Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza zlata – Cena se významně propadla, proč zlato nereaguje na inflaci?

Analýza zlata – Cena se významně propadla, proč zlato nereaguje na inflaci?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato (XAU) mnohé investory v posledním roce dost zklamalo, protože se jeho cena příliš nikam nepohnula. Ono zklamání je do značné míry způsobeno nepochopením toho, jak se kurz zlata ve spojitostí s inflací vyvíjí. Je proto třeba pracovat s očekáváním, což je vůbec ten největší pohon pro růst ceny zlata. Co mám tak ale vysledováno, přesně tohle vám různí guruové na zlato nepoví. Jelikož jsou na tom finančně nějak svázáni. Přesněji řečeno opakují fráze, že zlato vás ochrání před inflací. Jak to ale funguje?

V rámci dnešní krátké analýzy si proto formou úvahy povíme, proč je zlato zase tam, kde bylo víceméně před rokem. Proč jeho cena nestoupá, i když naměřená inflace dosahuje po celém světě rekordních výšin? Následně si zpracujeme technickou analýzu a krátký závěr.

Jak ovlivňuje inflační očekávání trh se zlatem?

Když jsem zpracoval předešlou analýzu na zlato, měli jsme k dispozici i tento graf, který reprezentuje poptávku po žlutém kovu. A z něj vyplývá, že předešlých pár kvartálů je v tomto ohledu právě solidní. Respektive poptávka postupně sílí, což je hnací síla pro tržní kurz zlata. Přesto se cena vrátila na cenové úrovně, kde jsme byli posledně v létě minulého roku. Čili cenový růst z prvního kvartálu letošního roku byl úplně umazán.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě dle odvětví
Poptávka po zlatě dle odvětví

Proto jsou mnozí investoři nespokojeni. Již v té době bylo jasné, že inflace akceleruje, což mnohé drobné investory motivovalo k nákupu. Ale minimálně ze střednědobého hlediska (2-5 let) se nechali víceméně napálit. Vtip je totiž v tom, že během léta 2019 a léta 2020 se zlato zhodnotilo o desítky procent. Ještě před příchodem koronaviru se často mluvilo o závěru konjunktury, která bývá doprovázená zvýšenou inflací.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Následně měnové autority po celém světě začaly s velmi uvolněnou měnovou politikou. Hlavně Fed přispěchal na pomoc v podobě nulových úrokových sazeb a vcelku agresivním programem nákupů v rámci kvantitativního uvolňování. Co to způsobilo? Vyhnalo to inflační očekávání do nebes. V polovině roku 2020 činila inflace lehce nad 0 %. Pokud se nepletu, na kratičký čas se to dokonce přehouplo do deflace. Té deflace, které se tolik mainstreamový proud ekonomů bojí.

Čili naměřená inflace byla tehdy velmi malá, přesto se zlato mezi březnovým minimem z roku 2020 až srpnem 2020 zhodnotilo o více jak 40 %. Přitom inflace nebyla ještě vysoká. Leč investoři kalkulovali s tím, že se inflace dostaví. Což hnalo tržní cenu stále nahoru. Pak ovšem přišlo v létě 2020 vystřízlivění a kurz zlata do března 2021 klesal. Leč zhruba v prvním kvartálu roku 2021 se zdálo, že inflační očekávání zase stoupá.

To hnalo cenu zlata opětovně nahoru, ale pak začal Fed avizovat změnu měnové politiky. Přesněji řečeno, tehdy akorát mírně naznačovali. Ale znalým věci bylo jasné, že to přijde. Nevědělo se akorát, kdy přesně. Jak jsem vysvětloval v nedávném článku na trh s ropou, restriktivní měnová politika má za následek pokles cen komodit. Americký dolar posiluje, dluhopisy se stávají mnohem lukrativnější díky růstu výnosů. Čili ta motivace jít do zlata spolu s tím slábne, neboť žlutý kov žádný běžný výnos (úrok, dividenda) nenese.

Dovolím si podotknout, že obrovskou nevýhodou zlata spočívá i v něčem, co je na druhou stranu jeho velkou výhodou. Jako dvě strany mince. Jakmile se vytěží, na světě vlastně už zůstane. Dá se bez problémů (možná u elektroniky je to komplikovanější) “recyklovat” a znovu případně použít. Zatímco třeba ropa se ve velkém spotřebovává, díky čemuž je trh tolik náchylný na míru produkce ropy.

Technická analýza zlata

Kurz zlata zhruba od 9. března soustavně klesá. Po tehdejším spiku kurz klesl asi o 17 %. A jak vyplývá z grafu, de facto zlato vytvořilo dvojitý vrchol. A nyní se bude hrát o to, zda se pattern potvrdí. Dvojité vrcholy jsou totiž obratové struktury trhu. A dle cenového grafu, kurz k potvrzení postupně směřuje. Nicméně to není až tak jednoduché, protože S/R level 1 678 USD/unce funguje vcelku spolehlivě jako support.

Zdroj: tradingview.com
Zlato
Futures trh na zlato

Na řečené hladině máme velkou četnost obratů kurzu. Sice trh hladinu od srpna minulého roku neotestoval, ale nemyslím si, že úroveň padne tak snadno. Respektive zde bude velká snaha propad až sem vykupovat. Jestli ale přijde definitivní otočka, to vám zatím nikdo s jistotou nepoví. Záleží na podobě odrazu a na dalším vývoji.

Závěrem

Často jsem dříve zmiňoval, že zlato nahoru při restriktivní měnové politice jen tak nepůjde. S jedinou výjimkou, investoři by museli uvěřit, že Fed situaci s inflací vůbec nezvládá. A to se skutečně přihodit může. Při svém posledním článku na FOMC minutes jsem zmínil, že americká centrální banka nemůže jít se sazbami příliš vysoko. Protože federální vláda by to lidově řečeno nemusela utáhnout. Dlouho se zadlužovali za levno a neměli by na to. A příliš nevěřím, že aktuální osazenstvo FOMC tolik zariskuje a bude jim situaci příliš stěžovat.

Líbil se vám tento článek?
24
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.