Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Amazon byl nejhorší akcií FAANG v roce 2021 – může být rok 2022 rokem zotavení?

Amazon byl nejhorší akcií FAANG v roce 2021 - může být rok 2022 rokem zotavení?

Amazon byl nejhorší akcií FAANG v roce 2021 - může být rok 2022 rokem zotavení?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Amazon zakončily rok 2021 jako nejhorší mezi technologickými megacaps, ale existuje důvod domnívat se, že by pro ně rok 2022 mohl být lepší.

Akcie Amazonu v roce 2021 vzrostly o pouhých 2,4 %, čímž výrazně zaostaly za ostatními čtyřmi takzvanými akciemi FAANG. Akcie Apple posílily o 34 %, akcie Meta Platforms (dříve Facebook) zaznamenaly nárůst o 23 % a akcie Netflix vzrostly o 11 %. Akcie Alphabet, nejlepší technologické akcie roku, stouply o 65 %. Současně další technologický gigant Microsoft vzrostl za celý rok o téměř 50 % a technologický index Nasdaq Composite posílil o 21 % .

Naposledy přinesla společnost Amazon investorům tak mizerné výnosy v roce 2014, kdy se akcie propadly o 22 %.

Za špatnými výsledky akcií Amazon v loňském roce stojí několik faktorů

Amazon, stejně jako ostatní společnosti z oblasti e-commerce, čelil náročnému meziročnímu srovnání s rokem 2020, kdy pandemie koronaviru vedla k prudkému nárůstu online objednávek.

Spotřebitelé omezili své cesty do kamenných obchodů, aby se vyhnuli kontaktu s virem, a houfně si u internetových prodejců pořizovali vše od toaletního papíru a roušek až po kancelářský nábytek a činky.

Přechod k online nakupování zvýšil tržby společností Amazon, eBay, Etsy, Wayfair a dalších, což podpořilo jejich růst a zvedlo ceny jejich akcií.

Zisky Amazonu se počínaje druhým čtvrtletím roku 2020, které bylo prvním obdobím, v němž se projevil nárůst obchodů způsobený pandemií, meziročně ztrojnásobily, a to ve třech po sobě jdoucích čtvrtletích.

Na jaře 2021, kdy se stále více Američanů nechalo očkovat proti covid-19, se spotřebitelé začali vracet do obchodů a část svých výdajů přesunuli na předpandemické zvyky, jako je cestování a stravování.

Přestože online nakupování zůstalo silné, působivé meziroční tempo růstu společnosti začalo slábnout. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostly tržby společnosti Amazon o 27 %, což bylo výrazné zpomalení oproti předchozímu roku, kdy tržby raketově vzrostly o 41 %.

Amazon v posledních dvou vykazovaných kvartálech nedosáhl očekávaných výsledků, což se na akciích rovněž podepsalo.

Růst tržeb společnosti Amazon od konce roku 2005
Růst tržeb společnosti Amazon od konce roku 2005
Zdroj: mactrotrends.net

Další klíčové činnosti společnosti, cloud computing a reklama, měly v roce 2021 velmi dobrý rok, ale to nezastínilo slabé výsledky hlavní maloobchodní divize Amazonu – dobré výsledky v oblasti cloudu a reklamy samy o sobě akcionářům Amazonu nestačily.

Amazon po většinu let 2020 a 2021 varoval Wall Street, že vynaloží miliardy dolarů na náklady spojené s koronavirem, jako jsou bezpečnostní opatření pro pracovníky v první linii a růst fyzické logistické sítě, aby udržel krok s poptávkou. Právě když se loni začaly náklady spojené s covidem mírnit, Amazon a další velké korporace zasáhlo globální omezení dodavatelského řetězce a problémy s pracovní silou. Generální ředitel Andy Jassy tak uvedl, že Amazon ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 bude muset vynaložit několik miliard dolarů dodatečných nákladů na řešení těchto problémů.

Amazon zvýšil mzdy a nabídl bonusy, aby přilákal pracovníky na napjatém trhu práce. Vzhledem k nestejnému počtu zaměstnanců v některých skladech musela společnost přesměrovávat zásilky na delší a někdy i dražší vzdálenosti do zařízení s dostatkem pracovníků, kteří byli k dispozici pro zpracování objednávek.

