Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (22. – 26. června 2020) – Stoupající napětí na trzích

Publikováno
Burza s odstupem (22. – 26. června 2020) – Stoupající napětí na trzích

Situace na trzích připomíná závěrečný střelecký souboj z westernových filmů. Všichni pistolníci, tedy investoři, se na sebe netrpělivě dívají a čekají kdo začne pálit první, neboli kdo zmáčkne pomyslné tlačítko prodeje. Investoři se prozatím drží v šachu a podle toho to vypadalo i na burze.

V pondělí a úterý byl v minulém týdnu relativně klid. Ve středu šly trhy silně dolů, ve čtvrtek zase nahoru a v pátek zase dolů. Ale z pohledu grafů tyto pohyby nenaznačují jasný směr, ale jedná se spíše o neutralizaci trhu, kdy se trh pohybuje v daném pásmu. Trh je tedy vhodný hlavně pro tradery, kteří se zaměřují na jednodenní nebo kratší obchodování, delší odhady vzhledem k následkům koronakrize jsou velice obtížné.

Dva možné scénáře

Dobrý investor by neměl mít pouze jediný scénář, ale měl by mít připravených víc strategií. V dnešní situaci je to v podstatě nutnost, protože trh se může vydat oběma směry. Ukážeme si jaké budou důvody pro klesající a pro rostoucí scénář.

Dnes najdete mnohem více odborníků, kteří se přikládají na stranu ještě jednoho většího poklesu. Důvod je jednoduchý: nadcenění trhů neodpovídá reálnému výkonu ekonomiky. Je pravděpodobné, že některé firmy zkrachují. Následný krach by ohrožoval banky a tím celý systém. Právě zdraví bankovního systému bude rozhodující. Cena bankovních titulů dnes slouží jako dobrý indikátor situace na trhu.

Banky, zvlášť ty evropské, nejsou v dobrém stavu. Pád některé z nich by otřásl celým trhem. To by jistě spustilo další podpůrné akce Fedu a ECB. Zde je zároveň zakopán pes. Zásahy z března a dubna ukázaly to, že centrální banky jsou schopny zachránit trhy a budou je zachraňovat do kdy to půjde. Současný trh má i nadále důvěru v centrální banky. Z tohoto úhlu pohledu je pak pravděpodobné, že se nemusíme dočkat velkých, tedy 3 až 5 procentních propadů za den. Investoři je naopak využijí k nákupu, protože si budou říkat, že centrální banky jsou za nimi.

Růstový scénář se dá očekávat v případě toho, že spotřeba a výroba rychle porostou. Světová ekonomika se velmi rychle zotaví. Navíc se dá předpokládat, že vyhlídka na zpomalení donutí politiky k ústupkům a dohodám, které v předkrizovém světě nebyli možné.

Listopadové volby v USA se blíží a Trump může zvýšit šance na znovuzvolení, tím, že americký ekonomický motor rychle nastartuje. Aby toto dokázal je připraven učinit skoro vše a hodně riskovat.

Co blokuje růstový scénář?

Mimo obav, které jsem popsal výše, velkou překážkou růstu jsou současní investoři. Za prvé, nedávná zkušenost rychlých propadů brzdí velké institucionální investory, někteří utrpěli velké ztráty. Teď budou spíše vyčkávat.

Druhým faktorem jsou investoři, kteří na trh naskočili na konci března a dubna. Ti v případě každé negativní zprávy, hned mačkají na tlačítko prodeje, aby si zachránili dosavadní zisky. Tyto dva faktory zabraňují růstovým tendencí a to i přesto, že díky zásahům centrálních bank je na trhu mnoho hotovosti. V každém případě investor by si měl připravovat na oba možné scénáře.

Příčina středečního výprodeje? 

Burzovní zpravodajství nebylo ovlivněno, jak bylo doposud zvykem, hlavně zprávami centrálních bankéřů a nebo prohlášeními světových politiků.

Středeční pokles na světových trzích můžeme dát za vinu Mezinárodnímu měnovému fondu.

Ten ve své obsáhla zprávě předpovídá, že světová ekonomika vstoupí do recese 4,9 procent. Dále ve zprávě naznačuje, že počítá s mnohem pomalejším ekonomickým oživením než doposud. Pro rok 2021 se odhadoval růst 5,4 procent, zpráva tento odhad snížila na hubených 0,5 procent.

