Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Oslabení akcií na obou březích Atlantiku. Po výrazném propadu mírně vzrostla cena ropy

Burza s odstupem: Oslabení akcií na obou březích Atlantiku. Po výrazném propadu mírně vzrostla cena ropy
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Americké akcie se v minulém týdnu propadly o přibližně 2 % a ty evropské dokonce odepsaly 3 % své hodnoty. Zdá se, že se nálada na trhu zhoršila po zasedáních největších světových centrálních bank, které přistoupily svorně ke zvýšení své základní úrokové sazby o půl procentního bodu.

Nedařilo se však ani českým akciím nebo kryptoměnám. Jak se v minulém týdnu vyvíjela cena ropy nebo zlata a jaké hlavní zprávy rezonovaly globálními finančními trhy? Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Investoři se soustředili na inflaci a úrokové sazby a akcie se opět propadly

Zesílené obavy z růstu úrokových sazeb stlačily index S&P 500 již druhý týden po sobě níže a na úroveň, která byla naposledy zaznamenána na začátku listopadu. Téměř všechny sektory v rámci indexu zaznamenaly výrazné ztráty s výjimkou energetických akcií, které podpořilo částečné oživení cen ropy. Obchodování s burzovně obchodovanými fondy (ETF) dosáhlo v polovině týdne téměř rekordních úrovní, což svědčí o tom, že investoři v reakci na širší ekonomické signály vstupují do akcií a vystupují z nich jako z celku.

Dvě velmi očekávaná oznámení v průběhu týdne poslala sentiment opačným směrem – na začátku týdne výrazně nahoru a na jeho konci prudce dolů. Prvním bylo zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI) před zahájením úterního obchodování. Údaje ukázaly, že celková inflace v listopadu oproti říjnu vzrostla pouze o 0,1 %, čímž se meziroční přírůstek zvýšil na 7,1 %. To je stále výrazně nad dlouhodobým 2% inflačním cílem Federálního rezervního systému, ale nejnižší úroveň od prosince 2021. Jádrová inflace (bez potravin a energií) vzrostla o 0,2 %, což je jen nepatrně pod konsenzuálním očekáváním a do značné míry ji ovlivnily náklady na bydlení, které již vykazují známky ochlazení.

Dalším významným překvapením týdne byly čtvrteční údaje o maloobchodních tržbách, které v listopadu poklesly o 0,6 %, což se vymyká očekávání mírného nárůstu a naznačuje neuspokojivou prodejní sezónu po Dnu díkůvzdání. Tržby v předchozích dvou měsících byly rovněž revidovány směrem dolů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Fed očekává, že se základní úroková sazba dostane v roce 2023 nad 5 %

Mnozí investoři předpokládali, že dobré zprávy o inflaci budou mít na politiku Fedu znatelný dopad, ale zveřejnění prohlášení z prosincového zasedání ve středu odpoledne a následná tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella poslaly akcie prudce dolů. Fed sice podle všeobecného očekávání zpomalil tempo zvyšování sazeb oznámením zvýšení cílové sazby federálních fondů o 50 bazických bodů (0,50 procentního bodu) – čtyři předchozí zasedání přinesla vždy zvýšení sazeb o 75 bazických bodů – oficiální prohlášení však znovu potvrdilo, že je pravděpodobné pokračující zvyšování sazeb.

Hlavní akciové indexy se během několika sekund po zveřejnění propadly o více než 1 %, možná proto, že mediánová projekce sazby z federálních fondů v roce 2023 vzrostla na 5,1 %, což je výrazně nad 4,6 %, což se předpokládalo ještě v září. Předseda Fedu Powell na své tiskové konferenci příliš neuklidnil obavy, když zdůraznil potřebu dalšího zvyšování sazeb a inflační nebezpečí plynoucí z napjatého trhu práce, který se ukázal být odolný navzdory agresivnímu zvyšování sazeb Fedu v letošním roce. Zdálo se, že srovnatelné pohyby sazeb a komentáře evropských centrálních bank ve čtvrtek náladu investorů ještě více zatemnily.

Zdroj: bloomberg.com
Tento graf ukazuje bodový graf Federálního rezervního systému, který ukazuje sazby na úrovni 5,1 % v roce 2023, tedy vyšší než před nedávným oznámením Fedu
Tento graf ukazuje bodový graf Federálního rezervního systému, který ukazuje sazby na úrovni 5,1 % v roce 2023, tedy vyšší než před nedávným oznámením Fedu

Světové centrální banky vedle Fedu zvyšují sazby o 0,50 %

Minulý týden zvýšily své základní sazby o 0,50 % také Bank of England a Evropská centrální banka (ECB), čímž se základní úroková sazba Bank of England dostala na 3,5 % a ECB na 2,0 %. Stejně jako Fed i tyto centrální banky zopakovaly, že další zvyšování sazeb je pravděpodobné, neboť inflace zůstává výrazně nad cílovými hodnotami.

Je pravděpodobné, že globální ekonomika v první polovině roku 2023 upadne do recese, přičemž Evropa se možná dostane do hlubší recese než USA vzhledem ke své expozici na trzích s ropou a energiemi a neustále klesající spotřebitelské důvěře. V tomto scénáři by však mohly centrální banky pozastavit své kampaně na zvyšování úrokových sazeb, možná již koncem prvního čtvrtletí, aby zmírnily tlak na ekonomiku a vyhodnotily, zda inflace bude dále klesat.

Zdroj: bloomberg.com
Tento graf ukazuje, že světové centrální banky zvyšují sazby společně, což poukazuje na globální charakter tohoto inflačního období
Tento graf ukazuje, že světové centrální banky zvyšují sazby společně, což poukazuje na globální charakter tohoto inflačního období

Výrazný pokles evropských akciových trhů

Akcie v Evropě prudce poklesly poté, co centrální banky naznačily, že úrokové sazby budou pravděpodobně muset růst dále a déle, než trhy dříve doufaly. Panevropský index STOXX Europe 600 tak skončil týden o 3 % níže. Oslabily také hlavní akciové indexy v jednotlivých evropských ekonomikách. Německý index DAX klesl o 2,85 %, francouzský index CAC 40 ztratil 2,94 % a britský index FTSE 100 ztratil 1,93 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

ECB snižuje rozsah zvyšování sazeb, ale naznačuje vyšší vrchol, propad PMI se zmírňuje

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 2 %. Ačkoli toto zvýšení bylo menší než zvýšení o tři čtvrtě bodu provedené na předchozích dvou zasedáních, prezidentka ECB Christine Lagardeová uvedla, že se sazby budou muset nadále výrazně zvyšovat stálým tempem, aby dosáhly úrovně, která je dostatečně restriktivní a inflace se vrátila k 2% cíli centrální banky. ECB také uvedla, že plánuje zmenšit portfolio nashromážděné v rámci programu nákupu aktiv (kvantitativního uvolňování) v průměru o 15 miliard eur měsíčně, a to počínaje březnem příštího roku až do konce druhého čtvrtletí. Aktuálně drží ECB aktiva o hodnotě téměř 8,5 bilionu eur.

Podle předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery pokračoval v prosinci již šestý měsíc v řadě pokles podnikatelské aktivity v eurozóně. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) agentury S&P Global vzrostl na 48,8 – hodnota, která se stále pohybuje v pásmu kontrakce (pod 50), ale překonala konsenzuální prognózu 48,0 v průzkumu agentury Reuters mezi ekonomy.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše objemu aktiv (v milionech eur), které drží ve své rozvaze ECB za posledních 5 let
Vývoj výše objemu aktiv (v milionech eur), které drží ve své rozvaze ECB za posledních 5 let

Bank of England podeváté zvýšila základní úrokovou sazbu, další zvýšení je pravděpodobné

Bank of England (BoE) zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu, což je deváté zvýšení v řadě, na 14leté maximum 3,5 %. Výbor pro měnovou politiku, který hlasoval v poměru 6:3 pro tento krok, uvedl, že k potlačení inflace může být zapotřebí další zvýšení. Guvernér Andrew Bailey v dopise ministru financí Jeremymu Huntovi poznamenal, že inflace ve Spojeném království možná dosáhla svého vrcholu. BoE rovněž předpověděla, že ekonomika v posledním čtvrtletí roku poklesne o 0,1 %, což je méně než její listopadový odhad, který počítal s poklesem o 0,3 %.

