Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin za 100 000 dolarů? Ještě pořád je mnoho důvodů, proč se toho můžeme do konce roku dočkat

Bitcoin za 100 000 dolarů? Ještě pořád je mnoho důvodů, proč se toho můžeme do konce roku dočkat
Zdroj: acorns.com

Nálada trhů je posledních několik dní ve vcelku maniodepresivním stavu. V jednu chvíli se investoři radují, jen aby záhy na to házeli ručník do ringu při následujících propadech.

Nadšení ze začátku roku se každopádně ochladilo na bod mrazu a cenovka 100 000 dolarů za bitcoin se teď zdá skoro až jako naprosto absurdní scénář.

Může tomu tak být, nicméně za oponou jsou věci spíše pozitivní. Pojďme se společně podívat na několik věcí, které ukazují na jeden zásadní fakt – bitcoin ještě možná neřekl poslední slovo.

Přesun peněz ze zlata do bitcoinu

Instituce začínají objevovat sílu, technickou stabilitu a odolnost bitcoinu. Svými praktickými vlastnostmi je v podstatě ideální náhražkou zlata, která má ale v době informačních technologií mnohem výhodnější vlastnosti.

Z dlouhodobého pohledu na vlnu pravděpodobně naskočí i retail. Už dnes se objevují průzkumy mezi mladšími ročníky s otázkou bitcoin vs. zlato. Jak můžete odhadnout, bitcoin u mladých lidí vyhrává.

Zlato je typicky považováno za uchovatele hodnoty. Pokud se ale podíváme na bitcoin, z dlouhodobého hlediska vyhrává na plné čáře – a to nejen proti zlato, nýbrž i proti všem ostatním typickým investičním nástrojům.

Zdroj: woobull.com
Sharpeho ratio - Bitcoin proti ostatním druhům aktiv (čím vyšší, tím lepší -ukazatel porovnává zisk/volatilitu)
Sharpe ratio – Bitcoin proti ostatním druhům aktiv (čím vyšší, tím lepší -ukazatel porovnává zhodnocení/volatilitu)

Uvolněné monetární politiky po celém světě

Zeptejte se sami sebe:

Myslíte si, že státy a vlády začnou být najednou zodpovědné a přestanou zbytečně utrácet? Přestanou politici s korupcí? Dostanou se státní rozpočty z deficitů?

Každému člověku musí být jasné, že nic takového nás v blízké době rozhodně nečeká. Celosvětově jsou naplánované ohromné schodky, dluhy rostou šíleným tempem a s nimi i tvorba nových peněz.

Zdroj: cnbc.com
Monetární inflace dolaru na agregátu M2 (vláda USA přestala vydávat oficiální data v únoru tohoto roku, nicméně trend je jasný))
Monetární inflace dolaru na agregátu M2 (vláda USA přestala vydávat oficiální data v únoru tohoto roku, nicméně trend je jasný), modré úseky jsou označené krize

Extrémně nízké sazby jsou pro všechny investice jako hnojivo, neboť peníze zatížené rizikem inflace budou spíše investovány do aktiv, která mají alespoň šanci porazit jejich možné znehodnocování.

Typicky rostou akcie, nemovitosti, avšak i bitcoin. Ten má vcelku speciální místo. Dá se totiž považovat za čistou pojistku proti systému, který jsme popsali v otázce výše.

Dalo by se takto pokračovat do nekonečna, pro bitcoin jsou ale jen dvě možnosti:

Buď bude zbytečný a půjde na nulu. V druhém případě už vyhrál a je jen otázkou času, než se to projeví na ceně.

Těžaři nabírají na síle

Před několika týdny byla Čína společně s bitcoinem hlavním tématem všech zpravodajských portálů. Zákaz těžby, odstávky elektřiny a podobné kratochvíle donutily provozovatele těžařských farem opustit zemi. Bitcoin zažil skokové snížení výpočetní síly a nejednoho investora taková věc znepokojila.

Naštěstí se situace začala stabilizovat a dnes už je výkon sítě na cestě k původním hodnotám.

Zdroj: theblockcrypto.com
Výpočetní výkon Bitcoinu
Výpočetní výkon Bitcoinu

Jen za poslední dva měsíce se obtížnost těžby (jediný měřitelný údaj) zvýšila o skoro 40 %. 21. 9. došlo k poslednímu zvýšení obtížnosti o 3,16 %.

Velryby nakupují ve velkém

Jak už jsme zmínili, institucionální investoři nakupují. Společně s nimi akumulují i tzv. velryby – adresy, které vlastní velké množství bitcoinů.

Nejnovější zpráva je o 3. největší velrybě na trhu. V nedávných dnech nakoupila bitcoin za dalších 13 milionů dolarů. Průměrná nákupní cena byla 40 500 USD, celkově tak velryba přidala na svou hromádku 321 jednotek. Bylo to při příležitosti dipu, který dokázal shodit cenu dokonce pod 40 000 dolarů.

Celkové naakumulované množství touto entitou je 111 795 bitcoinů – ve fiatu se tak bavíme o zhruba 4,75 miliardách dolarů (s nerealizovaným profitem 2,4 miliardy dolarů).

Podobně k dipu přistupují i ostatní. Například takový El Salvador nakoupil do své pokladny dalších 150 bitcoinů. Michael Saylor sice propad nestihl, nicméně před týdnem se svou firmou MicroStrategy zakoupil nových 5 050 BTC.

Bitcoinové ETF na dosah

V říjnu má Americká komise pro cenné papíry (SEC) rozhodnout ve věci žádostí o založení prvního ETF na bitcoin v USA.

Všechny předešlé návrhy nebyly vyslyšeny, avšak teď už může být situace jiná – ve hře je totiž teorie her.

V Kanadě už ETF funguje několik měsíců, což přirozeně láká investory. V dnešním globalizovaném světě není problém investovat do zahraničních produktů. Kapitál tak proudí z USA do Kanady. To by mohlo vytvořit tlak na regulátory, kteří nebudou chtít jen nečinně přihlížet, jak jim investoři utíkají do zahraničí.

Schválení ETF fondu by mohla být přesně ta rozbuška, která zažehne bleskový let na hodnotu 100 000 USD a výše.

Závěr – Co můžeme očekávat v budoucích týdnech?

Počet jednotek na burzách klesá, velké ryby akumulují, bitcoin se přesouvá do rukou dlouhodobých držitelů. Technicky hraje spousta věcí ve prospěch bullrunu. Nikdo však nemá křišťálovou kouli a ani takto pozitivní zprávy nemusí stačit na přehození jazýčku tržních vah.

O ceně rozhoduje pouze nabídka a poptávka. Stačí jedna špatná zpráva a cenovka může jít ještě hlouběji. Ovšem situace se může úplně stejně vyvíjet i pozitivním směrem.

Pro teď můžeme pouze čekat.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.