Světové trhy byly znovu jako na houpačce. Rusko-ukrajinský konflikt má na volatilitu významný vliv. Jednou se zdá, že konec války je na dosah, následně situace vypadá, že nás čeká dlouhá zákopová válka. V této chvíli nikdo nemůže předpovídat, jak rychle a hlavně jakým směrem se celá situace vyvine. Investor by neměl podceňovat skutečnost, že dnes nikdo neví, jak z této války vycouvat. Navíc je těžké si představit, že Ukrajina po tak silné občanské mobilizaci jednoduše akceptuje mírové dohody a lidé se smíří s válečnými ztrátami. Určitě bychom neměli podléhat nadšení při zprávách o výsledcích mírového jednání a vrátit se na trhy stylem all-in, protože již nic nehrozí. Spíš bychom měli mít na paměti, že se konflikt kdykoliv může vrátit.
Avšak asi největším překvapením na celém dění je relativní stabilita finančních trhů. Poté co Putin oznámil, že bude přijímat platby za ropu a zemní plyn v rublech, trhy reagovaly jen velmi mírně. To platí i o dalších makroekonomických údajích. Z celého světa přichází špatná čísla, která potvrzují vysokou inflaci a velmi křehký hospodářský růst. Zdá se, že stagflace je za dveřmi. Pokud se do této situace dostaneme, role centrálních bank je nelehká. Buď nebudou dělat nic nebo mohou zvedat sazby, což celou situaci ještě zhorší. Nepředbíhejme však událostem.
Nyní se zdá, že centrální banky nemohou dělat nic jiného, než sazby zvedat. Fed taktéž chce přehodnotit původní strategii a možná se dočkáme navýšení nikoliv o 25 bazických bodů, jak zněly předpovědi, ale rovnou o 50 bazických bodů. I na tyto zprávy by trhy měly reagovat negativně.
A do třetice: trhy výrazně nereagují ani na další vlnu Covidu v Číně. Přitom Čína pokračuje v uzavírání měst. Už nyní díky omezeným aktivitám v čínských přístavech dodávky zboží do Evropy znovu nabírají zpoždění. Problémy se zásobováním, a to hlavně firem a podniků, se mohou velmi rychle obnovit. Jak víme z minulosti, výpadky zásobování tlačí inflaci nahoru. Tedy znovu velmi špatná zpráva a neděje se nic. Finanční trhy zůstávají stoické. Nebo naopak ještě více optimistické.
Automobilka Tesla v jednom týdnu oznámí, že kvůli Covidu zavře na několik týdnů svoji továrnu v Číně. Zároveň však oznámí nový split svých akcií. Bez ohledu na problémy v Číně akcie Tesly znovu zažijí strmý růst. Něco tu nehraje. Jak si vysvětlit, že trhy nepanikaří a nepropadají se pod vlivem špatných zpráv? Trhy milují jistotu, ale v roce 2022 se nacházíme v největší nejistotě za posledních deset let. Kde je tedy háček? Proč už nenastal krach?
Inflace a nízké úrokové sazby jsou dobré pro stát
Může se to zdát neuvěřitelné, ale trhům a státům současný stav spíš vyhovuje. Kombinace nízkých úrokových sazeb a inflace vytváří prostředí, ve kterém je možné začít splácet dluhy. Posledních deset let byla světová ekonomika dopována nízkými nulovými sazbami. Inflace se pohybovala mezi 2 až 3 %. Rozdíl mezi nulovými sazbami a inflací byl záporný. Nyní i přesto, že většina centrálních bank už začala sazby zvedat, rozdíl mezi úrokovými sazbami a inflací šel ještě víc do záporu. Doba levných peněz neskončila, trvá dál. Dlužníci jsou na tom lépe ještě než před krizí. Státy díky inflaci vyberou více na DPH, což mimochodem potvrdilo české ministerstvo financí. Inkaso daně z přidané hodnoty ke konci března meziročně stouplo o 13,5 miliardy na 72,2 miliardy korun. Díky inflaci tak státy nemusí zvedat daně, zejména DPH, a přesto vyberou více.
