Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin minulý týden překonal historické maximum, i když jste všude četli opak | Finex Coin Week

Mysleli jste si, že Bitcoin minulý týden v útoku na all-time high neuspěl? Máte i nemáte pravdu. Jaký rekord mince překonala, co nového u XRP a jak se ztrapnil Michael Saylor se dočtete v týdeníku Finex Coin Week.

Bitcoin minulý týden překonal historické maximum, i když jste všude četli opak | Finex Coin Week
Zdroj: depositphotos.com

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

Co se minulý týden stalo?

Bitcoin zklamal při útoku na all-time high

Zatímco zlato i největší akciové indexy S&P 500 a NASDAQ v minulém týdnu opět překonaly svá historická maxima, Bitcoinu se to opět nepovedlo. Týden před americkými volbami se cena nejznámější kryptoměny vyšplhala až na 73 600 USD, k překonání maxima z letošního 14. března tak chyběly pouhé 0,2 %.

Následně zažil Bitcoin (BTC) několik červených dnů po sobě a cena se propadla až pod 68 000 USD. Analytici však uklidňují, že není důvod k obavám a jedná se pouze o otestování klíčových supportů a nabrání nového k dechu k proražení oněch 74 000 USD, o něž se Bitcoin již několikrát pokusil.

Jeden rekord však Bitcoin minulý týden přeci jen překonal. A to své maximum vůči české koruně (CZK). Ta letos mírně slábne, i přesto že v dolarovém kurzu tak Bitcoin maxima nedosáhl, v kurzu BTC/CZK ano. Nové maximum se nachází na ceně 1,685 milionu Kč za jednu minci, tedy o pár tisíc výše než na jaře.

Pozoruhodná je i skutečnost, jak Bitcoin v minulém týdnu koreloval s pravděpodobností zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Je Trump pro krypto lepší?

Očekává se, že trhy a zejména ten kryptoměnový budou na případné Trumpovo zvolení reagovat pozitivněji než na zvolení Harrisové.

Trump se ke kryptoměnám vyjadřuje častěji a pozitivněji než Harrisová. Obecně se také říká, že republikán u moci je pro ekonomický růst lepší než demokrat, dle historických dat však rostly trhy za vlád obou stran prakticky stejně.

Dle Polymarketu, největšího decentralizovaného tržiště sázek, kde jsou na prezidentský souboj vsazeny přes 3 miliardy USD, rostly jeho šance až do 30. října, kdy se dostaly na 67 %. Od té doby ale nastal obrat jak u republikánského kandidáta, jehož šance se zmenšily až na 55 %, tak i u Bitcoinu.

Zdroj: polymarket.com
Růst Bitcoinu korespondoval s predikcemi prezidentských voleb
Růst Bitcoinu korespondoval s predikcemi prezidentských voleb

A jak se v minulém týdnu dařilo ostatním velkým kryptoměnám?

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Zakladatel Binance mluvil o svém pobytu ve vězení

Changpeng Zhao, kterému nikdo neřekne jinak než “CZ” a který v roce 2017 založil nyní největší kryptoměnovou burzu Binance, promluvil na Blockchain Weeku v Dubaji o svém pobytu ve vězení i plánech do budoucna.

Za bránami věznice si miliardář odpykal 4 měsíce za to, že Binance v době, kdy jí řídil, nezavedla dostatečná opatření proti praní špinavých peněz.

V rámci vyrovnání s americkým ministerstev spravedlnosti zaplatili Binance i CZ obrovské pokuty a CZ dostal zákaz podílet se na vedení burzy.

Od té doby se co se týče Binance prakticky nevyjadřoval, jeho účast na konferenci tak byla pro mnohé překvapující. Zhao byl dotázán na množství zajímavých otázek, např. jestli považoval trest za spravedlivý, jestli si ve vězení našel přátele, které odvětví krypta má nyní největší potenciál či kterého prezidentského kandidáta podporuje.

CZ odpověděl, že k vyrovnání s ministerstvem spravedlnosti se nemůže vyjadřovat, jelikož i to je součástí dohody. Prozradil, že byl ve vězení dotazován na to, jaké mince by doporučoval koupit a že u prezidentských kandidátů je skvělé, že jsou oba pro kryptoměny. Vyjádřil také přání, aby na bitcoiny bylo nahlíženo jako na fiat měny.

Promluvil i o svém novém projektu, vzdělávací aplikaci Giggle Academy.

Kompletní dvacetiminutový rozhovor si můžete pustit zde:

21Shares žádá s spuštění spotového ETF na XRP

Švýcarský investiční správce 21Shares podal americké Komisi pro cenné papíry (SEC) žádost o schválení spotového burzovně obchodovaného fondu (ETF) na XRP (XRP).

Podání standardizovaného formuláře S-1 přichází po tom, co americké soudy rozhodly, že XRP není cenný papír, což od roku 2020 tvrdila právě SEC. V lednu letošního roku také došlo ke schválení ETFs na Bitcoin a v létě i na Ethereum.

Bitcoinu přinesly fondy rekordní přílivy a jeho cena je nyní cca o 50 % výše než v době schválení. Naopak na etherech se schválení fondů nijak neprojevilo a i ve dnech, kdy se bitcoinovým fondům daří a proudí do nich stovky milionů USD, o ty na ethery nikdo nemá zájem a objem obchodů se blíží nule.

Zdroj: theblock.co
O Ethereum ETFs mají investoři skutečně pramalý zájem
Přílivy do ETH ETFs jsou v některých dnech až 100x menší než do BTC ETFs

Analytici se obávají, že neatraktivita ethereových fondů se projeví i do nezájmu správců fondů usilovat a lobbovat o schválení dalších ETFs, 21Shares a VanEck, který letos v červenci podal žádost o Solana ETF, však ukazují, že to není zcela pravda.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Jakým problémem jsou v dnešním světě fake news, nám připomněl Michael Saylor, ředitel společnosti MicroStrategy, která aktuálně vlastní 252 220 BTC a díky své kryptoměnové investici drží téměř 7,5 miliardy USD nerealizovaného zisku.

Saylor si utrhl pořádnou ostudu, když svým 3,5 milionu sledujících na X zasdílel údajnou citaci Donalda Trumpa.

“Nutí je platit daň z kryptoměn a to si nemyslím, že je to správné. #Bitcoin jsou peníze a vy musíte platit daň z kapitálových výnosů, když je použijete k nákupu kávy? Mluvil jsem s přítelem, který řekl: To by opravdu nemělo být daněno.‘ a já souhlasím.” – @realDonaldTrump

Problém je, že Donald Trump nikdy nic takového neřekl ani nenapsal. Saylorův tweet přesto visí na jeho účtu do teď.

Co nás čeká tento týden?

Samozřejmě americké volby, které budou mít na světovou ekonomiku, trhy a také kryptoměny zásadní dopad. Záměrně jsme vypustili označení prezidentské, Američané budou tento týden kromě svého nejvyššího představitele totiž volit také:

  • do Kongresu, a to všech 435 poslanců do Sněmovny reprezentantů
  • a přibližně třetinu ze 100 senátorů do Senátu,
  • proběhnou i volby guvernérů v některých státech (např. Indiana, Delaware atd.),
  • volby do státních zákonodárných sborů,
  • a mnoho obcí bude pořádat volby na úrovni místních zastupitelstev (starostové a rady).

Jako obvykle nás čeká vypuštění nových tokenů do oběhu. Na tzv. unlocky a s nimi spojenou větší volatilitu a prodejní tlak na cenu je třeba si dát pozor zejména u Aptosu (APT), který vypustí do oběhu kryptoměny za 92 milionů USD, a EigenLayer (EIGEN), kde se tržní kapitalizace uměle nafoukne o 67 milionů USD.

Zdroj: defillama.com
Unlocky tokenů tento týden
Unlocky tokenů tento týden

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

Bhútán přesunul obrovské množství bitcoinů a nejspíše se je chystá prodat. Jak se stalo, že je země menší než Česko 4. největším bitcoinovým hodlerem?

AI agenti jsou novým kryptoměnovým trendem. Tito AI roboti za vás zvládnou obchodovat. Jaká kryptoměna je lídrem nové kategorie tokenů?

Investoři si všímají, že už se nevyplatí držet většinu altcoinů. Proč?

Poslanecká sněmovna bude brzy hlasovat ve třetí čtení o novele zákona zavádějící do českého právního řádu časový a hodnotový test na kryptoaktiva (sněmovní tisk č. 694), která by se tak v oblasti osvobození od daně z příjmu přiblížila cenným papírům. Jaká diskuse provází hlasování?

MicroStrategy Michaela Saylora už chce zase nakupovat bitcoiny. Ke svým 252 220 mincím chce přidal další za astronomických 42 miliard USD. Kde vezme kapitál?

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.