Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Americké technologické akcie v 17% plusu, rostly i evropské akcie. Bitcoin zůstal na svém

Burza s odstupem: Americké technologické akcie v 17% plusu, rostly i evropské akcie. Bitcoin zůstal na svém
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! Po týdnu, kdy jsme na akciových trzích zaznamenaly výrazné ztráty, došlo v minulém týdnu ke zklidnění a mírnému růstu globálních akcií. České akcie naopak zaznamenaly další negativní týden.

Bitcoin navzdory volatilitě uprostřed týdne zůstal téměř na svém a zajímavý vývoj jsme mohli sledovat u komodit. Zajímá-li vás více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Výnosy jednotlivých amerických indexů se v letošním roce značně liší

Ačkoliv zakončily všechny významné americké indexy minulý týden v kladných číslech, výnosy hlavních benchmarků se za poslední dva týdny značně liší. Obavy ze stavu bankovního sektoru a recese zatížily hodnotové akcie a akcie s malou tržní kapitalizací, zatímco růstové akcie s velkou tržní kapitalizací těžily z poklesu výnosů dluhopisů. Technologický Nasdaq Composite překonal výkonnost indexu malých akcií Russell 2000 za poslední dva týdny o více než 8 %. V souvislosti s tím se již třetí týden po sobě nedařilo finančním společnostem a sektor malých nemovitostních akcií trpěl obavami z toho, jak napětí v regionálním bankovním systému ovlivní trh komerčních nemovitostí, kde jsou regionální banky hlavními věřiteli.

Aktuální cena
Změna
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Russell 2000 / RUT
Načítání
Načítání
Načítání

Kromě indexu Dow Jones tak vývoj za poslední dva týdny poslal do záporných hodnot za celý rok i indexy S&P MidCap 400 a Russell 2000. Situace by se však měla postupně uklidňovat, neboť obchodní aktivita byla v minulém týdnu výrazně klidnější než v předchozím týdnu a index volatility CBOE (VIX), obecně označovaný jako “ukazatel strachu” Wall Street, dosáhl ve čtvrtek nejnižší úrovně od 9. března.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

V uplynulém měsíci se také změnily nejvýkonnější sektory akciového trhu

Akciové trhy začaly rok spíše v rizikovém tónu, protože se dařilo tradičně cyklickým oblastem, jako jsou finance, materiály, akcie s malou kapitalizací a dokonce i spekulativnější části trhu. Během uplynulého měsíce se vedení akciových trhů změnilo a odráží spíše defenzivní pozici, kdy se vedle růstových a technologických částí dařilo i defenzivním sektorům, jako je zdravotnictví a základní spotřební zboží. Růstové sektory byly v poslední době uprostřed bankovních otřesů vnímány jako odolné – zejména společnosti se silnou finanční pozicí a zdravým volným peněžním tokem. Těmto sektorům se také dařilo, když se výnosy státních dluhopisů pohybovaly níže, což byl i případ posledních týdnů.

I když tento defenzivní příklon může v nejbližší době na akciových trzích přetrvávat, je pravděpodobné, že v následujících měsících bude vedení vyváženější. S tím, jak se bankovní krize zmírňuje, mohou investoři opět tíhnout k částem trhu, které jsou citlivější na hospodářský růst, včetně cyklických sektorů, akcií s malou tržní kapitalizací a mezinárodních trhů.

Zdroj: bloomberg.com
Tento graf poukazuje na nedávnou převahu defenzivních a růstových sektorů nad ostatními sektory
Tento graf poukazuje na nedávnou převahu defenzivních a růstových sektorů nad ostatními sektory

Fed naznačil, že se možná blíží konec zvyšování sazeb. Trhy nyní očekávají, že bude rychle následovat snížení sazeb

Federální rezervní systém na svém březnovém zasedání podle očekávání zvýšil sazby o 0,25 %, ale zdá se, že se blíží ke konci cyklu zvyšování sazeb. FOMC zachoval výhled pro vrcholnou sazbu federálních fondů na úrovni 5,1 %, což naznačuje, že nás možná čeká ještě jedno zvýšení sazeb o 0,25 %. Prohlášení, které Fed zveřejnil, se posunulo k mírnějšímu tónu i v otázce zvyšování sazeb, a to z “pokračující zvyšování sazeb bude vhodné” na “určité další zpřísnění politiky může být vhodné”. Toto sdělení se výrazně liší od sdělení před pouhými dvěma týdny, kdy předseda Fedu Jerome Powell ve své výpovědi v Kongresu naznačil, že se uvažuje o zvýšení sazeb o 0,50 % a že se sazby mohou pohybovat výše, než Fed dříve předpokládal.