Právě na to sazí trhy. Trhy jsou odolné, protože vědí, že skutečné utahování měnové politiky nenastalo. Prostředí zůstává stále nakloněné růstu cen akcií, protože neexistuje alternativa. Americké dluhopisy s výnosem okolo 2 % pří inflaci 7 % prostě nedávají smysl. Samozřejmě současný stav nemůže trvat dlouho. Kdy tedy dojde k bodu zlomu, a tudíž možné recesi?
V podstatě jsou dva možné scénáře. První počítá se zásahem centrálních bank. Pokud se stane, že úrokové sazby budou vyšší než inflace, je jasné, že jde o konec levných peněz. Ideálně bychom někdy v blízké budoucnosti měli k tomuto scénáři dojít. Pokud centrální banky budou i nadále zvedat sazby, inflace by se měla zpomalovat. Ale i tento scénář má podstatný háček. Nyní jsme v období, kdy prakticky každý měsíc nejen, že inflace roste, ale i zrychluje. Je otázkou je, jak centrální bankéři zareagují, pokud inflace bude stagnovat nebo lehce klesat. Je pravděpodobné, že v takové chvíli si řeknou, že už není potřeba sazby zvedat. Inflace tak zůstane nad úrovní úrokových sazeb, což bude prakticky znamenat, že peníze zůstanou velmi levné. U takového scénáře hrozí, že se inflace kdykoliv může znovu vymknout kontrole.
Druhý, možná ještě víc pravděpodobný scénář je, že vysoká inflace začne pomalu ničit marže firem. Jejich velká část si pak nebude moci dovolit přenést růst cen na své klienty, kteří si jednoduše nebudou moci dovolit kupovat zboží za vysoké ceny. Stejný fenomén bychom měli pozorovat i v mikroekonomii. Ale i tam se zdá, že prozatím lidé i přes rostoucí ceny neomezili svoji spotřebu. Jakmile však začne spotřeba klesat, bude to znakem, že pomalu vstupujeme do recese. Následně začnou firmy propouštět. Nejistota zaměstnání pak povede k snížení chuti konzumovat. Ekonomika se dostane do negativní spirály. Z této spirály ji však může dostat pouze jediná věc. Tou je snížení úrokových sazeb. Avšak v takovém případě by centrální banky rezignovaly na boj s inflací.
Z výše napsaného plyne jediný závěr: Sledovat dění centrálních bank bude pro investory klíčové. Znovu jsme ve fázi, kdy tak moc nerozhodují fundamenty nebo technická analýza, ale vše závisí na monetární politice jednotlivých centrálních bank. Právě proto je tak pečlivě sledujeme v burze s odstupem.
Centrální banky: ČNB se znovu dostává do čela
Naše ČNB zareagovala na dění na Ukrajině a s ní spjatou rostoucí inflaci zvednutím sazeb o 50 bazických bodů na rovných 5 %. Tento krok se prakticky očekával a byl ve shodě s většinou analytiků. I ČNB na konci roku 2021 mluvila o sazbách 5 % pro rok 2022. Na tomto zvednutí nebylo nic překvapivého. Možná jediná změna, že k němu již dochází na konci první čtvrtletí 2022. Otázkou je, co bude dál. ČNB nevyloučila další růst sazeb a pětiprocentní hranice tak není limit. Ten teď vidí ČNB spíše u 6 %. Ale i tak vysoké úrokové sazby jsou nízké v porovnání s inflací. Aby inflace začala skutečně klesat, měli bychom mít sazby někde u hranice 10 %.
Čeští centrální bankéři však začínají mít strach, že se tak vysoké úrokové sazby brzo začnou projevovat hospodářským poklesem. Investoři si dnes rozmyslí do čeho investovat. Nové projekty musí počítat s tím, že budou muset dosahovat nominální ziskovosti okolo 10 %. Mnoho podnikatelů se rozhodne svoje plány odložit. Ti co budou muset refinancovat své dluhy, budou ve velmi těžké situaci. Stejně tak ti, co mají hypotéku, které tento rok končí fixace. Pro mnoho lidí začnou vysoké české úrokové sazby způsobovat problémy.
Avšak je tu ještě jeden zajímavý jev pro investory. České banky sice reagují se zpožděním, ale již nyní se úroky na spořících účtech pohybují mezi 3 až 4 %. Po tomto zvednutí sazeb by se úroky měly posunout do pásma 4 až 4,5 %. To je zhodnocení, které inflaci nepokryje, ale je lepší než u většiny dividendových titulů.
Dividendové tituly mají v sobě jisté kurzové riziko. To je v posledku činní nevýhodným se srovnání se spořícími účty, kde stejného zhodnocení dosáhneme prakticky bez rizika. Navíc většina českých spořících účtů nabízí měsíční připisování úroku. To je jako bychom drželi dividendové akcie s měsíční dividendou.
Pro úplnost dodejme, že ČNB nezůstala ve zvedání sazeb osamocená. Svoje sazby zvedla Gruzie o 50 bazických bodů na 11 % a Chile učinilo velký skok dopředu a zvedlo svoje sazby o 150 bazických bodů na rovných 7 %. Tyto země naznačují, že pro rozvojové země můžeme reálně očekávat růst sazeb k hranici 10 %.
Indexy: Ruská burza i nadále roste
Z pohybu na indexech asi největší překvapení byl růst Moskevské burzy. Index Moex přidal přes 11 %. Ale i ostatní evropské indexy profitovaly z ochlazení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou. Francouzský CAC40 přidal 1,99 %. Německý DAX měl skromnější růst a vzrostl o 0,98 %. Nejhůř z velkých evropských indexů si vedl britský FTSE, který povyrostl o 0,73 %.
Asijským trhů se dařilo. Burza v Hongkongu vzrostla o solidních 2,97 %. Burza v Šanghaji přidala 2,19 %. Jedinou výjimkou v Asii byl japonský index Nikkei, který odepsal 1,72 %.
Trhy v zámoří nevykázaly žádné velké pohyby. Průmyslový Dow Jones zakončil týden velmi mírnou ztrátou 0,12 %. Index S&P 500 se dostal již do kladných hodnot a přidal 0,06 %. Technologický Nasdaq100 vykázal růst 0,68 %.
Komodity: Ropa zažila týden silné volatility
Ceny ropy během týdne oslabovaly. Americká lehká ropa se dokonce dostala pod symbolickou hranici 100 dolarů za barel a prodávala se za 99,38 dolarů. Ropa Brent pak stála 104,5 dolarů za barel. Avšak i tento pokles nenarušil hlavní tendenci ropy, která zůstává růstová. Z pohledu technické analýzy ropa potřebuje čas, aby vytvořila některou z figur.
Ropa by měla určitě do letních prázdnin růst. Jedinou událostí, která může cenu ropy značně oslabit, je zrušení íránských sankcí a návrat íránské ropy na světové trhy v maximální kapacitě. Tento krok by dokázal nahradit výpadek dodávek z Ruska.
Komodity: Cena zlata přešlapuje na místě
Zlatu se nedařilo. Zprávy o utlumení vojenských aktivit na Ukrajině cenu zlata podkopávají. Zlato se obchodovalo na úrovni 1923 dolarů za unci. Tento týden zlato prakticky ztratilo svojí růstovou dynamiku, kterou jsme mohli pozorovat v předchozích týdnech. Zlato se tak může dostat, až na spodní rezistenci 1850 dolarů za unci.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Slovo závěrem: Americká výsledková sezona za rohem
Nic se nemění na tom, že v současnosti je nejlepší řešení pro investora studium a sledování trhu. Trh je pořád značně nečitelný. Rizik je mnoho a jistot velmi málo. Napovědět by nám měla výsledková sezona v USA, která vypukne 13. dubna tradičně výsledky amerických bank. Do té doby se trhy nebudou mít čeho chytnout, kromě zpráv z bojiště. Výsledková sezona a hlavně výhled pro zbytek roku může trhům dodat impuls, který následně určí směr celé burzy. Trpělivost přináší růže a proto nejlepší řešení je právě počkat si na tuto výsledkovou sezonu a vzápětí podle toho jak dopadne upravit své portfolio.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.