Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Poklidný týden na finančních trzích, celoroční výkonnost nezachránil

Publikováno
Burza s odstupem: Poklidný týden na finančních trzích, celoroční výkonnost nezachránil
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Právě čtete první burzu s odstupem letošního roku, ve které si jako obvykle shrneme nejzásadnější události z minulého týdne – posledního týdne roku 2022. Kromě toho však zmíníme také některé důležité poznatky, které by si měli investoři z uplynuvšího roku odnést a nezapomenout.

Pro akciové a vyvážené investory přinesl rok 2022 nejprudší ztráty od velké finanční krize v roce 2008. V loňském roce se investoři neměli napříč akciemi a dluhopisy kam schovat. Výjimkou byl snad jen energetický sektor. Ten zažil svůj nejlepší rok v historii, když energetický sektor indexu S&P vzrostl o více než 57 %. Zajímá vás více? Čtěte dále. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie zakončily rok mírným poklesem při slabém objemu obchodování

Hlavní indexy zakončily druhý týden slabého obchodování převážně poklesem. Nejvíce klesaly akcie základních spotřebních výrobků a materiálů, zatímco akcie z oblasti spotřebního zboží byly odolné, částečně díky posílení společnosti Target a několika dalších maloobchodních prodejců. Velmi medializovaná vlna rušení letů tlačila prudce dolů při zahájení úterního obchodování akcie společnosti Southwest Airlines, ale v průběhu týdne si tato letecká společnost vydobyla zpět svou pozici.

V průběhu týdne se objevilo jen málo datových zpráv nebo jiných makroekonomických katalyzátorů, které by ovlivnily sentiment. Středa přinesla další zprávy o úderu, který sektoru bydlení zasadilo zvyšování sazeb Federálním rezervním systémem, přičemž prodeje amerických domů v listopadu klesly na druhou nejnižší úroveň za posledních dvacet let. Říjnové ceny domů pak klesly o něco méně, než se očekávalo – o 0,8 % oproti očekávaným 1,2 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2022
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2022

V roce 2023 by měly nastat lepší časy

Hledáte-li něco pozitivního, pak je to možná fakt, že bychom v roce 2023 mohli očekávat zlepšení výkonnosti amerických akcií i dluhopisů. Podíváme-li se do historie, po letech, kdy vyvážená portfolia (poměr 60 % akcií a 40 % dluhopisů) klesala o více než 10 %, obvykle následovaly pozitivní roky.

Z fundamentálního hlediska jsou zjevné i některé potenciální body obratu: Americká inflace by se měla pravděpodobně nadále mírnit, díky čemuž by Federální rezervní systém měl v první polovině roku 2023 pozastavit své zvyšování úrokových sazeb. I když může americká ekonomika oslabit, na trzích se nenachází příliš velký prostor pro další hluboký nebo dlouhodobý pokles. Proto lze očekávat, že se akciové i dluhopisové trhy v roce 2023 začnou zotavovat.

Zdroj: morningstar.com
Graf ukazuje celkový výnos tradičního portfolia složeného z 60 % akcií (reprezentovaných indexem S&P 500) a 40 % dluhopisů (reprezentovaných indexem Bloomberg US Agg)
Graf ukazuje celkový výnos tradičního portfolia složeného z 60 % akcií (reprezentovaných indexem S&P 500) a 40 % dluhopisů (reprezentovaných indexem Bloomberg US Agg)

V roce 2022 se projevily i další klíčové trendy, které všechny podtrhují defenzivní náladu trhu v tomto roce. Níže jsou rekapitulovány americké akciové trhy v roce 2022 podle odvětví a dle tržní kapitalizace a je nastíněno, kam by mohly směřovat v roce 2023.

Výkonnost jednotlivých odvětví: V roce 2022 se relativně dařilo defenzivním sektorům

Přetrvávajícím trendem v roce 2022 byla relativně lepší výkonnost defenzivních sektorů na trhu. Kromě energetiky byly třemi nejvýkonnějšími sektory indexu S&P 500 v minulém roce sektory základního spotřebního zboží, zdravotní péče a veřejných služeb. Tyto sektory jsou tradičně považovány za odolné vůči recesi, jež mohou lépe obstát v obdobích zpomalení ekonomiky. Lze je také považovat za zajištění proti inflaci, protože většina spotřebitelů bude i při růstu cen nadále nakupovat základní spotřební zboží, zdravotní péči a veřejné služby.

Výhled na rok 2023: Vzhledem k tomu, že se na začátku roku 2023 blížíme k potenciální mírné recesi, lze očekávat, že se defenzivní sektory budou i nadále držet relativně lépe než širší trh. S postupem roku by se však cyklické sektory mohly odrazit ode dna, zejména s tím, jak trhy začnou očekávat hospodářské oživení. V tomto kontextu lze uvažovat v průběhu roku o upřednostnění sektorů, které jsou závislé na ekonomickém růstu a mírnící se inflaci, jako jsou sektory spotřebního zboží a průmyslové podniky. Udržování rovnováhy mezi útokem (akciová složka) a obranou (dluhopisová složka) v portfoliích bude velmi pravděpodobně důležitou diverzifikační strategií i v roce 2023.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje, že energetický sektor v loňském roce dosáhl nejlepších výsledků, zatímco růstové sektory, jako je například technologický, výrazně zaostal
Tento graf ukazuje, že energetický sektor v loňském roce dosáhl nejlepších výsledků, zatímco růstové sektory, jako je například technologický, výrazně zaostal

Výkonnost dle velikosti: Akcie s velkou kapitalizací v roce 2022 překonaly akcie s malou kapitalizací

Podobně jako u sektorové výkonnosti, i u výkonnosti podle velikosti v roce 2022 převládal defenzivní příklon. Akcie s velkou tržní kapitalizací (typicky akcie s tržní kapitalizací nad 10 miliard dolarů) po většinu loňského roku překonávaly akcie s malou tržní kapitalizací (typicky akcie s tržní kapitalizací pod 2 miliardy dolarů). Můžeme to vidět i na výkonnosti indexu S&P 500, který v roce 2022 překonal index Russell 2000, i když nakonec o skromných 2,5 %. Akcie s malou kapitalizací jsou obvykle více závislé na americké ekonomice a jsou také citlivější na vyšší náklady na pracovní sílu a vstupy ve srovnání s obdobnými akciemi s velkou kapitalizací. Proto mají tendenci dosahovat horších výsledků v období hospodářského poklesu nebo zvýšené inflace.

Výhled na rok 2023: Zatímco akcie s malou tržní kapitalizací mohou být relativně méně výkonné, když se ekonomika dostane do útlumu, mohou být také lídry vzestupu v obdobích oživení. Jakmile se trhy začnou dívat za případnou ekonomickou krizi na nadcházející obnovu ekonomiky, je pravděpodobné, že bychom mohli začít pozorovat potenciálně lepší výkonnost akcií s malou tržní kapitalizací.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje lepší výkonnost akcií s malou tržní kapitalizací po recesi v období technologické a finanční krize (jedná se o porovnání výkonnosti indexu Russell 2000 s indexem S&P 500)
Tento graf ukazuje lepší výkonnost akcií s malou tržní kapitalizací po recesi v období technologické a finanční krize (jedná se o porovnání výkonnosti indexu Russell 2000 s indexem S&P 500)

Pokles evropských akcií v závěru loňského roku

Evropské akcie během týdne slabého obchodování mírně klesly. Panevropský index STOXX Europe 600 se za poslední čtyři obchodní dny (v pondělí byly trhy zavřené) do 30. prosince propadl o 0,53 %. Německý index DAX klesl zanedbatelně o 0,11 %. Francouzský index CAC 40 pak odevzdal 0,43 % a britský index FTSE 100 klesl o 0,28 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2022
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2022

Tvůrci politiky ECB tlačí na další zvyšování sazeb

Guvernér nizozemské centrální banky Klaas Knot, jeden z jestřábích členů Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), v rozhovoru pro deník Financial Times uvedl, že ECB na svých příštích pěti zasedáních dosáhne docela slušného tempa zpřísňování prostřednictvím zvýšení depozitní sazby o půl procentního bodu na každém z nich – nyní na úrovni 2 %. Knot také vyjádřil názor, že případná recese bude krátká a mělká, a naznačil, že nedávné ekonomické údaje v některých zemích eurozóny, například v Německu, ukazují, že to nejhorší je možná již za námi.

V rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung další členka Výkonné rady Isabel Schnabelová ujistila, že ECB bude i nadále dělat vše, co je nutné, aby se inflace vrátila k 2% cíli. “Jak vysoko s úrokovými sazbami budeme muset jít, však závisí na budoucím výhledu inflace,” řekla.

České akcie se v závěru roku 2022 obchodovaly smíšeně

Největší české akciové společnosti se v minulém týdnu obchodovaly smíšeně. Zatímco akcie ČEZu a MONETy mírně posílily, akcie Erste Group, Kofoly a Komerční banky oslabovaly. Všechny zmíněné akciové tituly, s výjimkou ČEZu, pak zaznamenaly v roce 2022 dvouciferné ztráty, jenom akcie energetického giganta se propadly “pouze” o 5,43 %.

Pražský burzovní index PX pak v minulém týdnu oslabil o 0,63 %. Za celý rok si pak připsal výraznou, více než 15% ztrátu.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Klid zavládl i na kryptoměnových trzích

Podobně jako v případě dalších aktiv byl mezisváteční týden i na kryptoměnových trzích poklidný. Bitcoin zakončil rok na ceně 16 500 dolarů, přičemž se poprvé v historii stalo, že by jeho cena kleslala čtyři kvartály v řadě. V předchozích bear marketech v letech 2015 a 2020, padala jeho cena nepřetržitě pouze 3 čtvrtletí.

Za celý loňský rok ztratila největší kryptoměna na hodnotě více než 65 %. Tradičně se v průběhu medvědího trhu dařilo ještě hůře altcoinům a to včetně Etherea, které v loňském roce odepsalo více než 68 %.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Cena komodit v minulém týdnu téměř beze změny

Americká ropa West Texas Intermediate s dodáním v únoru uzavřela obchodování na ceně 80,38 dolaru. Za celý týden se přitom její cena téměř nezměnila. V roce 2022 pak americký ropný benchmark vzrostl o necelých 6 %. Únorový futures kontrakt na ropu Brent uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 85,98 dolaru, což představuje týdenní růst o 1,15 dolaru, tj. 1,36 %. Za celý loňský rok si pak globální ropný benchmark připsal téměř 9 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu a v roce 2022
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu a v roce 2022

Únorový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uzavřel obchodování na hodnotě 1 822 dolarů. V minulém týdnu tak zlato posílilo o 1,19 %, díky čemuž zakončilo loňský rok v mírném zisku a to 1,17 %. Téměř beze změny se vyvíjela cena dalšího drahého kovu stříbra. Stříbro odstartovalo týdenní obchodování na ceně 23,87 dolaru za unci a do konce týdne posílilo o pouhé 2 centy. Za celý loňský rok si pak stříbro připsalo zisk 4,40 %.

číslo týdne

Jako číslo týdne a možná i celého roku volíme 65. O tolik procent se propadla cena nejvýznamnější kryptoměny Bitcoinu v roce 2022. Bitcoinu se tak nepodařilo navázat na zisk 95 %, 301 % a 90 % z let 2019, 2020 a 2021.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