Navíc zpráva uvádí jako pravděpodobný scénář druhou vlnu nákazy koronavirem. Pokud by k ní opravdu došlo, tak by pokles světové ekonomiky dosáhl na začátku roku 2021 dvojciferných čísel. Jinak řečeno, dnešní potíže by byly jen zahřívací kolo. Není divu, že akcionáři po přečtení této zprávy propadli panice a začali prodávat své akcie. Tato zpráva je však pouze zdvižený prst a jedná se pouze o předpověď.

Zdroj: depositphotos.com

technicka-analyza

Některé akcie pod lupou

Nikoliv předpověď, ale už tvrdá data představila společnost Nike. Za poslední fiskální čtvrtletí, které skončilo 31. května 2020 se společnost po dvou letech propadla do ztráty 790 milionů dolarů. Společnosti klesl obrat z 10 miliard na 6,3 miliard dolarů. Marže společnosti klesla z 45,5 procent na 37,3 procent.

Špatná čísla jsou hlavně zapříčiněna situací ve velkoobchodu. Zavřené obchody a plné sklady ukazují na to, že koronakrize má potenciál přehodnotit styl podnikání.

Samotné vedení Nike krizi vyhodnocuje jako příležitost k rozvoji vlastních eshopů a podnikání na internetu. Dopad korony bude mít jistě dopad i na organizaci výroby a to hlavně přesunu k cílovým zákazníkům. Jedinou pozitivní zprávou pro vlastníka této akcie byl rostoucí trh v Číně. Asie by mohla být motor růstu v následujícím čtvrtletí.

Aktuální cena akcií Nike

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nike Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Závěr týdne přinesl velký tlak na akcie sociálních sítí Facebooku a Twitteru. Spolek devadesáti velkých inzerentů se rozhodl stáhnout svoje reklamy ze sociálních sítí, dokud tyto sítě nezaručí lepší ochranu proti rasistickému obsahu. V sobotu se k této výzvě připojil další významný hráč a to společnost Coca-Cola.

Tento tlak na sociální sítě je obrovský a může ohrozit celý jejich model fungování. Nejde jenom o pokles příjmů za reklamu, ale o to, že tyto společnosti se ocitly mezi dvěma mlýnskými kameny. Z jedné strany inzerenti volají po větší kontrole a cenzuře obsahu na sociálních sítí. A z druhé strany na ně útočí Donald Trump, že to s cenzurou přehánějí, a že americká ústava zaručuje svobodu slova. Tento tlak je dlouhodobý a bude se v budoucnu ještě víc stupňovat. Facebook jen velmi těžko najde rychlou odpověď na tyto protichůdné požadavky. Na tuto situaci akcie společnosti reagovali propadem 8 procent.

Aktuální cena akcií Facebooku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nejenom v zámoří se na poli firemního zpravodajství odehrávají zajímavé věci. V Německu je na prvním místě skandál společnosti Wirecard. Tato německá společnost, která byla považována za velmi perspektivní a nadějnou společnost, která může Evropě pomoct na technologickém poli, objevila závažná pochybení ve svém účetnictví a aktuálně je v insolvenci.

Jednoduše řečeno: auditoři zjistili, že firmě chybí v přepočtu asi 50 miliard korun. Po tomto zjištění následoval pád ceny akcií Wirecardu: z úrovně přes 100 euro za akcii v půlce června na pouhých 1,2 eura za akcii. Historie Wirecardu jen ukazuje jak velké nebezpečí je investování do akcií.

Celá záležitost však má ještě další dohru a tou je právě výše zmiňovaná důvěra v trhy. Německý akciový trh patřil k těm nejdůvěryhodnějším. Akcie Wirecardu patřila do prestižního indexu DAX 30. Německá pečlivost a to zejména v účetnictví velkých firem byla pověstná. Skandál Wirecardu ukazuje, že kontrolní mechanismy mohou být hráči překonány. Dá se tedy očekávat, že předsednictvo firmy bude exemplárně potrestáno.

Začátek července bude rozhodující. Trh v červnu začal přešlapovat na místě a vykazuje známky slabosti. Červenec s prvními výsledky společností bude udávat směr a náladu na trzích. Právě proto by investoři ještě měli počkat s letní dovolenou a bedlivě sledovat naše burzovní zpravodajství.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Souhlasím s článkem, jediné však co udělalo přes 500% je wirecard.. A oproti minulému týdne cca 1e/kus je dnes za 6e.. :-) Držím palce všem investorům ať se akcie vrátí alespoň na poloviční hodnotu z 200e a zachránili tak klienty před obestavenymi účty u bank. Přeji všem hezky den

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