Hezké úterý, vážení čtenáři! V minulém týdnu se opět upíraly oči investorů k rozhodnutí americké centrální banky. Fed na svém zasedání rozhodl o dalším navýšení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů. Ke stejnému zvýšení pak přistoupila i Bank of England. Zatímco britské akcie v minulém týdnu vykázaly růst, ty americké se naopak propadly – nejvýrazněji technologický sektor.
Rostla rovněž cena nejvýznamnějších komodit. Zajímá vás, jak se dařilo kryptoměnám a co české akcie? V našem pravidelném newsletteru opět shrnujeme to nejdůležitější, co se v minulém týdnu na finančních trzích událo. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Americké akcie poklesly v reakci na zasedání Fedu
Americké akcie klesly poté, co Federální rezervní systém zmařil naděje trhu na blížící se obrat v měnové politice v podobě pozastavení nebo zpomalení tempa zvyšování sazeb. Obzvláště silně byl zasažen technologický index Nasdaq Composite, protože růstové akcie klesly více než hodnotové společnosti.
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Co naznačuje listopadové rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách
Federální rezervní systém minulý týden na listopadovém zasedání FOMC zvýšil sazbu federálních fondů o 75 bazických bodů. Jednalo se o čtvrté zvýšení sazeb Fedu o 75 bazických bodů v řadě. Tím se základní úroková sazba dostala z úrovně blízké nule na 4,0 % za zhruba osm měsíců, což představuje v americké ekonomice bezprecedentní tempo zvyšování úrokových sazeb.
Následná tisková konference s předsedou Fedu Jeromem Powellem se nesla ve výrazně jestřábím tónu. Naznačila tři klíčová sdělení:
Fed může postupovat pozvolnějším tempem zvyšování sazeb, ale to neznamená, že se blíží pauza: Předseda Powell sice připustil, že tempo zvyšování sazeb se může zpomalit, možná již na prosincovém zasedání, zdůraznil však, že jakákoli diskuse o pozastavení tohoto cyklu zvyšování sazeb je stále velmi předčasná. To výrazně snižuje pravděpodobnost pauzy ve zpřísňování monetární politiky na prosincovém nebo únorovém zasedání.
Končená sazba federálních fondů bude pravděpodobně vyšší, než jakou FOMC nastínil na svém zářijovém zasedání: Předseda Powell také poznamenal, že nedávné údaje naznačují, že konečná úroková sazba bude vyšší, než jaká byla nastíněna na zářijovém zasedání FOMC. V září Fed předložil soubor ekonomických projekcí, které naznačovaly, že se maximální sazba federálních fondů bude v roce 2023 pohybovat kolem 4,6 %. Powell na zasedání minulý týden podpořil vyšší konečnou sazbu, čímž se více přiblížil k očekáváním trhu. Tržní očekávání maximální sazby federálních fondů ve výši 5,0-5,3 % někdy v první polovině roku 2023 totiž zůstala i po zasedání Fedu v zásadě stabilní.
Fed vidí větší riziko v pozastavení a předčasném uvolnění zpřísňování měnové politiky než v jejím přílišném utažení: Tisková konference také nabídla pohled na kalkulace rizik Fedu v souvislosti s tímto cyklem zpřísňování. Powell poznamenal, že vidí vyšší riziko v předčasném pozastavení nebo uvolnění sazeb oproti riziku přílišného utažení, které by podle něj Fed mohl řešit snížením sazeb podle potřeby. Tím zdůraznil zajímavý příklon k pohybu sazeb směrem nahoru, alespoň do doby, než se jimi preferované údaje o inflaci významněji sníží.
Z ekonomického hlediska mohou vyšší úrokové sazby vytvářet tlak na snižování spotřeby a bezprostředněji ovlivňovat části ekonomiky, které jsou na úrokové sazby nejcitlivější, včetně poptávky po bydlení a úvěrech. A z tržního pohledu mohou vyšší sazby a výnosy dluhopisů zatížit spekulativnější a více naceněné části trhu. To jsme koneckonců viděli na trzích i minulý týden, kdy se technologický Nasdaq propadl o více než 5 %, zatímco širší index S&P 500 klesl pouze o necelá 3 %.
Zdroj: cmegroup.com
Tento graf ukazuje očekávání trhu ohledně výše základní úrokové sazby Fedu v příštím roce
Smíšené zprávy z amerického trhu práce
Jednou z pozitivních stránek dat zveřejňovaných v minulém týdnu je to, že americký trh práce zůstává ve zdravé kondici. Počet pracovních míst mimo zemědělství se v říjnu zvýšil o 261 000, což překonalo očekávání nárůstu o 200 000. Míra nezaměstnanosti se však zvýšila z 3,5 % na 3,7 %. Růst mezd – signál pro inflaci ve službách – však zůstal na zvýšené úrovni 4,7 %, v souladu s odhady. V meziměsíčním vyjádření se mzdy zvýšily o 0,40 %.
I když tyto údaje odrážejí solidní stav amerického trhu práce a zdravé mzdové přírůstky pro spotřebitele, neodrazují Fed od toho, aby pokračoval ve svém tažení za zvýšení sazeb, zejména proto, že mzdové přírůstky zůstávají nad úrovní před pandemií. Mějte však na paměti, že trh práce může být zpožděným ukazatelem a nemusí ještě plně odrážet dopad vyšších úrokových sazeb a dalšího zpřísňování ze strany Fedu.
Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje pětiletý vývoj míry nezaměstnanosti v USA (modrá) a růstu mezd (žlutá), který byl v období po pandemii zvýšený
Akcie v Evropě: Třetí týdenní zisk v řadě
Akcie v Evropě rostly již třetí týden po sobě, protože centrální banky naznačily, že možná omezí tempo zvyšování úrokových sazeb. Náladu investorů podpořily také naděje, že Čína možná ustoupí od své politiky nulového růstu úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden růstem o 1,38 %. Německý index DAX přidal 1,55 % a francouzský index CAC 40 posílil o 2,18 %. Britský index FTSE 100 pak výrazně vzrostl a to hned o 4,07 %.