Mezitím Fed také připustil, že nedávná volatilita v americkém bankovním systému může zatížit ekonomiku. V prohlášení FOMC se uvádí, že nedávný vývoj pravděpodobně povede ke zpřísnění úvěrových podmínek pro domácnosti a podniky a zatíží ekonomickou aktivitu a najímání zaměstnanců. Rozsah těchto dopadů je nejistý, což se odrazilo i ve snížení projekcí Fedu pro hospodářský růst v letech 2023 a 2024. Powell poznamenal, že zpřísnění úvěrových podmínek má podobný dopad jako zvýšení sazeb, a proto Fed možná nebude muset dělat tolik pro zvýšení sazeb, pokud bude bankovní sektor pokračovat ve zpřísňování finančních podmínek. Pokud se však podmínky zlepší a krize zmírní, Fed pravděpodobně zůstane připraven jednat podle potřeby.

Celkově lze říci, že jak bankovní krize, tak nedávné zasedání Fedu vyvolaly posun v očekávání trhu ohledně dalšího zvyšování sazeb. Trhy v současné době nepředpokládají další zvyšování sazeb a očekávají, že Fed začne snižovat sazby již na červencovém zasedání. Ve skutečnosti se nyní počítá se čtyřmi sníženími sazeb pro rok 2023, což by vedlo k poklesu sazby federálních fondů na úroveň kolem 4,0 %, což je výrazně pod úrovní 5,1 %, kterou FOMC uvedl na březnovém zasedání jako cílovou. Fed se zcela jistě blíží ke konci svého cyklu zpřísňování, prostor pro snížení sazeb se však hledá těžko, zejména kvůli tomu, že je inflace zvýšená a trh práce zůstává napjatý. Fed s největší pravděpodobností sníží sazby nebo naznačí jejich snížení, až uvidí, že se inflace významně přiblíží jeho 2% cíli, nebo uvidí, že ekonomika a trh práce prudce oslabují, přičemž ani jedno z toho dnes není na místě.

Zdroj: edwardjones.com
Tento graf ukazuje očekávání trhů ohledně snižování sazeb ve druhé polovině roku
Tento graf ukazuje očekávání trhů ohledně snižování sazeb ve druhé polovině roku

Evropské akcie se rovněž částečně zotavily z propadu v předcházejícím týdnu

Akcie v Evropě posílily navzdory slabosti bankovních akcií. Panevropský index STOXX Europe 600 skočil týden o 0,87 % výše. Hlavní akciové indexy se rovněž posunuly vpřed. Italský FTSE MIB vzrostl o 1,56 %, francouzský index CAC 40 posílil o 1,30 % a německý DAX si polepšil o 1,28 %. Britský index FTSE 100 pak přidal 0,96 %.

Akcie bank v indexu STOXX Europe 600 na konci týdne zaznamenaly prudký pokles v důsledku obnovených obav o zdraví finančního sektoru. Pokles zvrátil dřívější zisky po zprávě, že se skupina UBS dohodla na koupi Credit Suisse v rámci dohody zprostředkované švýcarskými úřady. Ačkoli se neobjevily žádné konkrétní titulky, které by vyvolaly pohyb směrem dolů, pozornost trhu se zřejmě přesunula k obavám z bank s expozicí vůči komerčním nemovitostem.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

BoE zvýšila úrokové sazby po překvapivém nárůstu inflace

Bank of England (BoE) zvýšila úrokové sazby ze 4,00 % na 4,25 %, což je jedenácté zvýšení v řadě. Zápis z jednání ukázal, že Výbor pro finanční politiku před hlasováním sdělil politikům, že “bankovní systém Spojeného království si udržuje robustní kapitálovou a silnou likvidní pozici” a “že zůstává odolný”. Spojené království se aktuálně nachází v situaci, kdy neexistují žádné známky poklesu inflace. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 10,4 % – výrazně nad konsenzuálním očekávání.

Nejnovější makroekonomické údaje však stále ukazují na odolnost britské ekonomiky, přičemž průzkum nákupních manažerů naznačil možný návrat k růstu v prvním čtvrtletí. Složený index nákupních manažerů (PMI) společnosti S&P Global, který měří aktivitu ve zpracovatelském průmyslu a službách, zaznamenal v březnu již druhý měsíc po sobě expanzi podnikatelské aktivity. Objem maloobchodních tržeb mezitím v únoru vzrostl o 1,2 % – největší měsíční přírůstek od října.

