Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se změní ceny elektřiny a plynu v roce 2024? Možná budete překvapení

Publikováno
Jak se změní ceny elektřiny a plynu v roce 2024? Možná budete překvapení
Zdroj: freepik.com

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil regulované složky cen elektřiny a plynu pro rok 2024 a zdůraznil trvalý dopad nedávné energetické krize na tyto výdaje. Pro domácnosti a malé podniky na hladině nízkého napětí bude regulovaná část cen elektřiny tvořit 39,2 % celkových nákladů na energie. Zatímco pro velké spotřebitele na hladině vysokého napětí to bude 29 % a pro hladinu velmi vysokého napětí 21 %.

Meziroční nárůst cen regulované složky elektřiny

V roce 2024 se očekává výrazný meziroční nárůst cen regulované složky pro hladinu nízkého napětí o 65,7 %. Energetický regulační úřad však předpokládá, že pro domácnosti, tedy největší skupinu spotřebitelů, zůstane průměrná cena dodávky elektřiny v podstatě nezměněna.

Důvodem je vyvážení regulované obchodní složky poklesem cen neregulované obchodní složky, odvozené z veřejně dostupných ceníků dodavatelů.

U spotřebitelů využívajících hladinu vysokého napětí se očekává vyšší nárůst regulované složky o 105,5 %. Ještě výraznější nárůst o 190,9 % mohou očekávat odběratelé využívající hladinu velmi vysokého napětí. Tyto změny v průmyslovém sektoru jsou způsobeny především příspěvky na obnovitelné zdroje, které tvoří více než polovinu meziročního nárůstu.

Meziroční nárůst cen regulované složky plynu

Pokud jde o plyn, regulovaná složka pro domácnosti a maloodběratele bude v roce 2024 představovat přibližně pětinu, tj. 19,6 %, celkové ceny energie. U středních a velkých spotřebitelů bude tento podíl činit 11 %.

Očekává se, že regulované ceny plynu pro domácnosti a malé spotřebitele vzrostou o 38,8 % a pro střední a velké spotřebitele o 41,8 %. I přes toto zvýšení by se celkové výdaje za plyn pro domácnosti, které letos platily částky odpovídající cenovým stropům, měly meziročně snížit. U menších spotřebitelů se očekává meziroční pokles o zhruba 4 %, u velkých odběratelů o více než 20 %.

Jednotlivé změny cen plynu budou do značné míry záviset na neregulované složce, která meziročně výrazně klesá a je dána smlouvou s dodavatelem.

Vysvětlení procesu tvorby regulovaných složek

Proces tvorby cen vysvětluje předseda Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček, který zdůrazňuje, že regulované ceny musí dle energetického zákona pokrývat ekonomicky oprávněné náklady, aby byl zajištěn spolehlivý, bezpečný a efektivní provoz energetických soustav. Snížením regulovaných plateb o celkem 15 miliard korun ERÚ plně vyčerpal své zákonné limity.

Nárůst regulovaných složek cen elektřiny i plynu je dán vyššími provozními náklady soustav. Právě ty odrážejí vyšší ceny elektřiny a plynu na volném trhu, a také přímo ovlivňují náklady na krytí technických ztrát v soustavách. V případě elektroenergetiky mají také vliv na ceny systémových služeb, které zajišťují udržení výkonové rovnováhy.

Vývoj ceny akcií ČEZu za posledních 6 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Souhrnně lze říci, že spotřebitelé v České republice mohou v roce 2024 očekávat výrazný nárůst regulovaných složek u elektřiny na vyšších napěťových hladinách a možný celkový pokles výdajů za plyn v důsledku snížení neregulovaných cen.

Úpravy ERÚ odrážejí širší dynamiku trhu a zákonná omezení, přičemž cílem je vyvážit návratnost nákladů pro dodavatele energie (např. ČEZ) s ekonomickými tlaky na spotřebitele.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
10
61

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