Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Alibaba – Připsaná nemalá ztráta za první kvartál, graf krátkodobě býčí

Analýza akcie Alibaba – Připsaná nemalá ztráta za první kvartál, graf krátkodobě býčí
Zdroj: cdn.spark.app

Akcie Alibaba zaznamenávaly velké kurzové ztráty, k čemuž se dokonce přidala nemalá hospodářská ztráta za první kalendářní kvartál. Vše si i ukážeme v rámci fundamentální analýzy. Než se podíváme na hospodářská čísla, uvedeme si ve stručnosti důležité informace ovlivňující další vývoj akcie Alibaba. Nebude chybět technická analýza a stručný závěr.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Alibaba! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Obava z delistingu čínských titulů z amerických burz zmírňuje?

V roce 2020 markantně sílily obavy z delistingu čínských titulů z amerických burz. Čili investice se z tohoto segmentu rychle začaly stahovat, což de facto odstartovalo medvědí trh na akciích, jako jsou Alibaba.

Ta hrozba byla určitě reálná, protože ty ztráty byly tehdy během několika měsíců dost velké.

Dalo se teoreticky spekulovat na to, že se řečené obavy nenaplní, ale pak přišel další problém v podobě regulatorních zásahů čínské vlády vůči velkým technologickým společnostem. Jestli kdokoliv spekuloval na to, že se nakonec obavy z delistingu nenaplní, byl pak lidově řečeno v háji. Regulatorní zásahy čínské vlády měly ještě horší vliv na čínské technologické tituly.

Leč v prvním čtvrtletí letošního roku Čína významně obrátila a oznámila, že své zahraniční IPO budou podporovat. Čína taktéž přislíbila, že bude spolupracovat s americkým regulačním orgánem SEC. A od té doby to má docela nestálý vývoj. Opakovaně se totiž objevují protichůdné zprávy.

Jakmile Čína oznámila svou podporu a ochotu spolupracovat, okamžitě se obavy z delistingu zmírnily. Nakonec se v květnu objevila zpráva, že SEC ještě více přitvrdil a přidal na seznam potenciálních společností pro delisting ještě více čínských akciových titulů. Zpráva se následně potvrdila a mezi tituly na seznamu jsou samozřejmě i akcie Alibaba nebo třeba akcie Baidu.

Čili ty obavy z delistování jsou tu pořád. Respektive v tomto případě prozatím nedošlo k žádnému pozitivnímu progresu. Zas na druhou stranu se ani neočekává, že Spojené státy čínské společnosti skutečně delistují v dohledné době. Donald Trump ke konci roku 2020 podepsal zákon, který jejich delistování umožňuje. Leč doteď se v praktické rovině nic nestalo. Americký SEC pouze rozšiřuje svůj seznam.

Proto každý investor do čínských titulů musí kalkulovat s tím, že popsaná kauza neskončila a s největší pravděpodobností se potáhne roky. Já to vlastně považuji za jistý způsob vedení obchodní války. Ostatně Donald Trump nijak neskrýval, že chce Čínu ekonomicky poškodit. A tohle je jeden ze způsobů, jak v tom ještě dlouho pokračovat. Čínské společnosti totiž potřebují být zalistované na trhu jako je ten v USA. Protože je tam logicky nejvíce kapitálu.

Fundamentální analýza akcie Alibaba (BABA)

Kvartální výsledky

Jak už jsem zmínil v úvodu, Alibaba vstoupila do nového roku docela bídně. Za první kalendářní kvartál (čtvrtý účetní) firmě meziročně vzrostly výnosy o cca 11 % na 32,14 miliardy USD. Mezikvartálně však klesly o 15,3 %. Alibaba si hlavně musela zapsat ztrátu, která čítá 2,56 miliardy USD. Společnost zaznamenala kvartální ztrátu ještě v roce 2020, kdy dosahovala mnohem menší částky, 845 milionů USD. Ztráta ve výši 2,56 miliardy USD je proto velká. Za předešlý kvartál byl zisk 3,2 miliardy USD. Za třetí kvartál roku 2021 830 milionů USD. Alibabu zjevně čeká štíhlé období.

Co se týká provozního zisku, meziročně si polepšil ze záporných čísel, ale mezikvartálně klesl o 48 % na 2,63 miliardy USD. Abychom byli féroví, za předešlá léta se určitě nejedná o nejhorší výsledek.

Zdroj: tradingview.com
Zisk, výnos a zisková marže Alibaba akcie
Zisk, výnos a zisková marže

Hrubá marže je za první kalendářní kvartál 32 % a můžeme zde vidět oproti předešlým čtvrtletím sešup o několik procentních bodů. Provozní marže dosahovala více jak 8 %. Ta je pro Alibabu za předchozí období hodně variabilní. Čistá marže je logicky záporná. I předešlá dvě čtvrtletí byla nižší, 8,42 % a 2,67 %.

Zdroj: tradingview.com
Jednotlivé statistické metriky Alibaba akcie
Jednotlivé finanční metriky

Zisk na akcii (EPS) je -0,96 bodů. Ukazatel P/E je ke konci prvního kalendářního čtvrtletí skoro 35 bodů. V současnosti je trochu níž, na 33,35 bodech. Prismatem několika kvartálů je hodnota vyšší. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činí 5,78 %. Vyjma předešlého čtvrtletí bylo ROE dvojciferné. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje štíhlých 5 %. Kromě předcházejícího kvartálu se ROIC pohybovalo kolem 15 %

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,66 bodů. Čili Alibaba má dostatek likvidity pro případné uspokojení závazků, které mají splatnost do jednoho roku.

V hotovosti má Alibaba 35,5 miliardy USD. Oproti předešlým čtvrtletím je to zhruba o 10-15 miliard méně. Naopak v krátkodobých investicích drží firma znatelně více, za první kvartál skoro 42 miliard USD. Čili dohromady drží likviditu v hodnotě 77,3 miliardy USD. Což se oproti předcházejícím obdobím příliš nezměnilo.

Celková aktiva společnosti činí zhruba 267 miliard USD. Celkové závazky čítají 96,7 miliardy USD. Čili vlastní kapitál je cca 170,6 miliardy USD. Je o něco nižší než za tři předešlé kvartály.

Roční výsledky

Alibaba ukončila celý účetní rok 2021, takže je na místě si ukázat alespoň základní hospodářské úrovně. I navzdory poslednímu čtvrtletí, nebyl celý účetní rok 2021 pro firmu vůbec tragický. Výnosy meziročně vzrostly o téměř 26 % na 133 miliard USD. Co se týče zisku, ten meziročně klesl o více jak 56 % na 9,65 miliardy USD. Ovšem z dlouhodobého hlediska to není určitě až tolik špatné. Čistá marže byla za účetní rok 2021 mimořádně slabá, pouze 7,26 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk, výnos a zisková marže akcie Alibaba
Zisk, výnos a zisková marže

Technická analýza akcie Alibaba (BABA)

Předchozí týdny byly pro akcie Alibaba mnohem příznivější. Trh totiž dokázal zjevně ubránit S/R level 85 USD, kde je navíc i point of control objemového profilu. Jakmile se sem kurz dostal, říkal jsem, že se jedná o ideální místo pro potenciální tržní dno. Tedy alespoň pro nějaké krátkodobé/střednědobé tržní dno. A skutečně to nyní na střednědobé tržní dno vypadá.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akcie Alibaba
Týdenní graf akcie Alibaba

Kurz akcie Alibaba mimo jiné prolomil tu zakreslenou rezistenční trendovou diagonálu. Kurz uvedenou rezistenci respektoval vážně dlouhou dobu. Máme na ni mnoho zamítavých reakcí při dotyku kurzu. Čili ten poslední průraz kurzu je dost velký úspěch a následující signál potvrzující, že máme střednědobé tržní dno právě na těch 85 USD.

Trh ovšem od té chvíle toho příliš nedokázal. Kurz se v jednu chvíli dostal až nad 120 USD, ale pak následovalo rychlé stažení do těsné blízkosti S/R levelu 105 USD. A následně se cena nikam příliš neposunula. Dokud je ovšem kurz nad tou trendovou diagonálou, je cenový graf pořád poměrně býčí. Respektive z toho krátkodobého/střednědobého hlediska. Ty objemovéspiky” v blízkosti 85 USD potvrzují, že tu byla skutečně velká aktivita ze strany býků.

Závěrem

Z relativně čerstvého reportu vyplývá, že Alibaba stejně jako jiné růstové tituly čeká hospodářská stagnace. U Alibaby je to přesněji řečeno do očí bijící.

Jistou zajímavostí je, že trh reagoval na zveřejněný report kurzovým růstem. Čili ta špatná čísla byla v trhu zřejmě předem započítána. Report prostě nebyl horší, než se očekávalo. Jinak akcie Alibaba mají momentálně nakročeno na ten střednědobý růst. Ovšem strach je pořád všudypřítomný a leccos se může ještě pokazit.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.