Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Vydrží pozitivní nálada i v lednu 2022?

Burza s odstupem – Vydrží pozitivní nálada i v lednu 2022?
Zdroj: Depositphotos.com

Poslední týden v roce patří na burze k těm nejklidnějším. Většina velkých investorů si užívá zasloužené dovolené a dokončuje strategie pro následující rok. Ti co na burze obchodují, se věnují uzavíraní svých pozic, aby vylepšili výsledky za rok 2021. Tyto výsledky pak budou prezentovat v výročních zprávách svým klientům. I přes tyto malé pohyby trhy vyslaly zásadní zprávu: varianta omikron nic nemění na růstovém trendu.

Trhy tedy chápou variantu omikron ne jako bezprostřední hrozbu, ale jako variantu, která se sice šíří rychle, ale nebezpečná je méně. Právě tento typ mutace, který je víc nakažlivý a méně škodlivý, by mohl uzavřít celou pandemii koronaviru. Investoři už počítají s tím, že omikron bude poslední významná varianta a po ní bychom se mohli vrátit do normálního režimu. Uvidíme.

Zajímavé však je, že poslední týden v roce přerušil sektorovou rotaci, tzn. zbavování se růstových akcií ve prospěch defenzivních. Samozřejmě toto zastavení může jít na vrub skutečnosti, že objemy byly malé. Avšak tento efekt můžeme vysvětlit i následovně: Na trhu je pořád ještě hodně hotovosti. Fed jistě upřesní svůj jízdní řád do konce roku 2022, ale až v lednu. A konec tapperingu má přijít nejdříve v březnu. Takže před sebou máme ještě jedno čtvrtletí, kdy na trhu bude hotovosti hodně.

Druhý pozitivní faktor je, že majitelé firem vědí, že mají posledního čtvrt roku, aby si půjčili na nízké úroky. Budeme tedy svědky většího zadlužování firem a bohatších investičních plánů. Vraťme se však do reálné ekonomiky. Tento efekt může nastartovat pozitivní jev, kterým mnoha firmám vylepší výsledky. Investoři tak ještě chtějí využít tohoto růstu, než se opravdu zvednou úrokové sazby a začnou nám velmi hubená léta.

Inflace, sazby a ekonomický růst

Dnes mají největší obavy lidí z inflace, ale ta nemusí být až tak problematická, protože úrokové sazby jsou nízko a centrální banky mají vůli je v nejbližší době zvednout. Jedinou výjimkou neplánující sazby zvedat je ECB. Úrokové sazby jsou dlouhodobě nízko a to není udržitelný stav. Centrální banky ujišťují, že zvedání sazeb bude probíhat opatrně a s největším citem.

Navíc jejich zvýšení se v reálné ekonomické projeví v řádu půl roku či roku, možná ještě déle. Zvednutí sazeb na dolaru o 50 bazických bodu nezpůsobí bezprostředně problém podnikatelům.

Samozřejmě, že investorům, kteří používají algoritmické obchodování, i takový pohyb sazeb může způsobit problémy, ale zde se jedná o spekulativní kapitál. V kontextu globální inflace zvednutí sazeb nejeví problematicky. Nebezpečí je někde jinde a to v růstu.

Pokud v příštím roce bude pokračovat hospodářský růst, vyřeší se inflace, ale i problém úrokových sazeb i státní zadlužení. Nejdůležitějším faktorem v roce 2022 tedy bude růst HDP. Pokud bude dostatečně robustní, je tu i šance, že světová ekonomika a světová burza propluje i rokem 2022 v pohodě. Jinak nám naopak hrozí pád do recese a do hlubší ekonomické krize.

Centrální banky: ČNB vidí strop v 5 %

Všichni centrální bankéři po celém světě si vybrali vánoční odpočinek. Posledním státem upravujícím své úrokové sazby byla naše Česká republika. Od té doby je na tomto poli klid. Vstup do nového roku je důležitý zejména, protože je to čas prognóz celého vývoje.

Fed se bude snažit dát investorům přesnější plán toho, jak chce sazby zvedat. Právě jasný plán zabrání možným spekulacím. Zvláště pak, pokud je vyhlášen dostatečně dopředu a investoři se na něj mohou s předstihem připravit.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok komentoval vyhlídky ČNB následovně. Sazby sice porostou i v nadcházejících měsících, ale není důvod je zvyšovat nad 5 %. Hlavní problém dnes je již disproporce mezi eurem a českou korunou. Euro bude mít ještě dlouho nulové úrokové sazby a koruna v závěru roku posílila již pod 25 korun za euro. Tento trend by měl ještě nějakou dobu pokračovat. Pokud by se koruna dostala po hranici 23 korun, mohl by to být problém pro naší ekonomiku. To je důvod, proč jsou sazby nad 5 % v současnosti nereálné. Guvernér Rusnok chtěl svým prohlášením uklidnit naše exportéry.

Pokud však ČNB očekává inflaci k 8 %, znamená to, že ti majitelé hotovosti budou ztrácet i nadále kupní sílu a to v rozmezí 4 až 5 %. To není málo. Je jasné, že ČNB musí vyčkávat, aby nezvyšovala sazby nadále skokově a nebyla tak před celým světem. Ale pokud bude inflace pokračovat stejným tempem i po celé první pololetí, můžeme se dočkat toho, že guvernér Rusnok změní názor.

Čísla o inflaci budou v nadcházejících měsících zajímavá i z jiného důvodu. Americký Fed přiznal omyl. Inflace nebude tranzitivní, tedy kratší 6 měsíců, ale trvalá.

Fed však i nadále očekává pokles inflace v nejbližších měsících. Americká inflace by se neměla vrátit na nízké úrovně, jak jsme byli zvyklí do teď. Měla by se pohybovat v pásmu 3-4% a to minimálně po celý rok 2022.

Pokud se však ukáže, že se i celé první čtvrtletí 2022 bude pohybovat nad tímto pásmem, důvěra ve Fed bude značně oslabena. Přitom právě důvěra v řešení navrhované centrálními bankami bude klíčová proto, abychom se postupně dostali z krize.

Indexy: Poklidný závěr roku

Světové indexy zažily klidný konec roku. V Asii bylo možné zahlédnout indexy zbarvené do června jako čínský index Chine A50, který ztratil 1,21 %. Ale ve zbytku světa byly týdenní výsledky v zeleném, nebo se pohybovaly kolem nuly. Japonský index Nikkei přidal kosmetických 0,03 % na závěr roku. Burza v Šanghaji přidala 0,60 %. Premiantem byla burza v Hongkongu, která vzrostla o 0,75 %.

V Evropě se nejméně dařilo britskému FTSE, který přidal 0,17 %. O poznání lepé dopadl německý DAX s přírůstkem 0,82 %. Avšak znovu nejlépe dopadl francouzský CAC 40, který se opírá o sektor luxusního zboží a bank. Francouzský index tak přidal 0,94 %.

V zámoří se nedařilo technologickému Nasdaq 100, který zůstal v červených číslech. Na konci roku zaznamenal ztrátu 0,05 %. Lépe si vedl index S&P 500 s přírůstkem 0,85 %. Průmyslový Dow Jones dosáhl největšího výsledku s růstem 1,08 %.

Komodity: Ropa stále roste

Ropa má za sebou další dobrý týden. Cena americké lehké ropy dosáhla 75,35 dolarů za barel. Ropa Brent se pak prodávala za 77,86 dolarů za barel. Ropa posílila zhruba o 2 % za týden. Tento růst potvrzuje, že obchodníci s ropou se přiklání ke scénáři, že omikron bude znamenat konec krize.

Z pohledu technické analýzy si ropa tímto růstem otevřela prostor na vyšší hodnoty. Dalším milníkem v cestě je hranice 80 dolarů. Avšak cena ropy není podřízena pouze technické analýze. Krizová hodnota je 85 dolarů za barel. Státy s rostoucí cenou plynu a elektřiny si uvědomily, že vysoké ceny energií pří vysoké inflaci ukrajují velkým krajícem kupní silu obyvatel. Úbytek kupní síly se pak může projevit ve snížené spotřebě a tudíž i ve sníženém HDP. Politici se snaží vysokou cenu energií kompenzovat, například Francouzi obdrželi šek na 100 euro jako kompenzaci drahého benzínu. Tato jednorázová řešení jsou však naprosto k ničemu. Problém drahých energií neodstraní. Navíc si většina států na tyto pomoci musí peníze půjčovat. Cena ropy tak bude blokována politickou vůli.

Komodity: Zlato má nadějný začátek pro rok 2022

Jednou z nejhorších investicí v roce 2021 byla investice do zlata. I přesto, že by v dobách nejistých a za vysoké inflace mělo být zaručenou investicí. Nestalo se tak. Ekonomové a analytici to vysvětlují tím, že v ceně zlata je již promítnuto utažení měnové politiky Fedu. To je možné, ale jde o velmi spekulativní tvrzení, protože nikdo ještě přesně neví, kdy a jak se to stane. Fed ještě svoje sazby nezvedl.

Z pohledu technické analýzy si zlato nevedlo špatně a otevřelo si možnosti pro svůj budoucí růst. Pokud zlato udrží hranici 1830 dolarů i v následujících dnech, připravuje si pozice na odraz k vyšším hodnotám. Ale aby zlato změnilo svou tendenci dlouhodobě, muselo by prorazit úrovně 1900 dolarů za unci. Od těchto hodnot je prozatím dost daleko.

Stříbro v posledních dnech prakticky kopíruje vývoj na zlatě. Stříbro se obchodovalo na ceně 23,53 dolarů za unci. Avšak aby se stříbro stalo lákavým pro investory, muselo by se navrátit v brzké době nad hranici 25 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Amazon jako známka slabosti trhu

Závěr roku byl značně optimistický. Omikron investory neděsil. I přes různá omezení burzy rostou dál. O osudu světových trhů bude rozhodovat kondice akcií GAFAM. Pokud budou růst i v týdnech po novém roce, trhy se udrží na rekordních hodnotách. Avšak na hvězdném nebi GAFAM je jeden mráček už teď, a jsou to akcie Amazonu. Těmto akciím se v posledních týdnech nedaří. Od půlky listopadu, kdy se Amazon prodával za 3652 dolarů za kus, jeho cena klesá. Sice ještě nemůžeme mluvit o propadu, ale akcie Amazonu už nejsou v silné růstové tendenci. Tato akcie tak k sobě pomalu může začít stahovat další akcie a brzdit hlavní indexy.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Amazon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vždy se vyplatí sledovat nejslabší kusy, protože ty nám nejlépe určují výkonnost celého stáda. Amazon nyní patří k té nejslabší akcii GAFAM. Proto se vyplatí jej nyní sledovat pozorně. Pokud by se výrazně propadl k hranici 3000 dolarů za kus, trhy by mohly začít panikařit.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.