Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffett drží v hotovosti 157 miliard dolarů. Čeká na další velkou investici?

Berkshire Hathaway má rekordní hotovostní rezervy ve výši 157 miliard dolarů. Uskuteční Warren Buffett novou velkou investici, která rozhýbe ledy na Wall Street?

Publikováno
Buffett drží v hotovosti 157 miliard dolarů. Čeká na další velkou investici?
Zdroj: midjourney.com

Berkshire Hathaway, společnost v jejímž čele stojí investiční guru Warren Buffett, vlastní investiční portfolio o hodnotě 365 miliard dolarů, drží ale také největší množství hotovosti za svou historii.

Kromě zmíněných akcií pak firmě přináší zisky i dceřiné společnosti jako je poskytovatel autopojištění GEICO nebo výrobce baterií Duracell.

Obrovské hotovostní rezervy

Hotovostní rezerva je významnou částí Buffettova impéria, která ve třetím čtvrtletí roku 2023 dosahovala 157 miliard dolarů, což je pro Berkshire rekordní hodnota. Během následujících měsíců pravděpodobně ještě stoupla, což budeme s jistotou vědět až firma zveřejní data za Q4 v dnešních večerních hodinách.

Připravuje se snad nějaká velká akvizice?

Warren Buffett zásadně udržuje minimální rezervu 30 miliard dolarů, takže “volných” měl po Q3 2023 cca 127 miliard dolarů. Pro představu, jak velký balík peněz to je, uveďme několik společností, které by si za něj Berkshire Hathaway mohla celé koupit.

Nejsou to rozhodně malá jména. Je to například Airbus se současnou tržní kapitalizací 118 miliard dolarů, nebo Starbucks, který je na tom obdobně. Do tabulky níže jsme vybrali 5 dalších zajímavých jmen.

5 společností s tržní kapitalizací menší než je hotovost Berkshire Hathaway

Název společnosti Tržní kapitalizace
Goldman Sachs 124 mld. USD
Booking 122 mld. USD
Sony 121 mld. USD
AT&T 119 mld. USD
BlackRock 117 mld. USD

Ve skutečnosti by si ze všech těch tisíců obchodních společností mohla Berkshire Hathaway dovolit koupit jakoukoli mimo první stovku těch absolutně nejhodnotnějších.

Pochopitelně jsme v rovině teorie, protože kdyby chtěl skutečně koupit takhle velkou společnost, jistě by cena kromě samotné tržní kapitalizace zahrnovala i nemalou prémii.

Proč Berkshire drží tak vysokou úroveň hotovosti

Buffett se nechal slyšet, že žádnou velkou akvizici nechystá. Aby k takovému kroku přistoupil, musel by to pro něj být skvělý kup.

Navzdory potenciálu významných akvizic neexistuje v rámci společnosti Berkshire žádný bezprostřední tlak na uskutečnění takovýchto kroků. Buffett trvale zdůrazňuje, že dává přednost hodnotě a vyhledává spíše finančně rozumné než pouze expanzivní transakce.

Důvod, proč udržuje tak vysokou úroveň hotovostních rezerv tak hledejme jinde. Většinu této “hotovosti” má totiž v amerických treasuries – tedy státních pokladničních poukázkách. Jedná se o dluhový cenný papír, který aktuálně nese úrok přes 5 %.

Ohromná částka v hotovosti tak firmě generuje zase další hotovosti. Bude jistě zajímavé, jaké čísla se dočteme ve zprávě za poslední čtvrtletí loňského roku. Na ty si, ale budeme muset ještě počkat, protože zveřejnění je v plánu na 26. 2. 2024.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