Fenomén veganství platí za jedno z nejdiskutovanějších témat současnosti, a to nejen ve společenské, ale i v investiční rovině. Velká konzumace masa již není považována za normu, ale vlivem tlaku zejména mladších generací a prominentních celebrit je čím dál silněji vnímána jako jakýsi krutý přežitek dob minulých.
Společnost již v mase nevidí pouze konzumní artikl, šťavnatý burger, steak nebo propečenou krkovičku, ale vnímá zprávy o utrpení zvířat uvízlých v nemilosrdném soukolí masných byznysů, které poslední dobou čím dál častěji vyplývají na povrch.
Když k tomu přičteme skutečnost, že je z vědeckého hlediska extrémní konzumace masa pro lidské tělo nežádoucí a že jsou velkochovy zvířat významným generátorem skleníkových plynů, tak se vlastně nelze divit, proč je dnes veganství ve společnosti na vzestupu.
Ať už si o veganství myslíte cokoliv, nelze přehlížet jednu důležitou skutečnost – jedná se o rostoucí sektor, jenž je navíc postaven na vcelku logických základech, čerpá z dnešních trendů a pronikl už i do světa investování. Vzpomeňme třeba IPO americké společnosti Beyond Meat, která se z počátečních 25 USD z roku 2019 již dávno vyhoupla nad 100 dolarů a dál se veze na vlně rostoucího zájmu o veganské stravování.
Nejde přitom jen o akcie – za zmínku stojí např. US VEGAN CLIMATE ETF (VEGN), jehož hodnota je odrazem sílících “zelených” tendencí ve společnost. Tento ETF se netýká pouze veganství ve spojitosti se stravováním, ale mapuje i akcie firem s čistým kreditem z hlediska přístupu k životnímu prostředí, zvířatům, ale i lidem.
Podle americké konzultační společnosti A.T. Kearney lze na globálním trhu v nejbližších letech očekávat výrazný obrat.
Podíl veganských alternativ k masu má do roku 2040 dosáhnout 25 % (z dnešních 10 %), zatímco velkou budoucnost má patrně také umělé maso vyvíjené v rámci buněčného zemědělství.
Dost však o veganství jako takovém. Spolu s nárůstem podílu bezmasých výrobků v globálním jídelníčku lze očekávat také nárůst počtu i hodnoty firem působících v tomto odvětví a my jako investoři chceme vědět, zda má investice do veganství smysl a zda se jedná o něco, co má potenciál zajímavého výnosu v budoucnu.
Chcete-li stručnou odpověď, zní následovně: Ano, nejspíše má. Ale čtěte dál.
Ukážeme vám totiž, proč by se investice do veganských společností mohla vyplatit a v neposlední řadě vám dáme několik tipů na tituly, které stojí za zvážení, pokud byste rádi obohatili vaše akciové portfolio o nějakou akcii z tohoto sektoru.
Pokud zvažujete investici do zelených veganských akcií, ale stále váháte, zda se jedná o to pravé, tato část článku je určena právě pro vás.
Jedno ze základních pravidel úspěšného investování zní: Investuj dnes do něčeho, co bude velké zítra. Zkrátka a jednoduše, vkládej své finanční prostředky tam, kde lze s vysokou pravděpodobností očekávat růst a vývoj.
Význam tohoto tvrzení v kontextu veganství je asi zřejmý. Jedná se o stále velmi mladé odvětví, které má k dispozici obrovský trh a jemuž hrají do karet současné trendy. Zvyšující se poptávka po veganských výrobcích vytváří nové tržní příležitosti, vzhledem k čemuž zde nové firmy rostou jako houby po dešti.
Mnozí investoři se v rámci svých burzovních aktivit rádi opírají také o jakousi morální rovinu, kterou vnímají buď jako přidanou hodnotu, anebo onen pověstný americký “feel good” faktor. Veganské akcie v tomto ohledu nabízí nejen řadu investičních benefitů, ale také onen důležitý pocit, že děláme něco pro záchranu planety.
Tato tendence je bezprostředně spjatá s investováním do tzv. zelených akcií, o nichž jsme pro vás již dříve připravili samostatný článek.
Investici do veganských akcií dále opodstatňuje také skutečnost, že lze jen těžko hledat objektivní důvody, proč by tento globální trend měl zpomalovat, natožpak se zastavit. Jedná se o reakci společnosti mimo jiné na zprávy o zhoršující se ekologické rovnováze na naší planetě, z níž budou logicky těžit i akcie firem, které v tomto sektoru působí.
Stejně jako u zrodu jiných odvětví existuje i zde vysoká pravděpodobnost, že se brzy vykrystalizuje několik opravdových velikánů, kteří tu s námi zůstanou po mnoho budoucích desetiletí. Prozatím se do role “veganského krále” pasovala již zmiňovaná společnost Beyond Meat, ale to neznamená, že by jí nemohly výrazně konkurovat (nebo ji i předčit) jiné společnosti.
Akvizice vhodně zvolené veganské akcie na vzestupu má v dlouhodobém horizontu potenciál dosáhnout trojciferné míry zhodnocení. Jedná se totiž o odvětví zachycující důležitou změnu ve společnosti, což z historického hlediska zpravidla přinášelo zajímavé výnosy.
Nyní se již pojďme podívat na šest akciových titulů, jež již dnes platí za zvučná jména tohoto odvětví a které by vám v dohledných letech mohly přinést zajímavý výnos.
Pokud o událostech posledních měsíců a několika málo let máme hovořit jako o veganském boomu, pak je Beyond Meat jeho tváří.
Tento americký výrobce rostlinných náhražek masa o sobě dal výrazněji vědět již v roce 2019, kdy proběhlo jeho veleúspěšné IPO. Do společnosti přitom již dříve investovali kupříkladu zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo slavný herec Leonardo DiCaprio.
Společnost vyrábí bezmasé burgery, párky a jiné náhražky masa, které jsou nabízeny prostřednictvím různých sítí restaurací s rychlým občerstvením. V roce 2020 uvedla firma na trh několik zbrusu nových výrobků, přičemž navrhla i jeden určený pro potřeby kanadského trhu.
Díky statusu průkopníka, silné značce a povědomí o ní, ale i přetrvávajícím problémům se ziskovostí je “veganský král” Beyond Meat mnohými považován za jakousi Teslu světa veganství.
Ingredion, do roku 2012 Corn Products International, je americký výrobce ingrediencí pro potravinářský, nápojový i lékárenský průmysl. Zaměstnává více než 10 000 lidí a působí ve více než 40 zemích z celého světa.
Společnost je proslulá tím, že dokáže pružně reagovat na tržní poptávku, což se týká i fenoménu veganství. Výrazný krok tímto směrem podnikla v roce 2018, kdy začala spolupracovat výrobcem veganských potravin Verdient Foods, jehož o dva roky později dokonce odkoupila.
O budoucích plánech Ingredionu svědčí také investice ve výši 200 milionů USD do rostlinných náhražek masa, k níž došlo v minulém roce, stejně jako započetí plánu na výstavbu závodu na výrobu rostlinných bílkovin v Nebrasce.
Při pohledu na cenový graf společnosti je zřejmé, že jí roku 2018 trochu začal docházet dech. Posun směrem k veganským výrobkům by proto mohl být oním stimulem, jenž jí umožní získat si zpět přízeň investorů.
Bunge je velká americká zemědělská společnost, která je v kontextu našeho článku důležitá zejména proto, že je velkým mezinárodním vývozcem a prodejcem sójových bobů. Tedy oblíbené veganské suroviny. Kromě toho se zabývá také zpracováváním potravin, stejně jako obchodováním s obilím a hnojivy.
Po koronavirové krizi z března roku 2020 se firma dokázala svézt na vlně oživení doprovázené zvýšeným zájmem o veganství a během necelého roku zaznamenala nárůst o více než 140 %. Ve světle toho, že by v rámci veganské vlny měla poptávka po sójových bobech nadále růst, by BG mohla mít dostatečný stimul k růstu i v budoucích měsících a letech.
Společnost Tyson Foods lze považovat za jednoho z přímých konkurentů Beyond Meat. Na rozdíl od BYND se však nejedná o výhradně veganského výrobce, nýbrž o největšího amerického producenta klasického masa, jenž vstoupil na trh s náhražkovými proteiny.
Kromě poloveganských burgerů vyrábí mimo jiné také veganské nugetky, které prodává pod značkou Raised & Rooted ve více než 7 000 obchodech po celé Americe.
Přestože byl nástup Tyson Foods ve srovnání s konkurencí z Beyond Meat poněkud vlažný, s tím, jak bude postupně přesouvat zdroje na výrobu bezmasých náhražek, by se firma mohla v budoucnu stát jedním z významných hráčů veganského odvětví.
Za vznikem a úspěchem společnosti Laird Superfood stojí nápad surfaře Lairda Hamiltona, jenž přišel se speciální, nutričně hodnotnou smetanou do kávy a vystavěl kolem ní firmu. Výrobek je plně veganský a je kombinací kokosového mléka, rostlinných tuků a speciální mořské řasy bohaté na minerály.
Hamiltonův nápad byl přijat veskrze pozitivně, o čemž svědčí jeho rostoucí prodeje v uplynulých letech. A zde také spočívá potenciál firmy – zatímco prodeje smetan do kávy v roce 2020 v USA dosáhly 20 milionů dolarů, celková hodnota prodejů výrobků tohoto typu v zemi činí 3 miliardy dolarů.
LSF má tedy velký potenciál k budoucímu růstu, jenž je dále podtržen skutečností, že by firma mohla uvést na trh další, zbrusu nový výrobek veganského typu.
The Kellogg Company je americký výrobce cereálií, toustového pečiva a drobného občerstvení, do jehož portfolia spadají firmy jako Corn Flakes, Frosted Flakes nebo Pringles. Nás by však měla nejvíce zajímat skutečnost, že pod její křídla spadá firma MorningStar Farms, což je výrobce vegetariánského jídla.
Společnost prodá několik desítek milionů tun masových náhražek ročně, třetinu z toho v hamburgerech, zbylé dvě třetiny jako náhražky kuřecího masa nebo párků.
O potenciálu MorningStar Farms ve veganském sektoru svědčí skutečnost, že v současnosti prodává mírně více náhražek než samotný velikán odvětví, Beyond Meat. Pokud si tedy management Kellogg’s uvědomí pozitivní vyhlídky sektoru a přesune do něj více zdrojů, mohlo by akcie firmy čekat oživení, na které marně čeká již od roku 2016.
Veganství se jeví jako jedno z nastupujících investičních odvětví současnosti. Jeho úspěch se opírá hlavně o změnu nálady ve společnosti, která pozvolna přechází k alternativám šetrným k přírodě a k lidskému tělu.
Jelikož se však jedná o proces pozvolný a náročně proveditelný, dá se očekávat spíše systematický růst v rozumném tempu, byť se i zde nejspíše najdou výjimky. Pokud se vám růst podaří podchytit zavčasu a s nadějným akciovým titulem, je dost možné, že se v budoucnu můžete těšit mimořádně zajímavému zhodnocení.
Náš seznam titulů ale nevnímejte jako skupinu dokonalých společností, které byste si měli koupit teď hned a nejlépe v obrovském množství. Spíše jej berte jako jakési prvotní seznámení se sektorem, které vám napoví, zda vám svět veganských akcií zachutná, či nikoliv.
Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.
Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.
Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.
V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.