Sledovali jsme opětovné oslabení českých akcií

Index PX reprezentující akcie Pražské burzy po dvou měsících uzavřel týdenní obchodování pod úrovní 1 300 bodů. Index oslabil o 0,59 % na 1290,65 bodu a níže se nacházel naposledy 23. ledna. Dolů ho táhly především akcie ČEZ a Erste Group, které jenom během pátka odepsaly více než sedm procent.

Dění na Pražské burze rovněž ovlivňuje nervozita v bankovní sektoru a investoři tak měli tendenci se přesouvat k defenzivnějším titulům. Akcie Erste Group jsou přitom v posledních dvou týdnech pod větším tlakem než další bankovní tituly – MONETA a Komerční banka – kvůli vyššímu propojení Erste Group se západní Evropou.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Cena Bitcoinu se v minulém týdnu téměř nezměnila

Bitcoin měl po pádu důvěry v bankovní systém a akcie, zejména ve Spojených státech, v předminulém týdnu nakročeno k otestování hranice 30 000 dolarů. Tomu však učinilo přítrž zasedání americké centrální banky – zejména naznačení, že se pravděpodobně blížíme ke konci cyklu zvyšování sazeb.

Kurz Bitcoinu začal po zasedání nepředvídatelně stoupat a klesat. Zaznamenal tak ještě větší volatilitu než obvykle. V jeden okamžik během středečního odpoledne kurz atakoval hodnotu 28 700 dolarů za Bitcoin, aby se o pár hodin později dostal dokonce pod 27 000 dolarů. Nakonec se však cena největší kryptoměny stabilizovala a týdenní obchodování zakončila téměř beze změny.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Miliardář a spoluzakladatel investiční skupiny Draper Fisher Jurvetson, Tim Draper, se v sobotu výrazně vyslovil ve prospěch kryptoměn, zejména pak Bitcoinu. Doporučil podnikatelům držet bitcoiny v reakci na pád SVB a následný vzestup nedůvěry v americké banky.
  • Floridský guvernér Ron de Santis minulé pondělí ve floridské sněmovně reprezentantů navrhl úplný zákaz CBDC na území státu Florida.
  • Úřad prezidenta Spojených států vydal roční zprávu o stavu americké ekonomiky, která z logických důvodů neobsahuje příliš povzbudivé pasáže ohledně bankovního systému ani akciových trhů. Na několika místech je však také velice kritická ke kryptoměnám, které považuje za prostředek k podvodům a za vysoce volatilní až riskantní aktiva.
  • SEC podal ve čtvrtek u newyorského soudu žalobu na Justina Suna, zakladatele kryptoměny Tron (TRX). Viní ho z neregistrované nabídky a prodeje cenných papírů, navíc s použitím manipulativních taktik.
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Došlo ke stabilizaci ceny ropy

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) v pátek dosáhla konečné ceny 69,77 dolaru za barel. WTI v pátek během závěru obchodování klesla přibližně o 1 %, což byl již druhý den v řadě, kdy WTI v závěru seance klesla o procento nebo více. Bez ohledu na pokles v posledních dvou seancích zakončil americký ropný benchmark týden růstem o 3,37 %. V předchozím týdnu WTI ztratila téměř 13 % v důsledku bankovní krize. V Londýně obchodovaná ropa Brent po minimu seance na úrovni 72,69 dolaru zakončila týdenní obchodování na ceně 74,58 dolaru. Během týdne cena ropy Brent vzrostla o 1,52 % po téměř 13% propadu z předcházejícího týdne.

Futures kontrakty na zemní plyn v USA zaznamenaly třetí týdenní ztrátu v řadě. Plyn s dubnovým dodáním na Henry Hub newyorské komoditní burze uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 2,37 dolaru. Za celý týden ztratil futures kontrakt na plyn přibližně 4 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s dubnovým dodáním uskutečnilo v pátek na newyorské burze Comex závěrečný obchod na úrovni 1 981 dolarů za unci. Za celý týden vykázal futures kontrakt zisk 0,5 % a rostl tak již čtvrtý týden v řadě. Toto období přineslo dlouhým pozicím kumulativní zisk více než 9 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 975 dolarů, což představuje pokles o 3 dolary, tj. 0,16 %. Spotové zlato dosáhlo maxima seance ve výši 2 002 dolarů.

Naopak rostla spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 22,43 dolaru a týdenní obchodování zakončil na ceně 23,14 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne vzrostla o více než 3 %.

číslo týdne 

Jako číslo týdne volíme 17,5. O 17,5 % již v letošním roce posílil index Nasdaq 100. Jednoznačně tak poráží další významné americké indexy, které jsou v záporných hodnotách – pouze index S&P 500 je v mírném – cca 4% – zisku.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.