Výnosy dluhopisů států eurozóny zamířily zpět k 11letým maximům poté, co rekordní údaje o inflaci za říjen udržovaly tlak na Evropskou centrální banku, aby agresivně zvyšovala úrokové sazby. Ve Velké Británii výnosy desetiletých dluhopisů rovněž vzrostly poté, co Bank of England (BoE) výrazně zvýšila výpůjční náklady (viz níže).
Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
BoE přichází s největším zvýšením sazeb za posledních 30 let
BoE zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 3 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008. Guvernér BoE Andrew Bailey uvedl, že nebude slibovat žádné budoucí zvýšení, ale signalizoval, že výpůjční náklady nemusí vzrůst o tolik, jak trh očekává.
BoE rovněž varovala, že Spojené království čeká velmi náročné dvouleté období, a předpověděla, že inflace zůstane v příštích šesti měsících nad 10 % a v roce 2023 nad 5 %. V této souvislosti centrální banka předpokládá, že nezaměstnanost může do roku 2025 vzrůst na téměř 6,5 %.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za posledních 12 měsíců
Týden na pražské burze: Index PX v minulém týdnu posílil o 3,52 %!
V minulém týdnu se výrazně dařilo akciím kotovaným na pražské burze a index PX posílil o více než 3,5 %. Rostly víceméně všechny tituly, nicméně nejvýraznější podíl na posílení indexu PX měly akcie Erste Group, mateřské společnosti Komerční banky, které vzrostly o více než desetinu.
Dlouhodobě se však na vývoji českých akcií podepisuje obecně negativní nálada na trzích, když během prvních deseti měsíců letošního roku oslabily o téměř 17 % – navzdory říjnovému růstu o 5,4 %. V letošním roce se přitom v kladných číslech obchodují pouze akcie ČEZ, Photon Energy, Philip Morris a akcie zbrojovky Colt. Index naopak v letošním roce táhnout dolů bankovní akcie, navzdory jejich “zmrtvýchvstání” v posledních dvou týdnech.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Ticho před bouří? Kryptoměnový trh nevykazuje výrazné pohyby
Jak už bylo naznačeno, Fed pokračuje ve své agresivní měnové politice v boji proti inflaci a zvýšil úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. V reakci na tuto zprávu reagovaly kryptoměnové trhy pozitivně. Bitcoin po oznámení posílil zhruba o 1 % a stejně tak posílilo i Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace. Za celý minulý týden si pak Bitcoin připsal 1,7 %, cena Etherea se naopak propadla o 0,29 %. Obě kryptoměny tak pokračují ve svém dlouhodobém pohybu do strany.
Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?
Globální investiční banka Goldman Sachs spustila ve spolupráci s MSCI a Coin Metrics novou datovou službu, která má investorům pomoci analyzovat kryptotrhy. Nový systém je navržen tak, aby poskytoval konzistentní, standardizovaný způsob, který účastníkům trhu pomůže zobrazit a analyzovat ekosystém digitálních aktiv.
Binance se zbavuje všech svých tokenů FTX. “Pokud jde o jakékoli spekulace, zda se jedná o krok proti konkurenci, není tomu tak. Naše odvětví je v počátcích a každý veřejný neúspěch projektu poškodí každého uživatele a každou platformu,” uvedl generální ředitel Binance Changpeng Zhao k tomuto rozhodnutí.
Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.
Komodity: Cena stříbra vzrostla během minulého týdne o více než 8 %
Futures kontrakty na WTI obchodované v New Yorku a Brent obchodované v Londýně týdenní obchodování uzavřely s přibližně 5% nárůstem, když ropní býci našli svůj rytmus poté, co je několik dní brzdily zprávy o covidových výlukách v Číně, která je největším dovozcem ropy. Oba ropné benchmarky se ve čtvrtek propadly v opožděné reakci na obnovený slib Federálního rezervního systému z předchozího dne, že bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb s cílem omezit inflaci na čtyřicetiletých maximech.
WTI v pátek uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 92,65 dolaru. Maximum seance činilo 92,81 dolaru, což znamenalo devítitýdenní maximum. Brent zakončil obchodování na cifře 98,57 dolaru za barel.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Futures kontrakty na zlato uzavřely páteční obchodování růstem o 2,8 %, když referenční prosincový kontrakt na newyorské burze Comex zakončil týden růstem o 45,70 dolaru na 1 676,60 dolaru za unci. Jednalo se o největší procentuální zisk zlata za den od 2. dubna 2020, kdy tehdy referenční kontrakt vzrostl o 2,9 %. Na týdenní bázi prosincové zlato vzrostlo o 1,9 % a dosáhlo nejlepšího výsledku za poslední čtyři týdny. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se v pátek usadila na úrovni 1 679 dolaru, přičemž ve čtvrtek se spotové zlato dostalo na pětitýdenní minimum 1 617 dolarů.
Hned o 8,56 % pak vzrostla spotová cena dalšího oblíbeného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 19,23 dolaru za unci. Do konce týdne pak stříbro posílilo na cenu 20,87 dolaru.
Zisk komerční banky ve třetím kvartále vzrostl v meziročním srovnání o 51,1 % na 12,9 miliard korun. O výrazně lepší hospodářský výsledek banky se postaral především růst úrokových sazeb a tím pádem vyšší zisk z celkově upsaných úvěrů. Akcie mateřské společnost Erste Bank na tuto zprávu reagovaly více než 10% růstem.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.