Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké trhy na rozcestí: Co odhalí nejnovější data o inflaci a začátek výsledkové sezóny?

Pro akciové trhy bude tento týden velmi zajímavý, protože přinese zprávy o březnové inflaci a své výsledky hospodaření za první čtvrtletí zveřejní velká jména.

Publikováno
Americké trhy na rozcestí: Co odhalí nejnovější data o inflaci a začátek výsledkové sezóny?
Zdroj: depositphotos.com

Tento týden bude zveřejněn březnový index spotřebitelských cen (CPI), který prozradí, jak se vyvíjí inflace ve Spojených státech, která je tolik důležitá pro rozhodnutí Federálního rezervního systému o snížení úrokových sazeb.

Mimo to začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí, když své výsledky zveřejní celá řada firem. Nebude mezi nimi chybět ani JPMorgan nebo Blackrock.

Inflace v centru pozornosti

Údaje o indexu spotřebitelských cen, jejichž zveřejnění je naplánováno na středu, mají značný význam, neboť umožňují nahlédnout do vývoje cen v březnu.

Nedávný vývoj naznačuje zvýšené hodnoty inflace, přičemž k nárůstu úrovně CPI přispěly rostoucí náklady na energie a bydlení. Podobně i index cen výrobců (PPI), který se zaměřuje na velkoobchodní ceny, naznačil, že by cenová hladina mohla zůstat vysoká.

Pokud index spotřebitelských cen odhalí pokračování inflačního trendu z února, mohou představitelé Fedu projevit zvýšenou opatrnost při snižování úrokových sazeb.

Kromě indexu CPI zveřejní ve čtvrtek Úřad pro statistiku práce březnovou zprávu o indexu cen výrobců, která nabídne další pohled na vývoj cen, jenž by mohl ovlivnit spotřebitelské náklady.

Páteční zveřejnění michiganského indexu spotřebitelského sentimentu zase osvětlí, jak domácnosti vnímají budoucí cenové změny, což může mít vliv na rozhodování Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.

Během celého týdne bude finanční komunita pozorně sledovat výroky několika představitelů Federálního rezervního systému, včetně prezidenta chicagského Fedu Austana Goolsbeeho, prezidenta atlantského Fedu Raphaela Bostice a prezidentky sanfranciského Fedu Mary C. Dalyové.

Jejich postřehy doplní ve středu odpoledne zveřejněný zápis z jednání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), od kterého se očekává hlubší pochopení ekonomického výhledu Fedu.

Start výsledkové sezóny

Pokud jde o podnikovou sféru, tento týden oficiálně začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí roku 2024.

Velmi očekávaná je páteční zpráva banky JPMorgan Chase. Investoři jsou v očekávání, zda si bankovní gigant dokáže udržet silný růst čistých úrokových výnosů vykázaný v minulém čtvrtletí.

Tím spíše, když další velká banka Wells Fargo naznačila možný pokles úrokových výnosů v očekávání snížení sazeb Fedu.

V centru pozornosti budou také příjmy společnosti BlackRock po strategické akvizici společnosti Global Infrastructure Partners, která signalizuje expanzi do sektoru infrastruktury.

Uvidíme také, jestli se Citigroup uprostřed restrukturalizačního úsilí s novým rokem polepšila poté, co v předchozím čtvrtletí vykázala ztrátu 1,8 miliardy dolarů.

Mezi další významné zprávy o výsledcích hospodaření, které mají být zveřejněny tento týden, patří středeční zpráva Delta Air Lines, čtvrteční zpráva Constellation Brands a v úterý budou zveřejněny výsledky WD-40 a konopných Tilray Brands.

Trh bude rovněž svědkem stanovení cen prvotních veřejných nabídek akcií (IPO) poskytovatele zdravotní péče PACS Groups a společnosti UL Solutions zabývající se testováním výrobků, které by měly debutovat tento týden.

Pondělí Připomínky prezidenta Minneapoliského Fedu; IPO PACS Groups a UL Solutions
Úterý Výsledky: WD-40 a Tilray Brands
Středa CPI březen, zápis ze zasedání FOMC, postřehy prezidenta Fedu v Chicagu; Výsledky: Delta Airlines, Applied Digital
Čtvrtek PPI březen, Projevy atlantského a newyorkského prezidenta Fedu; Výsledky: Constellation Brands, FastenalCarMax
Pátek Index spotřebitelského sentimentu, postřehy prezidenta sanfranciského Fedu; Výsledky: JPMorgan, Blackrock, Wells Fargo, Citigroup, State Street a Progressive

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