Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Fed zatím drží směr a trhy na horské dráze zachránily dobré výsledky Applu

Burza s odstupem – Fed zatím drží směr a trhy na horské dráze zachránily dobré výsledky Applu
Zdroj: Depositphotos.com

Znovu máme za sebou velmi náročný týden. Každý den je jak na houpačce. Na začátku týdne americké trhy klesaly z důvodu eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. V úterý jsme zažili velký skok nahoru, když se ukázalo, že konflikt zřejmě nebude. Pak trhy ochladil Fed, který potvrdil svůj záměr snížit objem nákupu aktiv a vše nasvědčuje, že v březnu se poprvé po delší době zvednou úrokové sazby na dolaru. Středa a čtvrtek trhy dále klesaly. V pátek se na trh vrátil optimismus díky americké výsledkové sezoně. Prostě a jednoduše trhy jdou směrem nahoru a pak zase dolů.

To je jediný správný závěr, který investor může udělat. Procházíme fází extrémní volatility bez toho, abychom věděli, jak celá situace skončí. Tomu je potřeba přizpůsobit naší investiční strategii.

To znamená, že jsme v tradingovém módu, kdy se investice dělají maximálně v horizontu několika dní nebo hodin. Důležité je zabezpečit zisky. Co je doma to se počítá. Avšak nesmíme zapomenout, že trhy jsou v současné situaci přeplněny hotovostí. I když uzavřeme ziskové pozice, tak hotovost nahromaděnou na našem účtu budeme chtít použít. V této situaci jsou prakticky všichni investoři. Každý se chce stáhnout z trhu, ale mít peníze na účtu znamená, že nám je pomalu ujídá inflace. Proto se investoři budou snažit využít situace a koupit akcie ve slevě. To se však děje pod hrozbou velké korekce. Ta může přijít, pokud se náhle utáhne měnová politika anebo se zhorší pandemická situace s příchodem nové mutace viru. Řešení je tedy jednoduché. Dělat krátkodobé investice a velmi přísně si nastavit stop loss příkazy. Na trhu, který je pod vlivem emocí, je nejlepší řešením přísná racionalita a disciplína.

Konec strategie kupuj dno

V posledních měsících se vždy vyplatila strategie “buys the dips“, která spočívala v tom, že při jakýkoliv propadech investoři zběsile nakupovali padající akcie. Díky tomu, že Fed nakupoval aktiva ve velkém se situace na trzích obrátila a investoři mohli následně prodat akcie s deseti čí více procentním ziskem. Tato strategie však nyní nemusí fungovat.

Samozřejmě, že můžeme nyní nakoupit některé akcie ve velké slevě, například Palantir, a pak za tři měsíce, když trhy stoupnou se smát, že tohle přesně jsme měli udělat. Avšak dnes nám nic neumožní říct, že tomu tak skutečně bude. Zvláště pokud se snažíme obchodovat se strategií, která chce minimalizovat riziko, je tento přístup naopak silně riskantní. Pokud nemám přesně danou dlouhodobou strategií, je lepší se zdržet obchodování a počkat jaká bude situace v březnu, kdy Fed zvedne sazby a oznámí více podrobností k prodeji svých aktiv.

Načítání
Načítání
Koupit akcie PLTR! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zasedání Fedu – nic nového pod sluncem

Hlavní událostí, kromě výsledkové sezony bylo zasedání Fedu. To proběhlo bez překvapení. A to možná trhy zaskočilo. Americká burza v lednu ztrácí, a proto někteří investoři očekávali, že by Fed mohl změnit tón a ještě své rozhodnutí o zvedání sazeb nebo zastavení kvantitativního uvolňovaní změnit. To se však nestalo. Fed oznámil redukci nákupu aktiv. V únoru, který by měl být poslední měsíc nákupu, bude objem činit 30 miliard dolarů. Původní program nákupu aktiv počítal s částkami 120 miliard dolarů měsíčně. Investory možná zaskočilo, že Fed nedal přesný jízdní řád, ale to je pochopitelné. Díky vedení Fedu si chce nechat volné ruce.

Často se však zapomíná, že Fed nemá kam spěchat, protože stále zastává názor, že inflace je přechodná. Pokud začne inflace zpomalovat, má Fed o důvod víc netlačit silně na utahování měnové politiky. Spíš naopak, jeho zájmem je, aby vše proběhlo co nejlépe pro americkou ekonomiku. Fed se sice pokouší o nemožné, tedy aby zvedání sazeb neuvrhlo zemi do recese, ale prozatím se tváří, že se to může podařit. Pokud se to však podaří bude to za cenu inflace, která nominálně udrží americké HDP v plusu.

Hlavní riziko není v tom zda Fed zvedne sazby, ale o kolik a jak je zvedne a jak na to bude reagovat světová ekonomika. Sazba kolem 1 % při inflaci 7 %, v podstatě znamená, že systém funguje na negativních sazbách, tedy přibližně stejně jako nyní. To je důvod proč si myslím, že ke krachu v březnu nedojde.

Můžeme být svědky korekce, nikoliv však krachu. Druhé turbulentní období by mohlo přejít v létě, pokud by Fed začal na každém svém zasedání zvedat pravidelně sazby. Pokud by se sazby dostaly na úroveň 2 % a více procent do léta, vytvořilo by to prostředí pro krach na světových trzích. Pokud však Fed udrží situaci, a hlavně politický a společenský tlak na uzdě a i přes neklesající inflaci bude zvedat sazby pomalu, nemusí dojít ke krachu ani v roce 2022. Avšak rok 2023 bude velmi těžký pro mnohé firmy, protože jejich fundamenty budou negativně zasažené inflací. Už z této naší malé rozvahy vyplývá, že nás čekají velmi dva těžké roky.

Centrální banky: Další státy utahují svojí monetární politiku

Fed se velmi pomalu připravuje na utahování měnové politiky, ale to však nebrání jiným státům zvyšovat úrokové sazby. Důvod je zjevný. Centrální bankéři si od tohoto kroku slibují, že zastaví současnou inflaci. Ale jak vidíme u nás, kde ČNB patří k světově nejrazantnějším centrálním bankám, boj s inflací není zdaleka vyhrán. V podstatě se zvýšení sazeb zatím neprojevuje. A nebo jen velmi málo. České banky konečně spustily boj o klienty, a začaly navyšovat úroky na spořících sazbách. Ale i přes nejvýhodnější nabídky okolo 3 % nestačí pokrýt 10 % inflaci. Stejně tak roste i průměrná sazba u hypoték. V prosinci 2021 byla již 2,99 %.

V průběhu roku se očekává, že sazby dosáhnou 5 % více procent. Jen těžký konkurenční boj zamezuje bezprostředně vyšším sazbám. Ceny nemovitosti stále rostou, takže i zde efekt zvýšení sazeb nepociťujeme. Je tedy otázkou, kdy se vlastně projeví?

Efekt zvyšování sazeb můžeme pozorovat v těchto zemích, které se rozhodli svoje sazby zvýšit. Paraguay zvedla sazby na 5,5 %, Kostarika na 1,75 %, Chile na 5,5 % s razantním skokem 150 bazických bodů na jedno zvýšení, Jižní Afrika na 4 % a Ázerbájdžán na 7,5 %. Z našeho pohledu byl nejzajímavější krok maďarské centrální banky, která zvedla sazby o 50 bazických bodů na 2,9 %. Avšak to je stále méně naše sazby 3,75 %. Naše pozice lídra ve zvedání sazeb ve střední Evropě zůstává neochvějná.

Firemní zprávy: Apple zachraňuje světové trhy

Velmi dobré výsledky představil kalifornský gigant. Za poslední čtvrtletí 2021 obrat firmy dosáhl 123,9 miliard amerických dolarů. Z toho 71 miliard tvořil prodej iPhonů. Iphone 13 dosahuje velké obliby v Číně a to navzdory neustálé obchodní válce, která mezi USA a Čínou panuje. Americká značka Apple nyní dosahuje přes 23 % podílu na čínském trhu a to i přes skutečnost, že celý segment prodeje smartphonů zažívá v Číně těžké časy a poklesl o 9 %. I přes výpadky s dodávkou čipů měl Apple čistý zisk 34,6 miliard amerických dolarů. Jedinou divizí, která nerostla na konci roku 2021, byla divize iPadů, která je právě brzděna nedostatkem komponentů. Lidé i přes rostoucí inflaci a ekonomickou nejistotu nadále kupují drahé Apple telefony. Díky Vánocům vedení Applu odhaduje, že počet prodaných telefonů dosáhl přes 40 milionů kusů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vedle prodejů nových smartphonů se daří růst i divizi služeb. Ta dosáhla obratu 19,5 miliard dolarů. To představuje solidní 24 % roční růst. Daří se streamovací platformě Apple TV, která má již 38,7 milionů uživatelů. To je sice mnohem méně než konkurenti z Netflixu (177 milionů uživatelů) a z HBO max (93 milionů). Co je však důležité je právě dynamika růstu. Apple TV nenaznačuje prozatím žádné oslabení.

