Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Akcie se vzpamatovaly po prudkém propadu, ale investoři stále váhají, zda je růst udržitelný. Fed má rozhodující slovo a trhy čekají na jeho další kroky.
Akcie se po nejhorším srpnovém začátku od roku 2002 vrátily zpět, ale nenechte si tímto odrazem zastřít zásadní změnu ve způsobu, jakým trhy nyní interpretují ekonomické údaje.
Nacházíme se v důležitém bodě zlomu, který spočívá v tom, že si trhy uvědomují, že jsme nyní v prostředí, kde se inflace tak trochu zastavila, a v pomalejším ekonomickém prostředí.
Solidní pokrok v oblasti inflace je dobrou zprávou, protože otevírá cestu Federálnímu rezervnímu systému k zahájení snižování úrokových sazeb.
Zaměření na zpomalení růstu však znamená, že investoři jsou nyní mnohem více připraveni na obavy, že by se všeobecně očekávané měkké ekonomické přistání místo toho mohlo změnit v recesi.
Jak tvrdí mnozí investoři a stratégové – a jak v posledních týdnech ukázal i samotný trh – špatné zprávy jsou nyní pro akcie špatnými zprávami, zatímco dobré zprávy jsou dobrými zprávami.
Dříve špatné zprávy spíše podporovaly akcie a další aktiva vnímaná jako riziková, protože pomáhaly zdůvodnit snížení sazeb Fedu – dobré ekonomické zprávy měly spíše opačný efekt.
Nyní špatné ekonomické zprávy naopak slouží ke zdůraznění obav z recese.
Zdálo se, že 2. srpna došlo k přepnutí, když poněkud slabší než očekávaná červencová zpráva o zaměstnanosti urychlila výprodej na akciových trzích, který vyvrcholil následující pondělí, kdy se trhy znovu otevřely.
Výprodej, který se zdál být ještě umocněn prudkým oslabením populárního japonského jenu, vedl k volání, že Fed udělal politickou chybu, když na svém červencovém zasedání ponechal sazby beze změny.
Obchodníci s futures na Fed-fond krátce počítali s možností mimořádného srpnového snížení sazeb a zvýšili sázky na to, že tvůrci politiky na svém zářijovém zasedání sníží sazby o 50 bazických bodů, tedy o půl procentního bodu, a nikoli o čtvrt bodu.
Mezitím lepší než očekávaný údaj o počtu prvních týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém a předminulém týdnu pomohl pozvednout akcie, stejně jako několik dalších pozitivních ekonomických údajů.
S oživením akcií a zmírněním obav z blížícího se hospodářského poklesu obchodníci zrušili sázky na mimořádné snížení sazeb a nyní považují za nejpravděpodobnější, že Fed sníží sazby o čtvrt bodu v září – následovat bude snížení o čtvrt bodu i v listopadu a prosinci.
Index S&P 500 klesl 5. srpna o 3 %, zatímco index Dow Jones Industrial Average se ten den propadl o více než 1 000 bodů. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenaly nejhorší třídenní začátek měsíce od srpna 2002.
Zdá se však, že 5. srpen znamenal minimum. Akcie následně našly pevnou půdu pod nohama a index S&P 500 v pátek prodloužil svou vítěznou sérii na sedm seancí, když tento index, Dow a Nasdaq zaznamenaly nejvyšší týdenní zisky od listopadu.
Mezitím se očekávaná volatilita – měřená takzvaným ukazatelem strachu na Wall Street, indexem volatility Cboe Volatility Index – vrátila pod svůj dlouhodobý průměr.
Jistě, investoři zaznamenali po počátečním srpnovém masakru úlevu. Zejména se zdálo, že ukončení carry trade s jenem nezpůsobilo žádné větší systémové vlny.
Hospodářský růst si však pravděpodobně udrží svou dynamiku, což znamená, že by očekávání investorů ohledně snížení sazeb mohla být zklamána – může dojít k dalšímu “vyděšení z růstu”.
To znamená, že se trvalé období tlumené volatility pravděpodobně nevrátí, ačkoli pozadí pro pokračující rally na akciových trzích zůstává na místě.
Znamená to také, že údaje o pracovních silách zůstávají “na místě řidiče” a přebírají od inflace roli nejdůležitějšího tržního faktoru, protože údaje o pracovních silách slouží jako nejlepší ukazatel celkové ekonomické aktivity.
Federální rezervní systém má dvojí mandát, a to udržovat cenovou stabilitu i plnou zaměstnanost. V sázce je “velmi křehké” odražení akciového trhu v době, kdy Powell připravuje projev v Jackson Hole.
Nepřekvapilo by, kdybychom se před koncem třetího čtvrtletí dočkali dalšího růstového strachu, což naznačuje, že defenzivní akcie budou v nejbližším období nadále dosahovat lepších výsledků.
Po překonání růstového strachu však lze očekávat silnou rallye vedenou růstovými akciemi až do konce roku 2024.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.