Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Berkshire Hathaway odkoupila v roce 2020 vlastní akcie za rekordních 24,7 miliardy dolarů

Berkshire Hathaway odkoupila v roce 2020 vlastní akcie za rekordních 24,7 miliardy dolarů
Zdroj: thestreet.com

Nadšení Warrena Buffetta pro americké podniky a jeho přesvědčení o nezdolnosti domácího hospodářství je proslulé a ani pandemie koronaviru na těchto postojích nic nezměnila.

Věštec z Omahy ve svém nejnovějším výročním dopise akcionářům v prvé řadě ujišťoval, že i jeho nástupci zůstanou obezřetnými a konzervativními správci peněz. Uvidíme, zda těmto slovům budou odpovídat i činy stávajících portfolio manažerů Berkshire Hathaway. Jedno je jisté, Todd Combs a Ted Weschler získávají na skladbu investičního portfolia společnosti stále větší vliv a řada investorů si klade otázku, co se bude s Berkshire dít, až se legendární investor odebere na odpočinek.

Buffett si také navzdory loňskému snížení počtu pracovních míst v konglomerátu Berkshire Hathaway o 31 000 zachoval optimismus v budoucnost své společnosti. Rozhodl se proto využít část z volné hotovosti ke zpětným odkupům akcií v celkové hodnotě 24,7 miliardy dolarů. Stalo se tak v době, kdy obecně objem zpětných odkupů akcií na americkém akciovém trhu klesá.

Tento krok vysílá investorům důležitou zprávu: Buffett považuje akcie Berkshire Hathaway za podhodnocené.

Buffett svým výročním dopisem přerušil i pro něj netypické mlčení, když byl na veřejnosti téměř neviditelný od května loňského roku, a nebál se poměrně velkých slov, když ocenil americkou ekonomiku za její schopnost snášet významné negativní vlivy, a přesto si užívat dechberoucí pokrok.

Buffett se však v dopise zabýval i notoricky známými tématy. Neváhal se pustit do chamtivých bankéřů na Wall Street, kteří si podle něj účtují vysoké poplatky za zprostředkování obchodů. Ty jim dle názoru rodáka z Omahy prospívají více než společnostem, jejichž akcie by měli prodávat.

Trochu překvapivě se pak vůbec nevěnoval aktuální pandemii, která je hlavním faktorem stojícím za ztrátou pracovních míst v Berkshire, ani nedávnými sociálními otřesy a rozporuplným politickým prostředím, které momentálně Američané výrazně řeší.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zisk konglomerátu roste navzdory snižujícím se počtům pracovníků

Berkshire spolu s vydáním výročního dopisu akcionářům hlásilo hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí loňského roku. Investory určitě potěšil vykázaný zisk ve výši 35,84 miliardy dolarů (42,52 miliardy dolarů za celý rok 2020), což zrcadlí významné zisky z akciových pozic v závěru loňského roku.

Provozní zisk Berkshire Hathaway, který Buffett považuje za přesnější měřítko výkonu, však meziročně poklesl o 9 % na 21,92 miliardy dolarů. Ve zpětných odkupech akcií pak Berkshire pokračuje i z kraje letošního roku, kdy Buffett odkoupil vlastní akcie za více než 4 miliardy dolarů.

Konec roku 2020 přitom konglomerát zakončil se 138,3 miliardami dolarů hotovosti na účtech. Prodloužení nastoleného trendu tak nelze vyloučit.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.