Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Burza s odstupem (6. – 10. července 2020) – Jeden marný týden

Burza s odstupem (6. – 10. července 2020) - Jeden marný týden

Burza s odstupem (6. – 10. července 2020) - Jeden marný týden

Jak nám titulek napovídá, obchodování na burze bylo pošmourné. Trhy spíše klesaly a obavy ze slabosti narostly. Avšak velké výprodeje se nekonaly. Trhy se chovaly, dnes bychom řekli již klasicky a oscilovaly mezi nadějí na rychlý ekonomický růst po koronaviru a strachem z druhé vlny viru ve světě.

Zároveň se potvrdilo několik našich předpokladů: Asie bude v následujících letech ekonomickým tahounem, současný růst na indexech v USA a Evropě je dílem technologických firem a rozhodující vliv na rychlost znovunastartování ekonomie bude mít cena energií a to především ropy.

Čínská akciová jízda

Největší týdenní přírůstek zaznamenal čínský index Shanghai Composite s neuvěřitelnými 7,3 % za týden. Důvodů je hned několik. Jednak se věří, že čínská ekonomie už má to nejhorší za sebou a bude i nadále růst. Díky tomu, že v současnosti krize ještě není zažehnána v USA ani v Evropě, tak tuto příležitost Čína využije k posílení pozic a to především v Asii.

Potenciál růstu Shanghai Composite zvětšuje fakt, že tento index obsahuje i několik čínských technologických gigantů.

Druhým faktorem je pak výzva čínské vlády, aby její občané kupovali čínské akcie. Ze zkušenosti víme, že čínští občané vládu poslouchají a tak jistou část úspor dají do čínských akcií. Zde si dovolím osobní vzpomínku na velká tržiště v Pekingu, kde obchodníci prodávali vše možné. Obchodníci, když ve stánku nebyl žádný klient, trávili svůj čas na mobilu nebo na tabletu, kde bylo spuštěno rozhraní pro nákup akcií nebo forexu. Číňané obchod jednoznačně milují a to je důvod navíc, proč čínské akcie budou pravděpodobné růst.

Zatímco Čína rostla, japonský index Nikkei 225 prakticky stagnoval na nule. Evropa ztratila: francouzský CAC 40 1,1 %, španělská burza odepsala 1,8 % a italská 0,6 %. Výjimku v Evropě tvořil německý DAX 30, který posílil o 1,4 %.

Situace v USA byla obdobná jako poslední týdny: rostly technologické firmy a ostatní stagnovaly nebo ztrácely.

Nasdaq 100 vyrostl o 3,4 % a to především díky GAFAM. Amazon přidal 9 %, Apple 4,5 %, Facebook 4 %, Microsoft 3,1 % a nejméně přidal Alphabet se dvěma procenty. Průmyslový Dow Jones odevzdal půl procenta.

Iluze technologických akcií

Zastavme se ještě jednou u GAFAM. Tři těžké váhy, kterými jsou Apple, Microsoft a Amazon a které dohromady představují přes 30 procent indexu technologických hodnot. Tyto tři společnosti za rok 2020 zaznamenaly obrovský růst. Apple 30 %, Microsoft 32 % a Amazon dokonce 67 %.

Tento růst vysvětluje, proč jsou dnes technologické indexy na předkrizových úrovních. Investor by však neměl podlehnout iluzi vysokých čísel na indexech. Paradoxem celé situace je, že technologické firmy se staly investicemi pro horší časy. Tyto firmy se osvědčily pro čas krize. Pokud se prostředí na trzích zhoršilo, tyto firmy často rostly.

Situace zůstává i nadále víc než vážná. Uzdravení světové ekonomie bude trvat ještě velmi dlouho.

Další akcie, která roste do nebe a tím táhne index Nasdaq 100 k rekordním hodnotám, je Tesla.

Aktuální cena akcií Tesla

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Tesla drží sedmé místo ve velikosti zastoupení v tomto Indexu, což představuje 2,5 procent z celého indexu. Akciím Tesly se podařilo překonat lehce hranici 1500 dolarů. Od začátku roku akcie posílila o neuvěřitelný 226 procent. Tesla překonala co se týče kapitalizace klasické automobilky.

Rychlý růst ceny a zhoršující se ekonomická situace vedla analytiky z JP Morgan k úvahám, že akcie této firmy jsou značně nadhodnoceny a že v blízké době můžeme očekávat brzký pád.

Jinak řečeno čeká vás velký zisk, pokud se rozhodnete tuto akcii shortovat, neboli spekulovat na její pokles. Na tyto výzvy a jiné pochyby zareagoval Musk uvedením nového produktu a to červených šortek.

Tímto gestem zase potvrdil dvě věci: nic si nedělá z názorů na svoji firmu, zvláště pak od amerických bank, které jsou ze starého světa. Za druhé potvrdil svou marketingovou sílu, kdy ze špatné zprávy udělá dobrou a ještě z ní dokáže dost vytěžit, jelikož sociální sítě a media zaplavily články o jeho červených šortkách.

Příběh Tesly určitě bude plnit stránky i v následujících měsících. Musk usiluje o to převzít otěže globálního ekonomického leadera. Uvidíme, jestli se mu to podaří. Kdo mu věří, tak ať koupí jeho akcie. Stačí připomenout, že před rokem, se objevily stejné spekulace, že tato firma je jedna velká bublina. Musk dokonce spekuloval, že by si Teslu prodal investorům ze Saúdské Arábie. Nakonec se nic z toho nestalo a kdo tenkrát nepodlehl spekulacím a věřil Muskovi, dnes může být spokojen. Pro zajímavost. V roce 2019 se akcie Tesly dala koupit za 230 dolarů.

warren-buffett

Buffett na nákupech

Jedna zpráva, která by neměla zapadnout je, že známý investor Warren Buffett se vypravil na nákupy a koupil akcie společnosti Dominion Energy. Tato finanční operace ho vyšla na 9,7 miliard dolarů, z toho 5,7 miliard spolkl nákup dluhopisů této společnosti.

Společnost se zabývá hlavně přepravou a skladování plynu. Investici lze chápat jako protekci proti inflaci. Protože pokud se roztočí kola inflace, tak vzestup se dá očekávat právě u těchto reálných aktiv. Jedná se o pokyn k nákupu od tohoto známého investora?

Na tuto otázku lze odpovědět spíše záporně. Buffett patří k poraženým investorům a koronavirus ho připravil a pár miliard. Poté co trhy dosáhly dna, i nadále varoval investory, že krize není u konce a vyzval k opatrnosti co se týče nákupů. Tento nákup nebyl totiž masivním návratem k akciím. Jeho fond disponuje volnými prostředky v hodnotě 140 miliard. Realizovaný nákup Dominion Energy představuje pouze 7 procent z prostředků fondů. Navíc tento nákup je součástí dlouhodobějších akvizic v energetické oblasti. Tudíž nejde o masivní návrat na trh. Současná situace na trzích ještě není zdaleka tak klidná, aby dala prostor investicím „na jistotu“, tak jak to Buffett má rád.

Komodity: zlato nahoru a ropa dolů

Zlato si hravě poradilo s hranicí 1800 dolarů a čeká na další mety. Naší pozornosti by nemělo uniknout ani stříbro, které prorazilo hranicí 19 dolarů za unci. Statisticky je prokázáno, že stříbro následuje zlato. Stříbro sice roste, ale zatím nemělo tak velký růst jako zlato. Z toho se dá předpokládat, že stříbro má ještě prostor pro další růst.

Aktuální cena zlata

Cena za 1 unci
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Naopak ropa své hodnoty neudržela. WTI se dokonce propadla pod hranici 40 dolarů a to na 38,8 dolarů. To není dobré znamení, protože to naznačuje, že oživení ekonomiky není doprovázeno zvětšující se poptávkou po této komoditě. Nízká cena ropy zvětšuje napětí v zemích, které jsou na její těžbě závislé, proto je potřeba velmi bedlivě sledovat vývoj tohoto aktiva.

Naopak dobrou zprávou je solidní růst na ostatních kovech jako nikl nebo měď. Dobré zprávy z Číny a slabý dolar jsou příčinou solidního růstu na těchto komoditách, například měď dosáhla hodnoty 6340 dolarů. Na konci března se tato komodita obchodovala v pásmu 4617 – 4800 dolarů. Oživení trhu s těmito kovy je dobrou zprávou pro průmyslovou aktivitu.

Od 14. července začne výsledková sezóna v USA. Nejvíce firem však bude reportovat svoje čísla, až na konci července. Víme, že nebudou nic moc, a tak lze jen těžko předpokládat strmý růst směrem nahoru díky výsledkům.

Mnohem důležitější budou prognózy firem do následujícího pololetí. Otázkou je, jak moc současný trh zahrnul špatné výsledky do cen akcií. Následující týdny pro nás budou na finančních trzích velmi náročné.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo