Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Akcie ČEZ ve značné ztrátě, nedařilo se ani Bitcoinu, který odepsal 9 %, a výrazně zlevnila i ropa

Burza s odstupem: Akcie ČEZ ve značné ztrátě, nedařilo se ani Bitcoinu, který odepsal 9 %, a výrazně zlevnila i ropa
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! Globální akciové trhy zakončily minulý týden téměř bez změny, to však neznamená, že by se nestalo nic zajímavého. Sledovali jsme výrazný propad kryptoměn, značné zlevnění ropy, nebo propad akcií ČEZ.

V minulém týdnu se toho však odehrálo mnohem více a proto je tu opět rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Míra strachu na amerických trzích je nejnižší od konce roku 2021

Hlavní americké benchmarky týden skončily smíšeně – ovšem téměř beze změny. V průběhu týdne se zdálo, že zprávy o výsledcích hospodaření za první čtvrtletí přebírají pozornost od relativně slabého ekonomického kalendáře, přičemž objemy obchodů na trhu byly na začátku týdne obzvláště nízké, protože investoři očekávali další zprávy o výsledcích hospodaření. Index volatility Cboe (VIX), takzvaný ukazatel strachu na Wall Street, i díky tomu klesl na nejnižší úroveň od konce roku 2021.

Do konce týdne oznámilo výsledky hospodaření 88 společností z nejsledovanějšího indexu S&P 500. Zatím vychází najevo, že firmy z indexu S&P MidCap 400 zaznamenávají mnohem větší souhrnný meziroční pokles zisků (téměř 18 %) než firmy z indexu S&P 500 (zhruba 7 %). Po zveřejnění zbývajících zpráv analytici očekávají, že celkové zisky indexu S&P 500 již druhé čtvrtletí po sobě poklesnou, ačkoli první zprávy většinou překvapily pozitivně.

Pozoruhodnou zprávu o růstu v tomto týdnu přinesl provozovatel regionálních bank Western Alliance Bancorporation se sídlem ve Phoenixu, jehož akcie ve středu vzrostly o 24 % po zprávě, že se výběry koncem čtvrtletí stabilizovaly, zatímco vklady se během dvou týdnů od konce března dokonce mírně zvýšily. Celkově se během týdne dařilo finančním společnostem, a to i přes krátký propad akcií Goldman Sachs, když tento gigant investičního bankovnictví, který diverzifikoval své aktivity do oblasti správy majetku, nesplnil konsensuální odhady tržeb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Rozporuplné signály o ochlazení na trhu práce

Čtvrteční týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti přinesla známky rostoucí slabosti na trhu práce, ale investoři se zřejmě rozcházeli v názoru, zda to považovat za dobrou zprávu. Mohlo by to jednak povzbudit Federální rezervní systém, aby snížil tempo/ukončil zvyšování sazeb, na druhé straně se může jednat o znepokojivý důkaz blížící se recese. Týdenní žádosti o podporu vzrostly o něco více, než se očekávalo, ale pokračující žádosti vyskočily mnohem více, než se předpokládalo, a dosáhly nejvyšší úrovně (1,87 mil.) od listopadu 2021. Údaje o bydlení byly rovněž zklamáním, protože počty zahájených staveb a vydaných stavebních povolení oproti únorovým hodnotám zpomalily. Prodeje stávajících domů klesly a ceny domů se meziročně snížily o 0,9 %, což je největší pokles za posledních 11 let.

Ukazatele současné ekonomické aktivity společnosti S&P Global však při svém pátečním zveřejnění vykreslily mnohem odlišnější obrázek. Podle údajů této společnosti zaměstnavatelé v soukromém sektoru na začátku dubna zrychlili nábor nových zaměstnanců nejrychlejším tempem za posledních devět měsíců a objem nevyřízených zakázek se zvýšil, přestože podniky zvyšovaly své kapacity. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) S&P Global v USA ve službách i ve zpracovatelském průmyslu vzrostl na nejvyšší úroveň za téměř rok (53,5), což analytici S&P Global přičítají silnější poptávce, zlepšujícím se dodavatelským řetězcům a silným novým zakázkám. Pozoruhodné je, že index PMI ve zpracovatelském průmyslu podle agentury S&P Global překonal očekávání a poprvé od října se vrátil do oblasti expanze (50,4).

