Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Bude Fed zvedat sazby rychleji? Rusko-ukrajinský konflikt v centru zájmu

Publikováno
Burza s odstupem – Bude Fed zvedat sazby rychleji? Rusko-ukrajinský konflikt v centru zájmu
Zdroj: Depositphotos.com

A další týden po sobě se opakoval obdobný scénář. Optimistický vstup do nového týdne, kdy se dosavadní obtíže relativizují. Putin stáhne vojáky, ekonomika roste a inflace se příští rok zastaví. V půlce týdne se naopak objeví černé mraky: Rusko rozpoutá třetí světovou válku a za několik měsíců nám hrozí hyperinflace. Trhy zachvátí výprodeje. Prozatím se jeví jako nejlepší strategie v závěru týdne nakupovat a následně na začátku příštího týdne prodat. I přes obrovský risk, z toho plyne poučení. Za současné situace se vyplatí obchodovat jen krátkodobé pozice a velmi rychle je uzavírat. Tedy něco, co počítače zvládají v poslední době mnohem lépe než kdykoli v minulosti. Není vůbec jasné, v jaké konfiguraci budeme za měsíc či dva a tak vysoká míra rizika se pro dlouhodobější investice zkrátka nevyplatí.

Jak dopadne Rusko-ukrajinský konflikt lze jen těžko odhadovat. Jisté však je, že tato válka by neměla vítěze, protože by zhoršila ekonomickou situaci. A to nejen obou zapojených stran, ale i v Evropě. Eskalace konfliktu by raketově zvedla ceny energií. Ty jsou ostatně dost vysoké již nyní. Boj s inflací by se stal ještě víc urgentní. Centrální banky by v této krizové situaci musely jednat velmi rychle.

Centrální bankéři by však měli velkou výhodu a to, že by měli jednoznačného viníka – Rusko. Vzhledem k tomu, že se vše řeší na úrovni komunikace, výmluva na Rusko by pomohla učinit i nepříjemné kroky nezbytné k uzdravení ekonomiky. Nikdo by se už neptal, jak jsme se do této situaci dostali jako při covidu.

Z politického hlediska je válka s Ruskem velmi lákavá. Avšak ekonomické dopady by byly katastrofické. Jedinou nadějí je, že snad ani Rusko nemá zájem tuto válku vést. Rusko je ekonomicky silné zhruba na úrovni Španělska. Nejedná se tedy o ekonomickou velmoc, která by si mohla válku ekonomicky dovolit. Zemi kromě ekonomických problémů trápí i velmi špatná demografie. Té nepomohl ani COVID, podle oficiálních údajů v Rusku této nemoci podlehlo přes 344 tisíc lidí. Případná válka s Ukrajinou by jistě stála dalších několik tisíc převážně mladých životů. Rusko by tak mělo mít zájem se dohodnout. V každém případě napětí bude posilovat tak už silnou volatilitu akciových trhů.

FED – Jak rychle zvedat úrokové sazby?

Na inflaci jsme si tedy zvykli. Avšak čím dál víc se diskutuje, nakolik vlastně centrální banky mají možnost ovlivnit její strukturu a porazit ji. Existuje samozřejmě možnost udělat radikální krok a zvýšit sazby o něco výš, než je inflace. To by byl šok, který by automaticky splaskl nemovitostní bublinu, způsobil by velkou korekci na akciových trzích a velkou hospodářskou recesi. Tak velkou zodpovědnost však v současnosti na sebe nechce vzít žádný centrální bankéř. Proto se diskutuje, jak velkým tempem sazby zvedat. Tato nejednota se ukazuje v různých postojích centrálních bankéřů Fed z regionálních organizací.

Prezident Newyorského Fedu John Williams prohlásil během jedné ze svých konferencí na Univerzitě v New Jersey, že „nevidí žádný přesvědčivý argument, aby se sazby zvedly na začátku skokově.“ Williams navrhuje opatrný postoj, zvednout sazby minimálně a čekat jak zareaguje trh. Následně pak celou situaci vyhodnotit, a případně zvýšit sazby znovu. Diskuze tak není o tom, zda Fed má zvedat či nezvedat sazby, ale pouze o kolik. Budou nové sazby v pásmu 0,25 až 0,5 % a nebo rovnou 0,5 až 0,75 %? Odpověď na tuto otázku budeme znát nejdříve 15. nebo 16. března, kdy proběhne důležité zasedání Fedu.

Avšak James Bullard, prezident pobočky Fed v St. Louis, chce naopak americké sazby vidět začátkem letních prázdnin na úrovní 1 %. Podle něj je to právě důvěryhodnost Fedu, která je ve hře.

Americká inflace je nejvýše za 40 let, a proto by i odpověď ze strany Fedu měla být razantní. I takové zvýšení je však velmi malé vzhledem k inflaci. Největší nebezpečí by bylo, kdyby i přes zásahy centrálních bank inflace rostla. Investory by zachvátila panika, protože by se ukázalo, že ten kdo má dohlížet na trh, ve skutečnosti nemá situaci pod kontrolou. Nikdo jiný než centrální banka totiž nemá možnost přímo reagovat na inflaci.

Situace centrální banky je však v současnosti složitá, protože velká část inflace je vázána na růst cen ropy a tím i pohonných hmot. Tištěním nebo neotištěním bankovek se však cena ropy neovlivňuje.

Firemní zprávy: Propad akcií Shopify

Kanadská společnost Shopify, která se specializuje na tvorbu softwaru pro e-shopy, která vytvořila model Liquid, zažívá obrovský pád. Akcie Shopify spadly ze svých listopadových rekordních hodnot nad 1700 dolarů za akcii na současných 660 dolarů. Za pádem ceny jsou slabé výsledky a obavy z dalšího růstu. Společnost chtěla masivně investovat do postavení vlastních skladů v letech 2023 až 2024. Avšak mohla by doplatit na růst úrokových sazeb, protože financování tak velkého projektu by se jistě prodražilo. Investoři si uvědomili, že očekávání vysokého zisku nemohou být nikdy splněny.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Shopify Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pád ceny Shopify může znamenat i tečku za koronou ve smyslu konce investování do oblastí, které měly raketově růst díky koroně. Dnes nás čeká pravděpodobně návrat do obvyklejšího fungování. To neznamená, že se kompletně vrátíme do doby před koronou, ale spíš to, že odvětví a firmy těžící z pandemie nebudou dále růst. Dalším typickým příkladem jsou akcie Moderny. Pád těchto koronavirových investičních hvězd přispívá k tomu, že investoři stále častěji vyhledávají defenzivní a dlouholeté zavedené akciové tituly.

Centrální banky: S inflací se bojuje po celém světě

Současná inflace je celosvětový fenomén a tak nás nepřekvapí, že se úrokové sazby zvedají po celém světě. Rusko zvedlo své úrokové sazby z 8,5 % na 9,5 %. Následovala Moldávie, která zvedla sazby skokově o rekordních 200 bazických bodů na 10,5 %. Uruguay následuje naši ČNB v pravidelném měsíčním zvedání úrokových sazeb. V lednu zvedla sazby o 75 bazických bodů. Stejný pohyb opakovala v únoru. Uruguay má dnes sazby ve výši 7,25 %. Namibie zvedla úrokové sazby o 25 bazických bodů. Zoufalý pokus o záchranu své měny předvedla Argentina, která přidala 250 bazických bodů. Úrokové sazby nyní dosahují astronomické výše 42,5 %. Příklad Argentiny nám ukazuje, že rychle stoupající inflace je jen krůček k hyperinflaci, která jde jen velmi těžko zastavit.

Indexy: Světové burzy skončily převážně v červených číslech

Další komplikovaný týden pro světové indexy. Dařilo se pouze čínské burze v Šanghaji, která posílila o 1,78 %. Avšak Hongkongské burze se již tak dobře nedařilo a skončila ve výrazné ztrátě 2,32 %. Stejně tak burza v Tokiu odepsala 2,07 %.

V Evropě burzy klesaly pod vlivem hrozby vypuknutí Rusko-ukrajinského konfliktu. Nejvíc ztratil ruský index RTSI, který klesl o 5,36 %. Nedařilo se ani našemu jižnímu sousedu Rakousku. Vídeňská burza odepsala rovných 5 %. To není dobrá zpráva pro naší pražskou burzu, protože dvě velké rakouské emise Erste a Vig se obchodují i v Praze. Německý DAX taktéž zaznamenal výraznou ztrátu 2,48 %. Jen o něco lépe skončil britský FTSE – 1,92 %. Nejlépe z velkých evropských burz negativnímu sentimentu odolával francouzský CAC 40, který ztratil 1,17 %.

Ani trhy v zámoří nezavdaly investorům důvod k radosti. Index S&P 500 odepsal 1,58 %. Technologický Nasdaq100 ztratil 1,76 %. Průmyslový Dow Jones se zmenšil o 1,9 %.

Komodity: Ropa překvapivě nerostla

K překvapení všech obchodníků napětí mezi Ruskem a Ukrajinou nemělo vliv na cenu ropy. Ropa Brent se prodávala za 91,3 dolarů za barel. Lehká americká ropa pak za 90,21 dolarů za barel. Oproti minulému týdnu ropa lehce oslabila. Spekuluje se, že ceny ropy drží nízko možný návrat íránské ropy na světové trhy.

Komodita, která naopak reagovala velmi silně na možný Rusko-ukrajinský konflikt, byl zemní plyn. Ten vzrostl o 11 %. Tento růst naznačuje, že právě cena plynu bude důležitým faktorem a hlavně pákou Ruska na Evropu. Zemní plyn se nevyužívá pouze na topení, ale je velmi důležitý na výrobu hnojiv. Pokud jeho cena bude růst i během roku, můžeme se dočkat vyšších cen hnojiv. Vysoké ceny hnojiv znamenají vyšší náklady zemědělců na úrodu a tím vyšší ceny jídla. Jinak řečeno můžeme být svědky další velké inflační vlny. A to by byla opravdu velmi špatná zpráva pro centrální banky.

Komodity: Zlato se dostalo na rozhodující úroveň 1900

Zlato se pomalu, ale jistě dere nahoru. Během týdne posílilo přes 3 %, což stačilo na psychologickou hranici 1900 dolarů za unci. To jednoznačně ukazuje, že zlato má potenciál v nejisté době. Pokud se bude ukazovat, že inflace roste i v následujících měsících, stane se zlato pomalu bezpečným přístavem.

Už teď je jasné, že i pokud by centrální banky začaly zvedat sazby, inflace bude stejná nebo větší minimálně šest měsíců. To je docela velký časový úsek, který má zlato před sebou. Pokud by se zlatu podařilo prorazit hranici 2000 dolarů, mohli bychom být svědky nové zlaté horečky. V každém případě je dobře, že se zlato konečně probralo, protože to dává investorům prostor pro diverzifikaci investic.

Slovo závěrem: Tenký led

Znovu se opakuje podobná situace jako v roce 2018, tedy ještě rok před koronou. Tehdy trhy ovládala rozhodnutí centrální bank. Každý výstup šéfa Fedu byl ostře sledován a jedno slovo mohlo poslat trhy dolů nebo do nevýslovné euforie. Jenomže v této situaci je hlavním problémem, že investování přestává být racionální. Zůstávají v něm pouze emoce a vůle centrálních bankéřů. Trhy nejsou racionální, ale výsledkem právě rozumu, vůle a emocí. Avšak pokud se role rozumu z trhů vytratí, nelze budovat dlouhodobou strategii, protože právě ta se opírá právě o rozumové chápání trhů. Trh tedy nyní ztrácí svoji předvídatelnost. To nemusí být špatná zpráva pro toho, kdo umí číst a vyzná se v lidských emocích, pro racionálního investora to ale znamená, že se ocitl na tenkém ledě.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