Problémy Amazonu s nedostatkem pracovních sil byly negativním překvapením, které kromě horší než očekávané výkonnosti v oblasti e-commerce ovlivnilo výkonnost akcií Amazon v roce 2021.

Vývoj ceny akcií Amazon za posledních 24 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Amazon charakterizuje dlouhodobě nevyzpytatelné chování

Následující tabulka ukazuje rozložení ročních výnosů akcií Amazon od konce 90. let. Prvním zjištěním je, že výkonnost ceny akcií byla v průběhu let značně nevyzpytatelná. V roce 1998 akcie stouply o téměř 1 000 % a v roce 2000 se propadly až o 80 %.

V tomto kontextu je těžké označit výnosy ve výši 2 % v roce 2021 za obvyklé nebo netypické. Je však známo, že se dostaly hluboko pod historický medián 31 %, který byl zaznamenán za posledních 25 let.

Z historického hlediska velmi často předcházel špatný relativní výkon Amazonu v jednom roce, okamžitému vzestupu v roce následujícím. Například 16% propad v roce 2006 se odehrál těsně před 135% růstem v roce 2007. Po 22% poklesu v roce 2014 následoval 118% vzestup v roce 2015. Vyrovnaný rok 2011 předznamenal dva roky, kdy výnosy přesáhly vždy 40 %.

Rozdělení ročních výnosů akcií Amazon od IPO
Rozdělení ročních výnosů akcií Amazon od IPO
Zdroj: yahoo.finance.com

Když se podíváme dál než jen na výkonnost po jednotlivých letech, začíná se nám na akciích Amazon rýsovat určitý vzorec. Následující tabulka zobrazující tříleté rozložení výnosů je mnohem více koncentrovaná kolem mediánu 30 % ročně.

Zajímavé je, že se tříletá výkonnost společnosti Amazon v letech 2019 až 2021 dokonale shoduje s dlouhodobým mediánem. Ačkoli by tedy neradostné zisky v loňském roce mohly někoho vést k přesvědčení, že se cena akcií v novém roce odrazí ode dna, mohl vývoj představovat pouze „návrat k normálu“ po nebývale vysokých výnosech zaznamenaných v roce 2020.

Rozdělení tříletých výnosů akcií Amazon od IPO
Rozdělení tříletých výnosů akcií Amazon od IPO
Zdroj: yahoo.finance.com

Akcie Amazon: Výhled do budoucna

Po nevýrazném roce 2021 mohou mít akcie Amazonu letos snazší období. Poté, co se růst v roce 2021 zmírnil, bude společnost čelit snazšímu meziročnímu srovnání. Amazon také může začít těžit z některých svých investic do dodavatelského řetězce a logistiky souvisejících s pandemií v posledních dvou letech.

Existuje však několik problémů z loňského roku, které by mohly akcie Amazon zatížit i v roce 2022, jako jsou inflační tlaky, omezení dodavatelského řetězce a problémy v oblasti pracovních sil.

Z pohledu ceny akcií je těžké s jistotou říci, co by mohly nevalné výsledky v roce 2021 znamenat pro akcie společnosti Amazon v novém roce. Přestože po nedostatečné výkonnosti často následuje významný růst, výkonnost akcií společnosti za poslední 3 roky odpovídá historickým průměrům. Investoři, kteří čekají oživení v roce 2022 pouze na základě vývoje cen akcií, by mohli být zklamáni.

Neměli by však ignorovat obchodní fundamenty. E-commerce pravděpodobně v roce 2022 nedosáhne úrovně roku 2020, ale loňská prázdninová sezóna byla slibná. Amazon bude pravděpodobně dosahovat lepších výsledků než jeho konkurenti, protože výrazně investuje do infrastruktury internetového maloobchodu.

Když k výše uvedenému připočteme zdravý cloudový byznys a předpoklad, že by aktuální cena mohla odpovídat přibližně 23násobku zisků pro rok 2025, vidíme pádné argumenty pro to, aby si akcie Amazonu vedly v roce 2022 mnohem lépe než loni.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo