Po několika týdnech výprodejů, a hlavně převažujícího pesimismu jsme zažili relativně optimistický týden. Již od pondělí trhy rostly a naznačovaly, že budou silné. To se potvrdilo i na světových indexech, které skončily prakticky všechny v zelených číslech, s výjimkou čínských akcií. Čínské akcie žijí v svým životem, a moc nereflektují světové dění. Zdá se, že Šanghaj je už z 95 % otevřená. Avšak na světových trzích jsme tuto pozitivní zprávu neznamenali. Pokud se Čína vrátí k normálu, poroste poptávka po prvotních surovinách a ropě. Nárůst cen těchto surovin může chytit druhý dech a znovu roztočit kola inflace. Avšak nechme tento černý scénář stranou a podívejme se co způsobilo růst a optimismus na akciovém trhu.
Hlavním důvodem optimismu byla opět americká centrální banka. Ta v podrobném zápisu z jednání dává možnost nahlédnout pod pokličku rozhodování o osudu ve světě nejpoužívanější měny. Zápis byl přijat trhy dobře. Jednak se vyvrátily pochybnosti o vyšším zvedání sazeb. V červnu se můžeme dočkat znovu růstu o 50 bazických bodů. Hlavním tématem zasedání Fedu byla především inflace.
To je druhý pozitivní aspekt plynoucí ze zápisu. Inflace tak umožní jistou čitelnost rozhodnutí Fedu. Pokud inflace začne klesat, Fed nebude muset upravovat svou monetární politiku. To se může stát již brzy. Indikátor PCE naznačil, že inflace se v USA zpomaluje. Meziroční inflace podle této metodiky byla 6,3 % v dubnu 2022 oproti 6,6 % v březnu 2022. Tato metrika inflace je považována Fedem za nejpřesnější.
Až 10. června se dozvíme oficiální číslo inflace za měsíc květen, ale pokles indikátoru PCE naznačuje, že bychom mohli být mile překvapeni. Inflace v USA by mohla v květnu být nižší, než se očekává. Je sice otázkou, zda je to dáno měnovou politikou Fedu, protože zvýšení sazeb se projevuje až po intervalu šesti až dvanácti měsíců. V každém případě by Fed získal větší manévrovací prostor a sazby by mohly růst pomaleji. Fed by také mohl začít rozvolňovat hned po dosažení hranice 2,5 %. Avšak znamená to, že všichni investoři sdílejí optimismus z řešení inflační krize?
Přinejmenším jeden ne. Jedná se o investora Michaela Burryho, který je znám svými předpověďmi krachu. Na svém učtu publikoval tento tweet. Není v něm sice obsažen přesný důvod, proč je současná situace podobná s tou v roce 2008. Předpokládá se, že tento tweet kritizuje politiku Fedu, která se příliš soustředí na problém inflace a nezabývá se problémem recese, která v USA také hrozí. Pokud totiž bude v USA recese, Fed nebude mít jinou možnost než zvolnit měnovou politiku. To by však znovu roztočilo kola inflace.
Burry tak naráží na problém, že Fed nemůže vyhrát boj s inflací i recesí současně. Z tohoto úhlu pohledu ze zápisu jednání Fedu jasně vyplývá, že Fed chce porazit inflaci i za cenu možné recese. Ekonomická recese by byla velmi špatná pro akciový trh.
Našim cílem ale není rozseknout spor mezi inflací a recesí, nebo kritizovat rozhodnutí Fedu. Naše kritika nic nezmění na tom, jak se Fed zachová. Daleko důležitější, než se pustit se do teoretické debaty je proto zkoumat, co se dá dělat prakticky. Burryho řešení se začne naplňovat ve chvílí, kdy firmám začne klesat zisk. V americkém prostředí pak tyto firmy musí vydat tzv. “profit warrning“. Jakmile se profit warningy začnou objevovat častěji, je nejvyšší čas trhy opustit.
Firemní zprávy: Dobré výsledky Alibaby
Optimismus nevycházel jen z Fedu. Nečekaně dobré výsledky předvedl i čínský gigant Alibaba. Společnost Alibaba patří k těm nejvíce sledovaným. Akcie Alibabyzažívají nepřetržitý pád od 1. října roku 2020. Tehdy se akcie této společnosti prodávaly za 304 dolarů. V roce 2022 se daly pořídit dokonce za cenu okolo 70 dolarů. Jelikož se jedná o technologickou společnost, která má prakticky dominantní postavení na čínském trhu, můžeme říct, že společnost je vzhledem ke svému potenciálu opravdu levná.
Na pádu cen akcií Alibaby se podepsaly především neshody mezi Čínou a miliardářem Jack Ma, který dlouhou společnost řídil. Nyní excentrický majitel Jack Ma nemá na společnost prakticky vliv. Způsob, jakým byl Jack Ma odstraněn z obchodního a společenského života, akcionáře nepotěšil. Společnost utrpěla velkou ztrátu důvěry. Je logické, že funkční firma se stala předmětem spekulací. Nejznámější investor, který chtěl využít propadu ceny byl Charlie Munger, společník Warrena Buffetta. Ten od prvního čtvrtletí 2021 nakupoval velké balíky akcií Alibaby. Vždy šlo o nákup přes 160 000 akcií. Munger začal s cenou 226 dolarů za kus. Akcie Alibaby se však propadaly dál. Poslední velký nákup Munger učinil v čtvrtém čtvrtletí 2021, kdy celou svou dosavadní pozici zdvojnásobil a patřilo mu přes 600 000 kusů Alibaby.
Ale i tak bohatý investor jako Munger, si nemohl dovolit držet padající akcie dlouho. V prvním čtvrtletí 2022 se odhodlal k bolestivému kroku a snížil svoji pozici na polovinu. Ztráta musela být veliká. Munger musel přijít minimálně o 50 % ceny.
A právě Mungerův prodej na konci prvního čtvrtletí 2022 se bral jako konec nadějí pro akcionáře Alibaby. Akcie, která byla od roku 2021 v klesající tendenci, se zdála být mrtvá. Avšak výsledky za první čtvrtletí naznačují, že firma se odráží ode dna. Obrat vzrostl o 9 %. To není až tak mnoho vzhledem k současné inflaci a potenciálu firmy. Alibaba má přes 1 miliardu zákazníků ročně. Vzhledem k současné ceně se tedy stále jedná o atraktivní investici. Pokud nedojde k politickému zhoršení situace v Číně, obrat Alibaby by mohl opět růst dvojciferně. Analytici z Jefferies přistoupili k snížení cílové ceny z 276 dolarů na 230 dolarů. I toto sníženy cílové ceny však v současnosti slibuje investorům přes 100 % zisk.
Centrální banky: Rusko opět snižuje své sazby a to i přesto, že světový trend je opačný
Ruská centrální banka využila sílu rublu a překvapivě snížila své sazby o 300 bazických bodů na 11 %. Ruské sazby jsou jen kousek od toho, aby se dostaly na úroveň před invazí, kdy byly na úrovni 9,5 %. Ruská centrální bankéřka Elvira Nabiullinová může být spokojená, protože se jí povedlo dosáhnout základního cíle centrální banky, kromě peněžní stability, a to důvěra ve vlastní měnu. Během zahájení invaze na Ukrajinu, ruská centrální banka zvedla svoje sazby na 20 % a tím vyslala jasný signál především bohatým občanům. Neopouštějte rubl ve prospěch zahraničních deviz, protože jeho držení vám přinese silné zisky. A to nejenom na úrocích, ale na kurzu rublu k hlavním měnám jako dolar nebo euro. Ale i přes ruský úspěch, spočívající v tom, že se ruská měna pod vlivem sankcí nezhroutila, Rusko sužuje inflace. Ta podle oficiálních statistik v dubnu dosáhla 17,5 %.
Zbytek světa však své sazby zvedá. Samozřejmě důvodem je, že ve většině států byly sazby velmi nízké. Svoje sazby zvedla Paraguay o 50 bazických bodů na 7,25 %, Ghana o 200 bazických bodů na 19 %, Egypt o 200 bazických bodů na 13,75 %, Pákistán o 150 bazických bodů na 13,75 %, Nový Zéland o 50 bazických bodů na 2 %, Nigérie o 150 bazických bodů, Jižní Korea o 25 bazických bodů na 1,75 %, Izrael o 40 bazických bodů na 0,75 % a Guatemala o 25 bazických bodu na 2 %.
Z výše uvedeného seznamu vyplývají především dvě věci. První, že situace pro ECB začíná být velmi těžká. Prakticky všechny vyspělé země s výjimkou Japonska své sazby zvedají. Japonsko se vzhledem k vyspělosti svého průmyslu nemusí bát, že pokles japonského jenu ohrozí celou ekonomiku. Spíše naopak, levný jen podpoří japonský export. Pro Evropu jde však o jiný příběh. Levné euro oproti dolaru nahraje znovu exportním ekonomikám jako jsou Německo nebo Nizozemí a naopak uškodí Francii a Itálii, kterým se zásadně prodražuje dovoz surovin. Levné euro tak bude jen prohlubovat nerovnosti mezi Německem a jižními státy Evropské unie.
