Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Death Cross jako signál k poklesu na 19 000 USD?

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Death Cross jako signál k poklesu na 19 000 USD?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin ve čtvrtek zaznamenal po relativně dlouhé době první větší kurzovou ztrátu. A došlo k ní zrovna u klíčové rezistence, která se nachází kolem 19 000 USD. Mimoto se blíží významný technický signál v podobě death cross na týdenním grafu.

V těchto chvílích je jisté, že k němu s ukončením tohoto týden dojde. A pak tu máme mnoho dalších věcí, které vyvíjí na trh negativní tlak. Rozebereme si tedy kontext a pak se podíváme na cenové grafy.

Začínají trhy brát Fed vážně?

Celá ta rally na akciovém trhu a Bitcoinu byla hlavně o tom, že investoři a spekulanti příliš nedůvěřují americké centrální bance. Respektive nemají důvěru v jejich jestřábí politiku. Vím, že to omílám poměrně často, ale je to dosti důležité téma. Proto je třeba tuhle informaci vždy zmínit. A je to obzvláště důležité v těchto chvílích. Jelikož se nastavení trhu možná začíná měnit.

Ke konci minulého roku mi bylo jasné, že dluhopisový trh jaksi začíná ignorovat avízo ohledně pokračujícího růstu v úrokových sazbách. Jde o to, že dluhopisový trh by měl s jistým předstihem sám o sobě utahovat. Zkrátka být jako by o jeden krok napřed před hiky americké centrální banky. To se ale nedělo a pro mne osobně to bylo podivné. A z chování akciového trhu a Bitcoinu mi pak bylo jasné, že trhy jednoduše nevěří, že Fed požene základní sazbu nad 4,5 %. Nebo dokonce nad 5 %.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na jednotlivých splatnostech
Výnosy na jednotlivých splatnostech

Když se nyní podíváte na jednotlivé splatnosti u federálních dluhopisů, světe div se, snaží se v posledních několika dnech jít nahoru. Z čehož lze implikovat, že dluhopisový trh začíná brát Fed zase vážně. Respektive jim věří, že budou v těch dosavadních restrikcí i nadále pokračovat.

Pro mne osobně je očekávání dluhopisového trhu nesmírně důležité. Jelikož předchází akciovému trhu a Bitcoinu. Polopaticky řečeno, trh začíná sám o sobě utahovat měnové prostředí.

Bitcoin směřuje k 19 000 USD?

Bitcoin několik týdnů v kuse postupoval velmi pěkně nahoru. Kurzově tak byl leden vůbec nejlepší měsíc od října 2021. Jelikož si trh za jediný měsíc připsal 40% zisk. To bylo třeba kvitovat. Nicméně na týdenním grafu bylo poslední týdny zřejmé, že kurz bitcoinu postupně ztrácí momentum.

Což není nic zvláštního. Žádné perpetuum mobile neexistuje. Pro kurzový růst je totiž třeba pohon v podobě poptávky. A ta poptávka v jednu chvíli lidově řečeno musí oslabit.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

A stalo se to zrovna v těsné blízkosti rezistence, která je dle indexu kolem 25 000 USD. Trh zde evidentně narazil na pásmo, kde se nachází silná nabídka. A ta nabídka začala slábnoucí poptávku absorbovat. Výsledkem je, že trh v blízkosti rezistence postupně začal rotovat. A tím pádem markantně vzrostla pravděpodobnost na to, že otestujeme support kolem 19 000 USD.

Další věc je signál v podobě death cross. Jak už jsem vysvětloval dříve, signál nastane při překřížení 200týdenního klouzavého průměru s 50týdenním klouzavým průměrem. Kratší perioda překříží tu dlouhodobější ze shora. K řečenému signálu ještě nikdy nedošlo na týdenním grafu. Je to proto premiéra, kterou je minimálně hodno neignorovat. K death cross s jistotou dojde na konci aktuálního týdne.

Nyní se ještě v rychlosti pojďme podívat na denní graf. Z něj vyplývá, že vývoj z posledních zhruba dvou týdnů až nápadně připomínal kurzový průběh z léta minulého roku. Tím neříkám, že se Bitcoin choval zcela identicky. Ale i tentokrát šlo z price action znát, že jsou prodávající v blízkosti 25 000 USD pořád dost aktivní. A býci jaksi nebyli opakovaně schopni na to adekvátně reagovat. Respektive se jim rezistenci nepovedlo prorazit. Navíc kurz v blízkosti pásma “dřepěl” příliš dlouho. Kdo by tohle longoval? Support taktéž neshortujete.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

V závěru čtvrtka došlo k významnějším propadu. A vzhledem k tomu, že k němu došlo v blízkosti rezistence, lze to brát jako signál k poklesu kurzu bitcoinu. Jednoduše býci u rezistence selhali a medvědi přebírají iniciativu. Navíc je čtvrteční svíce v plně červené podobě. A objemy nejsou též zrovna malé. Osobně to beru jako signál k poklesu. Poklesu k supportu, který je kolem 19 000 USD. Samozřejmě nemáme žádnou jistotu. Ale z technického hlediska je smysluplné, aby trh těch 19 000 USD otestoval.

Závěrem

Několik týdnů trvala na trzích vcelku znatelná optimistická nálada. Na akciích pozitivní sentiment trval o něco déle. V průběhu tohoto týdne ale začínám vnímat, že se sentiment zase zhoršuje. Že už ta jistota ohledně nového býčího trendu není tolik přítomná. Očekávání trhu se může hodně rychle vyvíjet. Jelikož přísun nových informací je skutečně rychlý. Obzvlášť v současné době. Buďte při svých obchodech proto velmi opatrní.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.