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj počtu pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za poslední rok
Vývoj počtu pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za poslední rok

Evropské akcie zakončily týden rovněž téměř beze změny

Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal v minulém týdnu 0,36 %, protože optimismus ohledně ekonomického výhledu převážil nad obavami z delšího setrvání úrokových sazeb na vyšší úrovni. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se pak vyvíjely rovněž převážně pozitivně. Německý DAX přidal 0,53 %, zatímco francouzský index CAC 40 si připsal 0,36 % a britský index FTSE 100 vzrostl o 0,54 %. Pouze italský index FTSE MIB klesl o 0,45 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů se zvýšily, když investoři zvažovali vyhlídky na další zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) v květnu. Výnosy desetiletých německých státních dluhopisů se vyšplhaly ke 2,5 %, zatímco výnosy francouzských státních dluhopisů se stejnou splatností se rovněž zvýšily. Ve Velké Británii se výnosy referenčního desetiletého dluhopisu také zvýšily v důsledku silných údajů o inflaci a mzdách.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Průzkumy PMI v eurozóně ukazují, že oživení pokračuje

Podle oblíbeného indexu nákupních manažerů (PMI) se zdá, že podnikatelská aktivita v eurozóně v dubnu vzrostla. Předběžný údaj souhrnného indexu, který měří aktivitu v sektoru služeb i ve zpracovatelském průmyslu, vzrostl po sezónním očištění z březnových 53,7 bodu na 54,4 bodu. K tomuto meziměsíčnímu nárůstu, který byl již šestý v řadě, přispělo oživení poptávky v sektoru služeb.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru se však snížila, index klesl z 50,4 bodu na 48,5 bodu, což pravděpodobně odráželo protesty ve Francii, které dočasně snížily produkci. Pokud jde o inflaci, ceny vstupů a prodejní ceny ve službách zůstaly na zvýšené úrovni, zatímco ceny ve zpracovatelském průmyslu nadále klesaly.

Inflace ve Spojeném království zpomaluje méně, než se předpokládalo – růst mezd se zvyšuje

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojeném království v březnu zpomalil méně, než se očekávalo, pouze na 10,1 % z únorových 10,4 %, a to v důsledku prudkého růstu cen potravin a nápojů. Údaje také ukázaly, že růst mezd vykazoval v průběhu tří měsíců do února jen málo známek zmírnění. Bez započtení prémií se mzdy zvýšily o 6,6 % ve srovnání s předchozím rokem. Tyto údaje mohou Bank of England přimět k dalšímu zvýšení úrokových sazeb v květnu.

Kompozitní index PMI se v dubnu zvýšil již třetí měsíc po sobě na 53,9 bodu z březnových 52,2 bodu. Zvýšená podnikatelská aktivita v sektoru služeb stála za nejsilnějším tempem růstu produkce od dubna 2022. Produkce ve zpracovatelském průmyslu se však druhý měsíc po sobě snížila v důsledku poklesu nových zakázek. Ceny produkce ve službách i ve zpracovatelském průmyslu výrazně vzrostly v důsledku zvýšených mzdových tlaků.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království
Vývoj inflace ve Spojeném království

České akcie mírně oslabily

Index PX v minulém týdnu oslabil, ovšem nikterak dramaticky, a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 406 bodů. Za celý týden tak odepsal 0,85 %.

Po dvou týdnech výrazného růstu tentokrát nejvíce oslabily akcie energetického giganta ČEZ, jejichž cena se snížila téměř o 6 %. V mírném záporu zakončily týdenní obchodování i akcie MONETA. Naopak kladného, byť jen skromného, výsledku dosáhly akcie Komerční banky, Erste Group a Philip Morris. Podobně jako v případě amerických a evropských akcií, jsme však i na Pražské burze sledovali poměrně poklidný obchodní týden.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin se propadl o 9 % a zakončil obchodování na ceně 27 500 USD

Po dvou týdnech výrazného růstu se v minulém týdnu propadla cena Bitcoinu o přibližně 9 %, když největší kryptoměna prorazila support na úrovni 29 500 dolarů a ukončila týdenní obchodování v okolí hodnoty 27 500 dolarů. Pokles hned o 12 % se v minulém týdnu nevyhnul ani druhé největší kryptoměně Ethereu. Vezmeme-li v úvahu vývoj za celý duben, pak se Bitcoin dostal do více než 3% záporu, zatímco Ethereum si připisuje 2% zisk.

Kromě cenového vývoje dvou největších kryptoměn stojí určitě za zmínku index Fear and Greed, který se stále nachází v zóně nenasytnosti. Po poklesu cen v minulém týdnu se však přiblížil více ke středu na hodnotu 56.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Ani jasný anti-kryptoměnový postoj nebrání americké vládě prodávat Bitcoin. Ať už jde o vypočítavý kalkul, kterým se snaží vyvolat pokles ceny a tím snížit zájem amerických investorů, či snahu se mincí zbavit, rozplánovala americká administrativa uvolňování do pěti cyklů. Poté co 14. března prodala necelých 10 tisíc BTC, oznámila další kola uvolňování bitcoinů na 26. května, 7. srpna, 19. října a 30. prosince.
  • Předseda Komise pro cenné papíry Spojených států Amerických, Gary Gensler, který je známý svými útoky zejména vůči kryptoměnovým burzám, hovořil v minulém týdnu o kryptoměnách ve Sněmovně reprezentantů před finančním výborem. Jelikož ve sněmovně i ve výboru mají převahu Republikáni, kteří dlouhodobě prosazují daleko důsledněji princip volného trhu, dala se čekat ostrá výměna názorů a skutečně tomu tak bylo. Předseda výboru Patrick McHenry, kritizoval současný přístup SECu, který podle něj podporuje inovace v zámoří a ohrožuje americkou konkurenceschopnost.
  • V Evropském parlamentu bylo přijato nařízení MiCA. Nařízení o obchodu s krypto-aktivy, které bude platné od poloviny roku 2024 a bude od kryptoměnových burz krom jiného vyžadovat registraci. Stejně tak budou muset být oznamovány nové kryptoměny před tím, než rozšíří nabídky těchto burz. Dalším požadavkem, které nařízení MiCA mj. přinese, bude povinnost emitentů stablecoinůdržet finanční rezervy.
Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Došlo k výraznému zlevnění ropy

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate s červnovým dodáním se usadila na ceně 77,12 dolaru. Za celý týden červnový kontrakt na WTI poklesl o více než 6 %. Brent s červnovým termínem dodání uzavřel týdenní obchodování na úrovni 80,60 dolaru a za celý týden se světový ropný benchmark propadl o 6,68 %.

Nejaktivnější květnový kontrakt zemního plynu na burze Henry Hub v New Yorku se v závěru týdne usadil na ceně 2,38 dolaru za mmBtu, tedy metrický milion britských termálních jednotek. Za celý týden květnový plyn vzrostl o téměř 10 % a navázal tak na růst z předcházejícího týdne.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Nejaktivnější červnový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uzavřel páteční obchodování poklesem o 28,60 dolaru na ceně 1 990,50 dolaru. Dno seance červnového zlata činilo dokonce 1 982,35 dolaru. Od svého vzestupu na více než tříleté maximum 2 048,60 dolaru dne 13. dubna ztratil nejaktivnější kontrakt zlata na burze Comex téměř 3 %. V aktuálním týdnu klesl o 0,6 % po propadu o 0,5 % v předcházejícím týdnu.

Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na ceně 2 004 dolary a týdenní obchodování zakončila beze změny.

Po delší době pak klesla – i když jenom nepatrně – spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 25,32 dolaru a týdenní obchodování zakončil na hodnotě 25,25 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne klesla o 0,40 %.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 9. Po dvou pozitivních týdnech téměř o 9 % klesla cena největší kryptoměny Bitcoinu. Ten se tak dostal za měsíc duben do více než 3% záporu. Stále se však obchoduje více než 70 % nad svým loňským listopadovým minimem.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.