Druhým faktorem je nebezpečí hyperinflace. Ta se může projevit především v Afrických státech, kde jsou již dnes úrokové sazby nad 10 %. Tak vysoké sazby jednak ničí tamější ekonomiku, následně je pak zničena důvěra v lokální měnu. Lokální měna je pak nahrazena zahraniční, kterou většinou bývá dolar. Avšak jak vidíme, americký dolar je dnes drahý. Díky tomu v Afrických zemích může inflace nezřízeně růst.
Indexy: Indexy na vlnách optimismu
S výjimkou burzy v Šanghaji se celému světu dařilo. Burza v Šanghaji oslabila o 0,58 %. Japonský index Nikkei rostl o 1,2 %. Velmi se dařilo burze v Hongkongu. Index Hang Seng přidal úctyhodných 3,2 %.
Dařilo se i evropským burzám. Francouzský index CAC 40 přidal 2,47 %. Německý Dax taktéž předvedl solidní výkon a posílil o 2,02 %. Britský FTSE však přidal skromných 0,96 %.
Burzy v zámoří zažily skvělý týden. Průmyslový Dow Jones přidal 4,18 %. Index S&P 500 vzrostl o 4,64 %. Avšak vítězem se stal technologický Nasdaq 100, který přidal 5,17 %. Bude nesmírně zajímavé sledovat, zda právě Nasdaq 100 naváže na dobré výsledky a vymaní se z klesající tendence. Prozatím na růst Nasdaq100 musíme dívat jako na krátkodobou reakci na nedávné poklesy, nikoliv jako na změnu trendu. Ta by nastala, pokud by se Nasdaq100 dostal nad hranici 13 200 bodů.
Cena ropy i nadále roste. Ropa Brent se prodávala okolo 117 dolarů za barel. Americká lehká ropa se obchodovala na úrovni 113 dolarů za barel. Kvapem se blíží letní sezona, kdy tradičně roste poptávka po pohonných hmotách. Saudská Arábie naznačila obavu, že i kdyby se na příštím zasedání Opecu razantně zvýšily těžební limity, je v současnosti poptávka velmi silná a pokles cen by byl nízký. Znovuotevření Číny mluví i nadále pro růst cen ropy. V podstatě tak v blízké budoucnosti není na obzoru žádný silný signál pro pokles cen ropy.
To je důvod proč její cena roste i díky burzovním spekulacím. Všichni nyní investují do ropy, protože bude růst. Díky tomuto přílivu peněz tak cena ropy skutečně roste. Pokles nastane ve chvíli, kdy si investoři uvědomí, že cena ropy je příliš vysoko a bude hrozit její propad. Tato hranice však není na současných cenách. Přes letní prázdniny si tak budeme muset zvyknout na vysoké ceny pohonných hmot na pumpách.
Komodity: Zlato pokračuje v růstu
Díky tomu, že oslabil americký dolar se zlato vyhouplo na hladinu 1870 dolarů za unci. Avšak i přes tento růst nemůžeme v současnosti mluvit o změně tendence na zlatě. Z pohledu technické analýzy bychom mohli uvažovat o změně trendu, pokud by cena zlata překonala hranici 1900 dolarů.
Nechme se překvapit, zda se to zlatu podaří v následujících týdnech. Překonání hranice 1900 dolarů za unci by bylo pozitivním signálem pro mnohé investory. Zlato pro rok 2022 zatím zůstává velkým zklamáním.
Slovo závěrem: Zestátňování zisků velké riziko pro investory
Na závěr zmiňme nové riziko pro investory. Covid zanechal velmi špatné dědictví, a to šíření myšlenky, že o vše se musí postarat stát. Zatímco v ČR z peněz vyčleněných na Covid profitovali především dodavatelé ochranných pomůcek nebo velké firmy, na západě byla velká podpora směřovaná především lidem, kteří nemohli chodit do práce. V USA se statní pomoc projevovala všemožnými šeky a částkami přímo připsanými na účty lidí. V každém případě pandemie vedla k rozvoji větší závislosti na státu.
Bohužel vysoké ceny energií nyní posilují trend, kdy státy budou znovu přerozdělovat zisky soukromých firem. Ve Velké Británií se má jednat především o ropné společnosti, které budou muset odevzdat část svých zisků ve prospěch státní pokladny. Již nyní se ozývají kritici takového kroku, kteří upozorňují na to, že firmy sníží své investice do obnovy těžební techniky a budou hledat jiné země než Velkou Británii. Ještě dál jde Maďarsko, které bude danit kromě ropné firmy MOL také banky a pojišťovny. Uvidíme, zda stejnou snahu projeví i česká vláda. V každém případě, pokud se tato praxe rozšíří i do dalších evropských zemí, bude to velmi těžká rána pro evropské akcie, které jsou již nyní málo atraktivní s porovnání s těmi americkými.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.