Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Meta na cenách z roku 2015 – Blíží se jedna z největších příležitostí za dekádu?

Publikováno
Akcie Meta na cenách z roku 2015 – Blíží se jedna z největších příležitostí za dekádu?
Zdroj: al-ain.com

Akcie Meta se po posledním zveřejnění výsledků za třetí kvartál v letošním roce opětovně zhroutily. Propad byl téměř totožný s tím, co jsme mohli vidět v únoru letošního roku, kdy Meta zveřejnila earnings za celý minulý rok a čtvrtý kvartál. Celkově tak akcie Meta ztratily cca 77 % ze své all time high hodnoty.

A zatímco jedni pláčou, žraloci naopak slaví. Osobně jsem na podobné propady čekal dlouho. A beru je jako obrovskou příležitost. Něco takového totiž přijde jen párkrát za život.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V rámci dnešní analýzy se proto podíváme hned na fundament a pak přejdeme rovnou na technickou analýzu cenového grafu. Zkusíme si logicky vysvětlit, co se z hospodářského a technického hlediska přihodilo.

Fundamentální analýza akcie Meta

Kvartální výsledky

Takže ihned při pohledu na přiložený graf můžete sledovat rychlý propad na dvou velmi důležitých úrovní. Výnos je za sledované kvartály obstojný, 27,71 miliardy USD. Patří mezi ty horší, ale pořád to není žádná tragédie. Avšak zisk firmy meziročně klesl o horentních 52 % na 4,4 miliardy USD.

A není divu, provozní náklady rychle stoupají a za poslední kvartál dosahovaly 16,33 miliardy USD. Provozní výnos je tak meziročně o více jak 45 % nižší, 5,66 miliardy USD.

Zdroj: tradingivew.com
Výnos, zisk a marže akcie Meta
Výnos, zisk a marže

Hrubá marže je přes 79 %, což nijak nevybočuje z normálu. Ovšem provozní marže je jenom něco přes 20 % a čistá marže necelých 16 %. Marže se hluboce propadly. Tak nízké marže snad akcie Meta nikdy neměla. Právě drastický pokles v maržích nese hlavní vinu. Protože všichni vidí, že společnost Meta situaci moc nezvládá.

Zisk na akcii (EPS) je pouhých 1,64 bodů. Ukazatel P/E byl ke konci třetího čtvrtletí skoro 13 bodů. Nyní je poměr ještě nižší, 8,62 bodů. Akcie Meta jsou dle ukazatele prostě nejlevnější v historii. A přesto je nikdo nyní moc nechce. Mimochodem, P/E klidně může takhle nízko zůstat dost dlouho. Nízký ukazatel automaticky neznamená, že je titul jasný “buy”. Takhle to vážně nefunguje. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) též pokračuje v poklesu, 22,4 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) to samé, 19,57 %. Oba ukazatele jsou jedny z nejslabších.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 2,57 bodů. Firma tedy pořád drží velké objemy likvidity. Celkové závazky pokračují v dramatickém růstu, meziročně vzrostly o více jak 51 % na 54,8 miliardy USD. Zatímco vlastní kapitál lehce pokračuje v poklesu a nyní dělá 124 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je pořád velmi solidní, 0,21 bodů. Celkový dluh však hodně rychle roste a nyní je zhruba 26,5 miliardy USD. Jenom pro představuje, před rokem činil 13,22 miliard USD. Čistý dluh je proto -15,53 miliardy. Přebytek likvidity tudíž velmi rychle každý kvartál klesá.

Technická analýza akcie Meta

Jak jsem říkal v úvodu, akcie Meta se propadly od historického maxima o 77 %. Vrchol se datuje do konce srpna, takže za více jak rok titul ztratil ohromný podíl své hodnoty. Tím pádem se trh vrátil na cenové úrovně, kde byl naposledy v roce 2015. Je to neuvěřitelný krok zpět, před kterým jsem v obecné rovině celý rok varoval. Medvědí trh totiž nekončí tím, že si akcie klopýtnou o 20 – 30 % dolů. Ryzí medvědí trhy jsou tvrdé a je běžné, že růstové akcie klesnou i o více jak 80 %.

Proto jsou současné události hlavně pro retailové investory studenou sprchou. Průměrný drobný investor má totiž pocit, že když nakoupí “brzo”, nic ho neohrozí. Ale je to naivní představa, kterou jsem měl před mnoha lety i já. V každém případě se to samé, co akciím Meta, může stát i jiným top růstovým titulům. A postupně si to investoři začnou uvědomovat. A mohou mít tendenci si tzv. locknout zisky, které se jim tvořily několik let. Tím pádem jsou ohroženy i tituly, které se v současnosti drží relativně nad vodou.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akcie Meta
Týdenní graf akcie Meta

Za minulý a současný týden se zobchodovaly ohromné objemy. Tím pádem byl prodejní tlak vážně silný a doposud nabídka zcela absorbovala poptávku. Zas na druhou stranu se blížíme do kurzových úrovní, které začínají být dle objemového profilu hodně zajímavé. Jelikož tu máme hned několik slušných shluků a high volume node.

Mimochodem, ty jednotlivé shluky jsou samozřejmě supportem. Přímo snová nákupní cena je kolem 25 USD, kde je i point of control. Ale tak hluboko se kurz asi nikdy nedostane. Jenom pro zajímavost, pokles až sem znamená cca 93% ztrátu.

Závěrem

Osobně beru ty hluboké propady na růstových titulech pozitivně, protože se vracíme na ceny, kde jsme byli posledně v době, kdy jsem ani moc nevěděl, co vůbec akcie je.

Tím se postupně nabízí obrovská příležitost. Člověk ale musí mít plán. Musí mít strategii s nějakou logikou.

Co se týká fundamentu, i přes ta zhoršení, to nevidím až tolik tragicky. Respektive nečekám, že se firma totálně zbortí. Jedinou obavu vidím v té velké sázce na metaverse. Je třeba si uvědomit, že Facebook měl téměř monopol na poli sociálních sítí. Avšak metaverse projektů je jako hub po dešti. Nemají takové rozpočty jako Meta. Ale to neznamená, že nemohou konkurovat.

Líbil se vám tento článek?
37
5

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.