umožňuje například v Mexiku vložit do banky tamní měnu peso a za pár minut si ve Spojených státech vybrat dolary. To vše za minimální poplatky. Pro tyto převody jsou využívány tokeny XRP, které mezi oběma měnami fungují jako prostředník a zajišťují potřebnou likviditu. Převody tohoto druhu cílí mimo jiné na remitence.
I proto získávají stále více na popularitě ODL spojující rozvíjející se a vyspělé ekonomiky. Průkopníkem je výše zmíněné ODL mezi Mexikem a Spojenými státy, které funguje již od loňského jara. A letos zaznamenává výrazný nárůst, který je markantní zejména v posledních týdnech.
Denní objemy dosahují 30 milionů XRP. Další koridory, konkrétně do Filipín (PHP), Evropy (EUR) a Austrálie (AUD) také získávají na popularitě.
Celkově v těchto koridorech od konce října 2019 proteklo skoro 850 milionů dolarů a to s využitím XRP. Nyní v průměru koridory prochází v pracovní dny XRP v ekvivalentu 15 milionů dolarů.
V poměru například k denním obchodovaným objemům se jedná o relativně malé číslo. Je to však počátek cesty. Vzhledem k již relativně velkému počtu bank z celého světa spolupracujících s Ripplem budou další koridory přibývat a tím i využití XRP. A zde se může postupně projevit efekt sněhové koule, který s sebou přinese i partnerství nová.
Na jaře tohoto roku se také diskutovaly úvahy o možném IPO Ripple. Zatím však nejsou dány žádné konkrétní informace o tom, že by se tento krok reálně chystal.
Mohlo by se nicméně jednat o zajímavou investici oddělující Ripple technologii a token XRP, kdy mnoho kritiků upozorňuje, že cena XRP nemá se samotnou technologií nic společného a je nadhodnocena. Ripple by se vstupem na akciové trhy stal přijatelnějším a transparentnějším partnerem.
XRP letos na jaře zaznamenal zalistování na některých kryptoburzách. Mezi nimi například i jihoafrická Varl.com a singapurská Luno.
Celkové obchodované objemy tokenu jsou nicméně nižší než TOP5 kryptoměn, byť XRP má dlouhodobě mezi digitálními měnami třetí největší tržní kapitalizaci. Nízká zůstává i cena, která se letos na jaře po dlouhé době propadla pod 0,15 dolarů a bojuje o průraz psychologické hranice 0,2 dolary.
Kritici tradičně namítají, že cenu sráží postupně uvolňování XRP do trhu z escrow. Takto je v průměru uvolněno do oběhu 200 milionů XRP měsíčně. Většina z toho však nejde na burzy a je prodána nebo distribuována v rámci OTC jako pobídka partnerům.
K pravidelnému přísunů však dochází i u BTC a dalších kryptoměn a to v ještě větším objemu. Cena XRP je tak zatím ovlivňována především sentimentem a na ten může mít vliv i kritika jeho postupného uvolňování.
Stellar Lumens (XLM) je přímým konkurentem Ripplu. Snaží se také o zajištění přeshraničních převodů s minimálními náklady a rychlým vypořádáním. Je to vlastně nechtěné dítě Ripplu, které vzniklo jeho forkem v roce 2014.
Tržní kapitalizací, jejíž výše je podobná jako u ADA, se XLM řadí do první dvacítky kryptoměn. I přesto stojí tak trochu mimo zájem kryptokomunity. Některé vlastnosti a fundamenty této kryptoměny však v letošním prvním čtvrtletí zaznamenaly zlepšení.
V prvé řadě došlo k nárůstu obchodovaných objemů. Oproti poslednímu čtvrtletí 2019 to bylo o více jak 8 %.
Potvrzování transakcí probíhá zhruba během 5 sekund. To je vítaná vlastnost i u přeshraničních převodů. Pro ně je nyní možné využívat i platební bránu CoinQvest, která nově umožňuje převody peněz za pomocí sítě Stellar.
Stellar Lumens Foundation (SLF), která je strůjcem sítě a podílí se na jejím vylepšování, letos oznámila investici ve výši 715 000 dolarů do společnosti DSTOQ. Ta se zaměří na tokenizaci cenných papírů na blockchainu Stellaru. Stále také probíhá spolupráce s IBM, který síť Stellaru využívá pro svůj globální platební systém. Celkově se SLF chce zaměřit na rozvíjející se trhy, kde vidí potenciál pro svou technologii.
Ač Stellar Lumens postupuje ve vývoji a uzavírání nových partnerství vpřed, cena XLM má bohužel spíše sestupnou trajektorii. Pro to, aby alespoň dosáhla na úroveň letošních maxim z února na 0,085 dolarech, se bude muset téměř zdvojnásobit.
Je zde tak poměrně velký prostor pro růst, byť v současné ekonomické krizi se může jednat o nelehký úkol.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.