Jedinou negativní zprávou bylo ticho okolo Metaversu. Všichni čekají, kdy se Apple jako Meta nebo Amazon přihlásí o boj o získání klíčových pozic na tomto novém poli. Spekuluje se, že Apple by chtěl představit nové typy virtuálních helem. Vstup Applu do těchto vod, by samozřejmě celému oboru prospěl. Akcie Applu po dobrých výsledcích vyskočili o 11 dolarů, což představuje asi 7 % růst. Díky svému zastoupení v indexech tak pomohl celému americkému trhu lépe odolávat negativním náladám.

Indexy: Výprodeje pokračují zejména v Asií

Velmi komplikovaný týden jsme zažili především v Asií. Nejhůře dopadl jihokorejský index Kospi, který ztratil přes 6 %. Následovala burza v Hongkongu se ztrátou 5,67 %. Šanghajská burza odepsala 4,57 %. Nejlépe vyšel se srovnání index Nikkei se ztrátou 2,92 %.

Prodeje zasáhly i burzy v Evropě i když ne v takové síle jako v Asií. Německý DAX 40 ztratil 1,83 %. Francouzský CAC 40 odepsal 1,45 %. Nejlépe odolával britský FSTE s akceptovatelnou ztrátou 0,37 %.

V zámoří díky závěrečné pozitivní seanci, týden skončil v zelených číslech. Technologický Nasdaq100 skončil na zelené nule s výsledkem 0,01 %. Index S&P 500 už vzrostl o 0,77 %. Průmyslový Dow Jones zakončil týden na pozitivní notě se ziskem 1,34 %

Komodity: Ropa i nadále atakuje hranici 90 dolarů za barel

I přes výprodeje trh s ropou zůstal kvazi stabilní. Ropa Brent zakončila týden na 89 dolarech za barel a několikrát se během týdne přiblížila k hranici 90 dolarů za barel. Lehká americká ropa pak stála 87,31 dolarů. Je s podivem, že ceny ropy nereagují na volatilitu akcií a zprávy z Fedu. Právě zprávy z Fedu by měly mít taktéž dopad na cenu ropy, protože prudší zvýšení sazeb by znamenalo automaticky recesi.

Recese pak snižuje spotřebu a tudíž poptávku po ropě. To se však neděje. Vysvětlení se nachází v tom, že ropa bude v příštích letech dražší. Ropné společnosti, pokud chtějí zachovat stejnou nabídku, budou muset investovat nemalé prostředky do modernizace ropných polí. Ceny za přepravu a údržbu současných ropovodů raketově rostou spolu s inflací. Ropa tak může několik let stát přes 100 dolarů i přes snižování její spotřeby ve světě.

Komodity: Zlato znovu spadlo pod 1800 dolarů za unci

Tradiční vývoj na zlatě. Už to vypadalo na proražení technických hodnot okolo 1900 dolarů, avšak díky Fedu se cena zlata propadla na hranici 1790 dolarů. Důvod je pochopitelný. Zvedání sazeb má vždy špatný vliv na cenu zlata. Jelikož zlato nenabízí dividendy, při současné inflaci 7 %, aby se zlato stalo zajímavé pro investory, muselo by mít růstový potenciál 10 % v nejbližší době. Navíc konzervativní investoři mohou zvažovat americké dluhopisy, které sice nabízí nízké, ale přeci jenom nějaké úročení okolo 2 %. Tedy zlato by mělo stát okolo 2000 dolarů za unci. Tak silný růst však nikdy neočekává, minimálně pokud Fed začne sazby zvedat. Avšak znamená to, že můžeme zlato pro tento rok odepsat?

Určitě ne, protože pokud zvednutí sazeb Fedu inflaci nezastaví, investoři se mohou ke zlatému kovu vrátit jako ochraně před inflací. Ale znovu platí to, že budeme chytřejší až po prvním čtvrtletí 2022. Investice do zlata tudíž nespěchá.

Slovo závěrem: Nic se nejí tak horké jako se uvaří

I když spousta investorů a komentátorů mluví o blížícím se krachu, protože Fed zvedne sazby, neměli bychom této černé vizi propadnout. Musíme si uvědomit, že všichni vědí, že současná ekonomická situace je velmi křehká. Z pandemie se budeme probírat ještě velmi dlouho. Fed bude kdykoliv připraven svoji měnovou politiku změnit, aby podpořil americký hospodářský růst. Pokud by se trh propadl o více než 20 %, je skoro jisté, že by Fed musel tuto situaci řešit. Nebude až tak záležet na zvednutí sazeb v březnu, ale spíš jaká bude situace za tři měsíce. Proto není dobré podléhat bezprostřední panice. Rozuzlení celé situace tak přijde nejrychleji v létě 2022.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.