Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alphabet překonal metu 2 bilionů dolarů! Budou akcie ještě růst?

Akcie Alphabetu dosáhly nového historického maxima. I tak jsou mezi technologickými giganty levné a dál porostou. Řekneme vám proč.

Publikováno
Alphabet překonal metu 2 bilionů dolarů! Budou akcie ještě růst?
Zdroj: depositphotos.com

Mateřská společnost Googlu, Alphabet, dosáhla významného milníku, když překonala tržní kapitalizaci 2 biliony dolarů.

Je to zásluha skvělých výsledků v prvním čtvrtletí roku 2024, včetně silného růstu tržeb, ziskovosti a významného pokroku v oblasti umělé inteligence (AI).

Akcie společnosti po zveřejnění výsledků vzrostly o 10 %.

Aktuální vývoj akcií Alphabet

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Alphabet se stal 4. americkou společností s 2bilionovou hodnotou a přidal se tak k Microsoftu, Applu a Nvidii. Přesto trajektorie ceny akcií bude nejspíš dál růstová. Proč si to myslíme?

Nespí na vavřínech

Jádrem úspěchu Alphabetu je vyhledávač Google, její nejcennější aktivum. I přes neoddiskutovatelnou dominanci Googlu ve vyhledávání, musí Alphabet svůj vyhledávač neustále zlepšovat.

Hlavní hrozbou je konkurence v podobě umělé inteligence integrované do vyhledávání. Vyhledávače už mohou rozumět přirozené řeči a brzy tak v podstatě nebude nutné “umět vyhledávat”, jako tomu bylo dřív.

Navíc mohou přímo odpovídat na otázky, což uživateli ušetří procházení nesčetných webových stránek, aby našel informace, které hledá.

Poznámka

Microsoft do svého vyhledávače Bing integroval schopnosti ChatGPT, což se setkalo s pozitivní zpětnou vazbou uživatelů.

V reakci na tento vývoj se připravuje vylepšení Googlu pomocí AI a zavedení funkce “přehledu”. Při vyhledávání tak uživatel bude moci využít přehled generovaný umělou inteligencí, nebo pod ním zobrazené odkazy na webové stránky.

Přehled bude obsahovat informace, které uživatel podle Googlu hledá a navíc bude umožňovat kladení doplňujících otázek. Tím jde naproti uživatelům, kteří si pomalu na pohodlné hledání informací s AI zvykají a přitom neruší tradiční vyhledávání.

V AI éře se neztratí

Snahy společnosti Alphabet v oblasti AI ztělesňuje Gemini, její vlastní AI model, který v multimodálních srovnávacích testech překonává nejnovější model GPT-4 od OpenAI.

Gemini, jehož schopnosti zahrnují interpretaci a generování textu, obrázků, videí a počítačového kódu, je už teď integrován do oblíbených aplikací, jako jsou Gmail a Dokumenty Google, a nabízí služby AI více než 100 milionům placených předplatitelů služby Google One.

Kromě vyhledávání a Gemini je velmi úspěšná i cloud computingová divize společnosti, Google Cloud, která zaznamenala pozoruhodný růst – její tržby za první čtvrtletí dosáhly 9,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 28,4 %.

Společnost Alphabet tvrdí, že téměř 90 % jednorožců generativní AI používá k vývoji svých modelů Google Cloud.

Služba Google Cloud, která je v pozici, kdy může vyzvat lídry v oboru, využívá svou robustní infrastrukturu datových center a nabízí více než 130 hotových modelů umělé inteligence, což zdůrazňuje závazek společnosti Alphabet v oblasti pokročilých nástrojů umělé inteligence.

Hodnota pro investory dál roste

Společnost pečlivě řídí náklady a směřuje více svých zdrojů do umělé inteligence, což by mělo zlepšit její dlouhodobou ziskovost a zároveň podpořit růst tržeb.

V prvním čtvrtletí její strategie vedla k meziročnímu nárůstu zisku na akcii o 61 %.

Když vezmeme v potaz klouzavý 12měsíční zisk na akcii ve výši 6,52 USD, je možné i při současných cenách blízko historického maxima považovat ocenění akcie za atraktivní.

Poměr ceny k zisku (P/E) totiž vychází na méně než 26, což představuje zhruba 10% slevu oproti ocenění indexu Nasdaq ve výši 29,6.

Atraktivita pro investory navíc vzrostla, když představenstvo společnosti Alphabet schválilo zpětný odkup akcií v hodnotě 70 miliard USD, a to navíc k částce 61,5 miliardy USD vynaložené na zpětný odkup v roce 2023.

Překvapivě pro mnohé analytiky společnost také oznámila zahájení výplaty dividendy. V polovině června tak poprvé v historii vyplatí dividendu ve výši 0,20 USD, což odpovídá anualizovanému výnosu 0,48 %.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