Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin formuje death cross značící konec býčího trhu

Blíží se bitcoinový "kříž smrti". Zjistěte, jak by notoricky známý vzorec grafu, makroekonomické faktory a nálada na trhu mohly ovlivnit budoucnost Bitcoinu.

Bitcoin formuje death cross značící konec býčího trhu
Zdroj: depositphotos.com

Na trhu s kryptoměnami se diskutuje o blížícím se smrtícím kříži/kříži smrti v grafu Bitcoinu (BTC), což je vzorec technické analýzy, který zejména v minulosti označoval příchod medvědího trhu.

Co je to kříž smrti?

Smrtící kříž nastává, když 50denní SMA (jednoduchý klouzavý průměr) ceny aktiva klesne pod jeho 200denní SMA.

Vzorec je všeobecně považován za velice medvědí signál, který naznačuje, že krátkodobá hybnost zaostává za dlouhodobým trendem.

V současné době se 50denní SMA Bitcoinu nachází na úrovni 62 300 USD, zatímco 200denní SMA je na úrovni 61 600 USD. Vzhledem k tomu, že se BTC obchoduje cca 10 % pod oběma průměry a ty tak stále stlačuje dolů, zdá se, že se překřížení blíží.

Zdroj: x.com/Barchart
Bitcoin death cross
50denní SMA a 200denní SMA na BTC

Přes zlověstný název má z historického hlediska formace kříže smrti dopady spíš smíšené. U posledních výskytů jen 5 z 9 vedlo k delším klesajícím trendům. To je jen 55,5 % převaha.

Poslední křížení smrti v září 2023 se ukázalo být velkou medvědí pastí. Bitcoin dosáhl dna na úrovni 24 900 USD ve stejný den, kdy byl potvrzen kříž smrti, a následně během 6 měsíců prudce vzrostl a dosáhl nových rekordních hodnot nad 73 000 USD.

Jsou tu důležitější faktory

Současný tržní sentiment kolem Bitcoinu je silně ovlivněn makroekonomickými faktory, zejména zdravím americké ekonomiky, volatilitou japonského jenu (JPY) a zvýšením úrokových sazeb v Japonsku, které ukončilo éru carry tradu v jenech.

Guvernér japonské centrální banky (BOJ) Šiniči Učida však ve středu prohlásil, že BOJ nebude dál zvyšovat výpůjční náklady uprostřed tržní volatility a nestability trhů. To jen oslabilo a poskytlo podporu rizikovým aktivům včetně Bitcoinu.

Po Učidových komentářích Bitcoin krátce překonal hranici 57 300 USD, zatímco jen oslabil ze 145 na 148 za dolar (USD/JPY).

Kříž smrti je vysoce nespolehlivý

Navzdory své obávané pověsti je kříž smrti často nespolehlivým ukazatelem, pokud je posuzován izolovaně. Odráží především minulou cenovou akci a nezaručuje budoucí trendy.

Nezkušení obchodníci mají tendenci na kříž smrti reagovat přehnaně. Zkušení tradeři naproti tomu považují kříž smrti pouze za jeden z mnoha ukazatelů, které je třeba vzít v úvahu.

Matt Hougan, investiční ředitel společnosti Bitwise, prohlásil, že nedávný výprodej na trhu představuje nákupní příležitost pro ty, kteří dokáží přečkat krátkodobou volatilitu.

Jestli se vůbec objeví kříž smrti navíc záleží i na tom, které klouzavé průměry se použijí.

Například exponenciální klouzavé průměry (EMA), které dávají větší váhu nedávné cenové akci, ukazují jiný obrázek. Jak 50denní, tak 200denní EMA se pohybují spíše souběžně, což naznačuje, že současný propad může být spíše dočasnou reakcí než začátkem dlouhodobého medvědího trendu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
4

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.