Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Big Tech úspěšně drtí ostatní akcie! Platí zde ono investiční pravidlo “kup draze, prodej ještě dráž”?

Big Tech úspěšně drtí ostatní akcie! Platí zde ono investiční pravidlo “kup draze, prodej ještě dráž”?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Big Tech společností jsou specifické investiční nástroje, u kterých mnohdy neplatí klasické ekonomické zákony, jako u jiných akcií. Vykazovat akciový růst v řádu stovek procent v inflačním prostředí totiž umí jenom ony. V tomto článku se podíváme na výkonnost megacap akcií z technologického segmentu a připomeneme si, jak se právě ony dostaly na vrchol svých oborů. Také si posvítíme na akcie Amazonu, protože od této společnosti analytici z Wall Street očekávají velké věci.

Akcie velkých technologických společností se na současnou, stále vysokou inflaci, dívají s úsměvem. V jejich růstu jim nevadí ani vysoké úrokové sazby, které jsou výraznou překážkou pro mnoho menších společností. Big Tech zkrátka popírají ekonomické zákony. Ale i mezi nimi se dají nalézt unikáty.

Poznámka

Big Tech je označení pro nejdominantnější společnosti v oblasti informačních technologií. Tento pojem se poprvé objevil v roce 2013 jako ekonomické označení pro dominantní společnosti s vlivem na regulaci svého tržního segmentu.

Největšího zhodnocení dosáhly akcie Nvidia, které v letošním roce vystřelily do čela i mezi touto akciovou smetánkou. Přitom si tyto akcie nevedly v posledních třech letech vůbec špatně a hrdě se držely za akciemi Tesla na druhém místě. Za těmito dvěma unikáty trochu zaostávají ostatní giganti, byť slovo zaostávají musíme brát s rezervou. Akcie Apple v posledních třech letech vzrostly o více než 300 %. Dále je následují akcie Microsoft s růstem přes 200 % a akcie Alphabet s růstem přes 100 %. Na posledních dvou místech se drží akcie Meta a akcie Amazon, které v posledních třech letech vykázaly úctyhodné zhodnocení, okolo 80 %.

Zdroj: tradingview.com
Korelační graf Big Tech akcií
Korelační graf Big Tech akcií

Rychlé shrnutí konkurenčních výhod

Big Tech společnosti disponují nejen kapitálem, infrastrukturou a lidskými zdroji, o kterých si většina veřejně obchodovaných společností může nechat jenom zdát, ale na konkurenční výhody řadí i určité monopolní výsady. V pár bodech si nyní připomeneme v čem tyto společnosti excelují, jaké produkty jsou jejich vlajkové lodě a pár dalších zajímavostí, které nejsou třeba až tak veřejně známé.

  • Společnost Apple představuje zhruba polovinu veškerého podílu na americkém trhu smartphonů v USA
  • Operační systém Windows, společnosti Microsoft, je nejpoužívanější operační systém ve stolních počítačích na světě a platforma Azure je jedničkou v cloudové infrastruktuře
  • 0,4 z 1 dolaru utrženého v USA z online maloobchodního prodeje patří společnosti Amazon
  • Grafické procesory (GPU) společnosti Nvidia jsou průkopnické ve využívání generativní umělé inteligence
  • Tesla je předním světovým výrobcem elektrických vozidel (EV)
  • Platformy společnosti META – Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger měsíčně navštíví více než 3,8 miliardy uživatelů

Amazon dominuje akciovým predikcím

Společnost Amazon je miláčkem analytiků z Wall Street, přičemž nákup jeho akcií pozitivně hodnotí 40 ze 41 analytiků. To je největší počet ze všech uvedených Big Tech společností. Akcie Amazon by podle analytiků měly v nadcházejících 12 měsících pokořit hranici 230 USD. Konzervativní predikční modely poté počítají spíše s akciovou stagnací v nadcházejícím roce. Konzervativní výhledy totiž predikuje cílovou cenu na 175 USD za akcii, což je zároveň i jejich současná hodnota.

Oblíbenost této společnosti u analytiků přitom není náhodná, nejenže provozuje největší internetovou maloobchodní síť, ale nezištnými kroky míří také do světa Metaverse a blockchainu. Projekt společnosti Amazon s názvem Amazon Managed Blockchain (AMB), je plnohodnotný nástroj pro tvorbu Web 3.0 aplikací, čímž se Amazon snaží konkurovat společnosti Meta v honbě za dominancí v právě vznikajícím Web 3.0 prostředí.

Zdroj: tipranks.com
Akciové predikce pro společnost Amazon od analytiků z Wall Street
Akciové predikce pro společnost Amazon od analytiků z Wall Street

Závěr

Velké technologické společnosti popírají ekonomické zákony a v období vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb jejich akcie rostou do nebe. V letošním roce Big Tech dominují akcie Nvidia, která zahájila technologický boom umělé inteligence. Dalším výrazným zhodnocením prošly akcie Tesla, které za sebou zanechaly zbytek megacap akcií.

Favoritem mezi analytiky z Wall Street jsou paradoxně akcie Amazon, které si z uvedených společností vedly nejhůře, ovšem díky možnostem umělé inteligence oplývají vysokými očekáváními. Na pozitivním hodnocení růstových predikcí akcií Amazon se shodlo 40 analytiků, což je nejvyšší počet z uvedených společností.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.