Inflace ve Velké Británii v listopadu klesla z 41letého maxima na 10,7 % v důsledku oslabení cen pohonných hmot. Oficiální údaje ukázaly, že ekonomika se za tři měsíce do října postupně snížila o 0,3 %. Expanze o 0,5 % v říjnu pomohla částečně kompenzovat pokles o 0,6 % v září, kdy byl státní svátek u příležitosti pohřbu královny Alžběty II. Míra nezaměstnanosti se v říjnu zvýšila na 3,7 % ze zářijových 3,6 %. Průměrná mzda za tři měsíce do října vzrostla o 6,1 %, po očištění o inflaci však klesla o 2,7 %.

České akcie: Třetí týdenní pokles indexu PX v řadě

Českým akciím se v minulém týdnu dařilo lépe než těm americkým a evropským, přesto index PX již třetí týden v řadě zaznamenal ztrátu, tentokrát o 0,6 %.

V kladných číslech zakončily týdenní obchodování například akcie ČEZ a MONETA. Akcie Komerční banky zakončily týdenní obchodování téměř beze změny a z významných titulů se nejhůře vedlo akciím Erste Group a Kofola, které ztratily 1,22 respektive 2,03 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Kryptoměny: Nejistota ohledně burzy Binance opět snížila cenu Bitcoinu

Cena Bitcoinu ze začátku minulého týdne stoupala a v úterý překonala hranici 18 000 dolarů. Přispělo k tomu i očekávané zvýšení sazeb americké centrální banky o 50 bazických bodů, které znamená zpomalení tempa zvyšování sazeb.

Další vlnu strachu následně vyvolaly zprávy ohledně nesolventnosti největší kryptoměnové burzy Binance, načež cena hlavní kryptoměny zamířila opět k hranici 16 500 dolarů, kde se obchoduje od začátku listopadu. Index strachu a chamtivosti, Fear and Greed, sledující sentiment na trhu s největší kryptoměnou, zůstává stále v zóně strachu a zdá se, že podobná nálada na trhu zůstane i poslední dny roku 2022.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Cena ropy po dvou týdnech mírně vzrostla

Americká ropa West Texas Intermediate s dodáním v lednu uzavřela páteční obchodování na ceně 74,60 dolaru. Za celý týden vzrostla o necelá 4 % po 11% poklesu v předcházejícím týdnu. Před týdnem WTI klesla až na 70,11 dolaru – dosáhla tak dna, které nebylo k vidění od 21. prosince 2021.

Únorový futures kontrakt na ropu Brent uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 78,95 dolaru, což představuje týdenní růst o 2,19 dolaru, tj. 2,85 %. Brent se tak rovněž mírně zotavil po 11% propadu v předcházejícím týdnu, který barel ropy Brent srazil až na 75,14 dolaru, což je dno, které nebylo zaznamenáno od 23. prosince 2021.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Únorový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uzavřel obchodování na hodnotě 1 803 dolarů. Začátkem týdne dosáhl referenční futures kontrakt na zlato šestiměsíčního maxima 1 836,80 dolaru. Navzdory dennímu pátečnímu růstu však únorové zlato za týden pokleslo o 0,6 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na hranici 1 792 dolarů. Spotová cena zlata v tomto týdnu dosáhla maxima 1 824 dolarů, což je rovněž nejvyšší hodnota za posledních šest měsíců. Za samotný týden spotové zlato pokleslo o 2 dolary – necelou desetinu procenta.

Příliš se nezměnila ani spotová cena dalšího drahého kovu stříbra. Stříbro odstartovalo týdenní obchodování na ceně 23,32 dolaru za unci a do konce týdne oslabilo o 13 centů – tj. 0,59 % – na cenu 23,19 dolaru.

číslo týdne

Bank of England přistoupila k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, tentokrát o 50 bazických bodů na hodnotu 3,5 %. Základní úroková sazba britské centrální banky se tak vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních 14 let. Jak číslo týdne tak volíme 3,5.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.