Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Berkshire Hathaway odkoupila v roce 2020 vlastní akcie za rekordních 24,7 miliardy dolarů

Berkshire Hathaway odkoupila v roce 2020 vlastní akcie za rekordních 24,7 miliardy dolarů

Berkshire Hathaway odkoupila v roce 2020 vlastní akcie za rekordních 24,7 miliardy dolarů
Zdroj: thestreet.com

Nadšení Warrena Buffetta pro americké podniky a jeho přesvědčení o nezdolnosti domácího hospodářství je proslulé a ani pandemie koronaviru na těchto postojích nic nezměnila.

Věštec z Omahy ve svém nejnovějším výročním dopise akcionářům v prvé řadě ujišťoval, že i jeho nástupci zůstanou obezřetnými a konzervativními správci peněz. Uvidíme, zda těmto slovům budou odpovídat i činy stávajících portfolio manažerů Berkshire Hathaway. Jedno je jisté, Todd Combs a Ted Weschler získávají na skladbu investičního portfolia společnosti stále větší vliv a řada investorů si klade otázku, co se bude s Berkshire dít, až se legendární investor odebere na odpočinek.

Buffett si také navzdory loňskému snížení počtu pracovních míst v konglomerátu Berkshire Hathaway o 31 000 zachoval optimismus v budoucnost své společnosti. Rozhodl se proto využít část z volné hotovosti ke zpětným odkupům akcií v celkové hodnotě 24,7 miliardy dolarů. Stalo se tak v době, kdy obecně objem zpětných odkupů akcií na americkém akciovém trhu klesá.

Tento krok vysílá investorům důležitou zprávu: Buffett považuje akcie Berkshire Hathaway za podhodnocené.

Buffett svým výročním dopisem přerušil i pro něj netypické mlčení, když byl na veřejnosti téměř neviditelný od května loňského roku, a nebál se poměrně velkých slov, když ocenil americkou ekonomiku za její schopnost snášet významné negativní vlivy, a přesto si užívat dechberoucí pokrok.

Buffett se však v dopise zabýval i notoricky známými tématy. Neváhal se pustit do chamtivých bankéřů na Wall Street, kteří si podle něj účtují vysoké poplatky za zprostředkování obchodů. Ty jim dle názoru rodáka z Omahy prospívají více než společnostem, jejichž akcie by měli prodávat.

Trochu překvapivě se pak vůbec nevěnoval aktuální pandemii, která je hlavním faktorem stojícím za ztrátou pracovních míst v Berkshire, ani nedávnými sociálními otřesy a rozporuplným politickým prostředím, které momentálně Američané výrazně řeší.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zisk konglomerátu roste navzdory snižujícím se počtům pracovníků

Berkshire spolu s vydáním výročního dopisu akcionářům hlásilo hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí loňského roku. Investory určitě potěšil vykázaný zisk ve výši 35,84 miliardy dolarů (42,52 miliardy dolarů za celý rok 2020), což zrcadlí významné zisky z akciových pozic v závěru loňského roku.

Provozní zisk Berkshire Hathaway, který Buffett považuje za přesnější měřítko výkonu, však meziročně poklesl o 9 % na 21,92 miliardy dolarů. Ve zpětných odkupech akcií pak Berkshire pokračuje i z kraje letošního roku, kdy Buffett odkoupil vlastní akcie za více než 4 miliardy dolarů.

Konec roku 2020 přitom konglomerát zakončil se 138,3 miliardami dolarů hotovosti na účtech. Prodloužení nastoleného trendu tak nelze vyloučit.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo