Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem: Klid na akciových trzích. Cena ropy se propadla o 10 %

Burza s odstupem: Klid na akciových trzích. Cena ropy se propadla o 10 %

Burza s odstupem: Klid na akciových trzích. Cena ropy se propadla o 10 %
Zdroj: Depositphotos.com

Hezké úterý, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden a tak vám opět přinášíme náš pravidelný souhrn toho nejzajímavějšího, co se v minulém týdnu na finančních trzích událo. Na akciových trzích po nějaké době převládal klid a stejně tak jsme nepozorovali ani na kryptoměnovém trhu výrazné pohyby.

Výrazný propad jsme naopak mohli vidět na cenách ropy, která na globálních komoditních trzích výrazně zlevnila. Jak se dařilo zlatu, co stříbro a české akcie? Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie mírně klesají, protože se investoři snaží odhadnout rozsah zpomalení ekonomiky

Většina hlavních akciových indexů vrátila část silných zisků z předchozího týdne a uzavřela minulý týden mírně níže. Růstové akcie zaostaly za hodnotově orientovanými akciemi, které byly podpořeny zisky v sektoru základních spotřebních výrobků. Energetickému sektoru se však nedařilo, protože evropské zásoby ropy a zemního plynu dosáhly téměř maximální úrovně. Nejasné zprávy o ruském raketovém útoku na polské území vyvolaly v úterý krátký výprodej, ale objemy obchodů zůstaly po většinu týdne nevýrazné.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední měsíc 
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investoři pozorně sledovali zprávy o výsledcích některých významných maloobchodních prodejců a to, co naznačovaly o možném zpomalení ekonomiky. Akcie společnosti Target prudce poklesly poté, co společnost oznámila, že v posledních týdnech klesají její příjmy, ale lepší než očekávané výsledky společností Walmart, Ross Stores, Foot Locker a některých dalších maloobchodníků nabídly pozitivnější obrázek. Ve středu ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby bez volatilního automobilového segmentu vzrostly v říjnu o 1,3 %, což výrazně překonalo konsenzuální očekávání a představovalo největší nárůst od května.

Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Zdroj: google.com/finance

Trh práce zůstává odolný, zatímco zpracovatelský průmysl zpomaluje

Průmyslová výroba naopak v říjnu nečekaně poklesla, což bylo způsobeno slabostí v energetickém a materiálovém sektoru, a ukazatel výrobní aktivity ve středoatlantickém regionu se propadl na nejnižší úroveň od května 2020. Týden přinesl také další sérii významných oznámení o propouštění, zejména ze strany společnosti Amazon, která oznámila zrušení zhruba 10 000 pracovních míst. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se však v minulém týdnu příliš nezměnil, když o podporu v nezaměstnanosti požádalo 222 000 pracovníků – od konce září se počet žádostí pohybuje v úzkém rozmezí 214 000 až 226 000.

Týdenní obchodování na amerických burzách v pondělí začalo poklesem v návaznosti na komentáře guvernéra Federálního rezervního systému Christophera Wallera z předchozího víkendu, že má Fed před sebou ještě kus cesty, než ukončí zvyšování sazeb. Úterý však přineslo povzbudivější údaje o inflaci, když jádrové ceny výrobců (bez potravin a energií) v říjnu poprvé za dva roky zůstaly beze změny. Tato zpráva možná ovlivnila Wallera, který ve středu uvedl, že nedávné údaje o inflaci ho vedly k tomu, že na nadcházejícím zasedání upřednostňuje zvýšení sazeb o 50 bazických bodů před zvýšením o 75 bazických bodů.

Vývoj počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za poslední 3 měsíce
Vývoj počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za poslední 3 měsíce
Zdroj: tradingeconomics.com

Ukazatel recese se dotýká čtyřicetiletého maxima

Výnosová křivka amerických státních dluhopisů se v průběhu týdne dále invertovala, čímž inverze dvouleté a desetileté křivky – z historického hlediska typický, nikoli však průkazný ukazatel blížící se recese – dosáhla nejhlubší úrovně za posledních 40 let. Krátkodobé americké státní dluhopisy se přecenily na vyšší výnosy, zejména poté, co prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard prohlásil, že finální sazba Fedu by měla dosáhnout minimálně úrovně 5 % a možná bude muset jít až na 7 %, aby centrální banka dosáhla svých inflačních cílů. Mezitím bylo možné pozorovat pokusy o nákupy v duchu strategie "buy the dip" u delších splatností, což pomohlo tlačit výnosy dluhopisů z dlouhou splatností dolů. (Ceny dluhopisů a výnosy se pohybují opačným směrem.)

Evropské akcie zakončily týden v mírném zisku

Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil minulý týden v mírném zisku a podobně se dařilo i hlavním akciovým indexům v jednotlivých zemích. Německý index DAX si připsal 0,83 % a francouzský index CAC 40 si polepšil o 0,53 %. Pouze britský index FTSE 100 zůstal na svém, když týdenní obchodování zakončil beze změny.

Vývoj hodnoty indexu DAX 40 za poslední měsíc 
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Výnosy evropských státních dluhopisů se držely poblíž nedávných maxim, když prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedla, že úrokové sazby bude třeba v rámci boje s inflací ještě více zvyšovat. Výnosy německých desetiletých dluhopisů se držely nad 2 %. Výnosy dluhopisů Itálie, Francie a Švýcarska se ustálily, protože investoři hodnotili výhled měnové politiky v eurozóně. Ve Spojeném království výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly poté, co vláda oznámila zvýšení daní a snížení výdajů.

Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Zdroj: google.com/finance

Hunt ve Velké Británii zvyšuje daně, ale odkládá rozsáhlé škrty ve výdajích

Britský ministr financí Jeremy Hunt ve svém podzimním prohlášení představil zvýšení daní, snížení výdajů a nová fiskální pravidla s cílem ozdravit veřejné finance a obnovit důvěryhodnost Británie na mezinárodních trzích. Aby vláda zacelila fiskální díru ve výši 55 miliard liber, zvýší daně do roku 2027 o 25 miliard liber a sníží výdaje o 30 miliard liber. K bolestivému omezení veřejných výdajů má dojít po příštích parlamentních volbách v roce 2024.

Ekonomické prognózy Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) doprovázející prohlášení naznačují, že Spojené království se již nachází v recesi, a předpokládají, že ekonomika v roce 2023 poklesne o 1,4 % – což je nejprudší pokles v Evropě. OBR rovněž předpokládal, že daňové zatížení v poměru k hrubému domácímu produktu vzroste do roku 2027 na 37,1 % – což je nejvyšší hodnota po druhé světové válce – a zároveň dojde k rekordnímu poklesu životní úrovně.

Aby toho nebylo málo, inflace ve Spojeném království zrychlila více, než se očekávalo, a v říjnu dosáhla 41letého maxima 11,1 %, což představuje výrazný nárůst oproti zářijovým 10,1 %. Hlavním faktorem bylo prudké zvýšení účtů za energie a cen potravin.

Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com

Týden na pražské burze: Index PX v minulém týdnu oslabil o 1,21 %

V minulém týdnu se akciím na pražské burze příliš nedařilo, když celkově klesly o 1,21 %, přestože v pátek index PX posílil o 0,36 % a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1243,78 bodu.

Z hlavních akciových titulů se nejhůře dařilo ČEZu, jehož akcie za týden odepsaly téměř 2 % své hodnoty. Přesto se jedná o jeden z mála českých akciových titulů, který se v letošním roce stále obchoduje v kladných číslech. Z dalších významných titulů se mírně propadly akcie Komerční banky a MONETY. Naopak se dařilo akciím Erste Group a Kofoly, které v minulém týdnu posílily o 1,11 respektive 1,28 %.

Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Zdroj: finex.cz

Relativní klid na kryptoměnových trzích

Minulý týden byl na kryptoměnových trzích relativní klid. Objevovaly se především dozvuky a další podrobnosti ohledně krachu burzy FTX, který měl za následek likvidaci mnoha společností. Propad Bitcoinu se po těchto zprávách zastavil v oblasti okolo 16 000 dolarů. Index Fear and Greed, který sleduje náladu investorů, už několik týdnů ukazuje hodnotu, která naznačuje, že na trhu stále panuje extrémní strach.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Komodity: Cena ropy se propadla o 10 %

Ceny ropy se poprvé od roku 2021 dostaly do režimu "contango", což je tržní struktura, která definuje slabost, a skončily s týdenní ztrátou okolo 10 %. Cenám ropy nenahrálo čínské uvolnění protipandemických opatření, nové jestřábí signály z Federálního rezervního systému a zmírňující se obavy z omezené nabídky ropy.

Prosincový futures kontrakt na americkou referenční ropu West Texas Intermediate neboli WTI uskutečnil závěrečné obchodování na úrovni 80,36 dolaru za barel. Na týdenní bázi WTI skončila poklesem o více než 10 %, čímž navázala na propad o 4 % z předcházejícího týdne. Brent za aktuální týden odepsal 9,3 % po propadu o 2,6 % z předcházejícím týdnu. Pokud jde o týdenní minima, seanční dno WTI na úrovni 77,23 dolaru a Brentu na úrovni 85,81 dolaru znamenaly nejnižší hodnoty od 28. září.

Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Zdroj: finex.cz

Jestřábí komentáře Jamese Bullarda z Fedu, že vyšší a dlouhodobější úrokové sazby budou pro Federální rezervní systém jediným způsobem, jak efektivně vrátit inflaci zpět na 2% cíl, srazily zlato z jeho pozice blízko 1 800 dolarů za unci a poslaly tento kov spolu s dalšími rizikovými aktivy, jako je ropa a akcie, za celý týden níže, zatímco dolar se odrazil od svých minim z minulého týdne. Zlato se za týden usadilo o necelé 1 % níže, čímž si udrželo support 1 750 dolaru za unci. Zdá se však, že se tržní pára z minulého týdne, díky níž futures na zlato zaznamenaly nejlepší týden za posledních 30 měsíců, vypařuje.

Referenční prosincový futures kontrakt na zlato v USA uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 751 dolaru za unci. Za celý týden klesl o 20 dolarů. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 1750,84 dolaru, což představuje pokles o 9,38 dolaru, tj. 0,5 %.

O 2,83 % se pak propadla spotová cena dalšího významného drahého kovu stříbra. Opět se tak potvrdilo, že je stříbro volatilnější než jeho větší zlatý sourozenec. Stříbro otevíralo týdenní obchodování na ceně 21,59 dolaru za unci, přičemž do konce týdne oslabilo na cenu 20,98 dolaru.

číslo týdne

Inflace ve Spojeném království byla v říjnu o procento vyšší než v září a dosáhla hodnoty 11,1 %. Dosáhla tak 41letého maxima, zrychlila více, než se očekávalo a zasadila tak další zásah do už tak výrazně zkoušené ekonomiky ostrovní země.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo