Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Blog

Zimbabwská centrální banka hodlá pro transakce zavést digitální tokeny kryté zlatem

Publikováno

Centrální banka Zimbabwe (RBZ) oznámila, že je v pokročilé fázi zavádění digitálního tokenu krytého zlatem (GBDT) pro transakce

První oznámení o GBDT přišlo již v dubnu, hlavním účelem tokenu mělo být pomoci stabilizovat domácí měnu (ZWD) a sloužit místním obyvatelům jako bezpečný přístav, který by je měl ochránit před inflací, která v Zimbabwe zůstává dlouhodobě vysoká.

V střednědobém prohlášení o měnové politice z minulého týdne RBZ uvedla, že se připravuje na zavedení digitálního tokenu krytého zlatem pro transakční účely. GBDT by tak měl doplnit americký dolar při domácích transakcích a poskytnout obchodníkům pohodlnější a bezpečnější transakce s prostředkem směny, který si udrží svou hodnotu.

Guvernér RBZ John Mangudya při prezentaci o měnové politice centrální banky oznámil, že banka od 21. července již provedla 11 emisí GBDT a obdržela 590 žádostí o nákup tokenů v ekvivalentu 325,02 Kg zlata. John Mangudya také uvedl, že centrální banka brzy zahájí kampaň s cílem informovat veřejnost o výhodách a používání tokenu. Sdělil také, že hlavní zúčastněné strany, jako Konfederace zimbabwského průmyslu podpoří používání GBDT.

Přechod z digitálních tokenů krytých zlatem k digitální měně

Tím, že se token GBDT v Zimbabwe začne používat pro každodenní transakce a nebude již sloužit pouze jako uchovatel hodnoty, se z něj v podstatě stane digitální měna centrální banky (CBDC).

John Mangudya prohlásil s vyhlídkou do budoucna:

Banka je v pokročilé fázi příprav na eventuální zavedení GBDT pro transakční účely ve druhé fázi projektu pod kódem nebo názvem ZiG, což je zkratka pro Zimbabwe Gold.”

Největším rozdílem mezi většinou ostatních CBDC a tou nastávající v Zimbabwe je, že ostatní CBDC nejsou centrálními bankami kryté zlatem v odpovídající hodnotě měny v oběhu.

Pište si svůj vlastní blog

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.