Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Solana (SOL), superrychlá síť pro chytré kontrakty a aktuálně 5. největší kryptoměna co do tržní kapitalizace (bez stablecoinů), přináší ve své poslední aktualizaci řadu vylepšení. Update v1.16 obsahuje kromě zlepšení výkonu a stability sítě také významnou novinku v podobě podpory SPL Token22 Confidential Transfers.
Confidential Transfers neboli Důvěrné převody umožní uživatelům chránit své soukromí pomocí šifrovaných transakcí s SPL tokeny (obdoba ERC-20 tokenů na Ethereu). Nová aktualizace dovolí posílat transakce na síti, aniž by docházelo ke zveřejnění jejich detailů, například bez údaje kolik tokenů bylo posláno.
Confidential Transfers používají pro zašifrování transakcí matematickou operaci Twisted ElGamal Encryption s převody potvrzenými prostřednictvím protokolů Sigma. Jedná se o typ důkazu zero-knowledge, kdy jedna strana (ověřovaný) ukáže druhé (ověřovateli), že zná a má určitou informaci, aniž by ji prozradila.
Aktualizaci auditovala bezpečností společnost Halborn, na testnetu Solany běží od června a nyní se na jejím přijetí shodla kvalifikovaná většina validátorů. V1.16 dostala zelenou, avšak ne všechny její funkce budou aktivní ihned. K aktivaci bude docházet postupně v předem daných epochách Solany v závislosti na důležitosti každé funkce.
Epocha je označení pro časový úsek, během nějž dochází k výměně validátorů, distribuci odměn a dalším síťovým operacím.
“Solana právě doručila nativní možnost ochrany soukromí pro SPL tokeny, ta ale zatím nedostala takovou pozornost, jakou si zaslouží,” napsal na X (dříve Twitter) zakladatel bezpečnostní skupiny Delegate.
https://twitter.com/0xfoobar/status/1710082721790492814
“Jsou to obrovská zlepšení, ale nemyslím si, že si je toho vědomo dost lidí,” dodal CEO společnosti Helius poskytující Solaně infrastrukturu a připojil i celkové shrnutí nového updatu.
I přes velkou chválu může mít zavedení anonymních a privátních transakcí pro ekosystém i nepříznivé důsledky. Například největší burza Binance byla nedávno po tlaku regulátorů nucena v několika evropských zemích vyřadit ze své nabídky tzv. privacy coiny jako např. Monero (XMR), Dash (DASH), Secret (SCRT) nebo Beam (BEAM).
Solaně se každopádně po krušném roce 2022, kdy zkrachoval její největší podporovatel, burza FTX, v posledních měsících daří. Kromě úspěšného spuštění nové aktualizace roste i ceně. Za poslední týden o 14 % a za poslední měsíc o 30 %. Od začátku roku je v plusu dokonce 130 % (srov. BTC je nyní + 70 % YTD).
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.