Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza ropy – Co stojí za čerstvým rapidním poklesem? A jaké jsou vyhlídky?

Analýza ropy – Co stojí za čerstvým rapidním poklesem? A jaké jsou vyhlídky?

Analýza ropy – Co stojí za čerstvým rapidním poklesem? A jaké jsou vyhlídky?
Zdroj: Depositphotos.com

Ropa (Brent) se po technické stránce poměrně dlouho prakticky nikam neposunula. A posledních pár týdnů tento trh zaznamenal nemalé ztráty. Sice se pořád držíme nad psychologickou hladinou 100 USD za barel, ale už není tržní psychologie tolik napjatá jako v prvním kvartálu. Leč volatilita je značná. Kurzové pohyby klidně o 10 % za den nejsou na trhu nic překvapivého.

V dnešní analýze si vysvětlíme, proč ropa ztratila tu růstovou setrvačnost, kterou oplývala do začátku první čtvrtletí letošního roku. Holt, měnové podmínky se dramaticky změnily. A nebude chybět i technická analýza, kde si ukážeme aktuální stav trhu.

Měnové prostředí se postupně utahuje

Kvantitativní utahování a růst základní úrokové sazby je v plném proudu, což má za následek postupné utahování měnového prostředí. Reálně ještě jistou dobu potrvá, než se Federální rezervní bance (Fed) povede z finančního trhu vysát přebytek likvidity. Jelikož ale pracujeme s očekáváním, tržní účastníci se na uvedené fundamenty připravují dopředu. A svým jednáním je spekulanti a investoři zároveň započítávají do kurzu.

Poptávka po likviditě je proto již dlouho velmi solidní, což se projevuje soustavnou expanzí na dolarovém indexu. A jak jsme si ukázali v článku na kvantitativní utahování, uvedený nástroj dokáže hlavně ze začátku hodnotu amerického dolaru slušně popostrčit nahoru. Kdežto kvantitativní uvolňování dělá přesný opak, hodnotu amerického dolaru hlavně zpočátku decimuje. Což víme z roku 2020.

Dolarový index
Dolarový index
Zdroj: tradingview.com

Každopádně růst dolarového indexu graduje, což dokládá 5. červenec, kdy kurz dosáhl čistého zisku téměř 1,3 %. Přitom pohyb vzhůru činil dokonce 1,6 %. Jestli se nepletu, obdobné pohyby se posledně odehrály někdy v březnu/dubnu 2020. Dolarový index se tím pádem dostává na úrovně z roku 2002. Čili risk off prostředí je zase maximální. Mimochodem, všimli jste si, že bitcoin je navzdory extrémnímu růstu dolarového indexu právě teď mnohem stabilnější než zlato a jiné komodity? To je ale jenom taková vsuvka pro zamyšlení.

Když se každopádně utahuje měnové prostředí, a tedy hodnota amerického dolaru stoupá, naopak komodity jako je zlato nebo ropa dostávají negativní šok. Když totiž rostou úrokové sazby, vytváří se podmínky pro nižší výkon ekonomiky. To znamená nižší výstup, výrobu, transport, turismus, atd. A snížení v těchto odvětvích implikuje pokles poptávky po produktech jako je ropa.

Základní úrokové sazby v USA
Základní úrokové sazby v USA
Zdroj: fred.org

Jak vyplývá z přiloženého grafu, růst základní úrokové sazby většinou předcházel (zašedlé části grafu) minimálně recesi ekonomiky v USA. Je ovšem recese automaticky důvod pro pokles cen ropy? Zkušenost ze 70. let tvrdí, že nikoliv. Ropa byla drahá. Přestože byly Spojené státy de facto dlouho v recesi. Jenomže ne každý ekonomický případ je stejný. Dnešní situace je podobná, ale ne stejná.

OPEC+ pokračuje v navyšování produkce

Ropa samozřejmě reaguje i na změnu v nabídce. V tomto ohledu má hlavní slovo OPEC+, kteří ještě před pár měsíci produkovali asi 60 % toho, co činila poptávka. Nicméně tento ropný kartel pokračuje v postupném navyšování produkce a během července a srpna má jít o denní růst produkce o 648 tisíc barelů ropy. Což jistou dobu trvá, než se to projeví na tržních cenách.

OPEC+ samozřejmě z těch vysokých cen maximálně těží a proto nemají vůbec zájem na tom, aby produkce stoupala příliš rychle. Vtip je i v tom, že když sílí americký dolar, oni mají z ropy ještě větší zisk. Protože ropa se většinou obchoduje za americké dolary. A dokud je dolar silný, omezovat produkci nemusí.

Technická analýza ropy (Brent)

Jak jsem říkal v úvodu, technicky se trh s ropou dost dlouho nikam neposunul. Cena v podstatě osciluje mezi S/R levely 103 – 126 USD již od poloviny března. S tím, že se kurz větší dobu právě drží u nižšího levelu 103 USD. Kurz se před třemi týdny pokusil o průlom 126 USD, ale přišlo zamítnutí, které nás nakonec vcelku rychle dovedlo zase zpátky. Vůbec největší propad trh zaznamenal 5. července, kdy kurz klesl o cca 10 %. Čistý úbytek za jediný den činil asi 9 %. Což je významná ztráta.

Denní graf ropy (Brent)
Denní graf ropy (Brent)
Zdroj: tradingview.com

Čili vývoj není tolik turbulentní, jak býval v březnu. Ale každý vidí, že volatilita je stále dost solidní a to na obě strany trhu. Osobně vnímám jako důležitou psychologickou hladinu, která je na 100 USD/barel. Jestli se ji podaří prolomit, možná ropu čeká mnohem hlubší sešup. Taky je dobré zmínit, že jako efektivní support fungovala zakreslená diagonála, která původně hrála roli rezistence.

Závěrem

Když bychom si to měli shrnout, ropa se zkrátka nekamarádí se silným dolarem. A dokud americká centrální banka provádí restriktivní měnovou politiku, dolar silným nejspíš zůstane. Dále se nezdá, že by měl OPEC+ zájem na tom redukovat svou produkci. Pro ně nejvýhodnější postupně produkci navyšovat, čímž cenu jen tak nesestřelí. Navíc těží z posilujícího dolaru, takže reálně inkasují i na tom.

Mimochodem, pokles cen ropy nám nijak naftu nebo benzín samo o sobě nesníží. Americký dolar hodně posílil i vůči koruně. I když tržní cena ropy klesne, pohonné hmoty u nás moc nezlevní. Protože koruna vůči dolaru výrazně oslabila.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo