Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Exxon Mobil – Může rally ropných titulů pokračovat?

Publikováno
Akcie Exxon Mobil – Může rally ropných titulů pokračovat?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Exxon Mobil patří stejně jako Shell mezi tituly ropných společností. Jak už jsem říkal v analýze na akcie Shell, tohle odvětví již po mnoho měsíců zažívá v podstatě znovuzrození. V analýze na trh s ropou jsem nastínil i možnost, že se můžeme letos dočkat cen ropy kolem 200 USD za barel. Momentálně cena ropy koriguje své předešlé dramatické růsty, ale to je zatím díky jistému vystřízlivění – panika zkrátka částečně odezněla. Změna emocí ale nic nemění na tom, že nabídka ropy zůstává výrazně okleštěná.

V dnešním příspěvku si tedy zpracujeme fundamentální analýzu hospodářských čísel Exxon Mobil. Samozřejmě si zpracujeme i technickou analýzu cenového grafu. Pro úplnost si uvedeme i důležité skutečnosti, které ovlivňuji ceny ropy – tudíž i cenu akcií Exxon Mobil.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ExxonMobil Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nastala změna v nabídce ropy – Jaké byly akce ropných firem?

Ropa Brent za posledních několik dní hodně klesla, což se plní novinovými titulky mainstreamových médií. Hojně se o tom mluví i na sociálních sítí v kontextu toho, že je vše vlastně v pořádku. Cena ropy se skutečně vrátila na stejné úrovně, kde byla před počátkem války na východě. Upozorňoval jsem na to, že jakmile emoce ochladnou, značná část toho růstu se určitě umaže. To ovšem nic nezmění na tom, že nabídka ropy je mnohem menší než poptávka po ropě. Do spojených států jde asi jen 1,3 % ruského exportu ropy, ale stejně je embargo na import dost bolel. K embargu se ještě přidala Velká Británie.

Biden se již snažil najít náhradu a vyvíjel tlak na OPEC, aby produkci ropy zvýšil. Nicméně Saúdská Arábie požadavek zamítla. Proč by těžbu navyšovali, když oni na tom vydělávají? Ten válečný konflikt se jim perfektně hodil a celý svět je nyní vlastně jejich rukojmím. Oni nakonec těžbu časem zvýší, ale to může trvat dost dlouho. Mimo jiné společnost Shell před několika dny oznámila, že zcela přestane odebírat ruskou ropu a plyn.

Což je prohlášení, které bych bral s rezervou – buď to budou nějak obcházet (nakupovat ruskou ropu z jiné země), nebo od toho brzy upustí. Společnost Exxon Mobil se dokonce vzdává ropných nalezišť v Rusku, které mají mít hodnotu více jak 4 miliardy USD – to je z hospodářského hlediska ohromná ztráta, což musí každý případný investor brát v potaz.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf ropy Brent
Denní graf ropy Brent

Jak bylo řečeno, cena ropy Brent se hluboce propadla – od vrcholu o téměř 30 %. Tím se vymazal ten agresivní růst, což jenom dokazuje, že trhy celou situaci rychle přehodnotily. Asi se stejně ruská ropa na trhy dostala – trh nabídkový šok přecenil. Nebo se kalkuluje s tím, že nabídka z jakéhokoliv důvodu brzy vzroste, nebo se utlumí poptávka. Utlumená poptávka ovšem automaticky implikuje recesi. A recese může spustit další pokles cen ropy.

Jedná se skutečně o hodně komplikovanou problematiku a variant budoucího vývoje může být hned několik. V těchto chvílích je ale nejvíce racionální kalkulovat s tím, že cena ropy zůstane na vyšších úrovní, protože s jistotou víme, že nabídka ropy je slabá – což nese zisky ropným společnostem jako je Exxon Mobil.

Zdroj: statista.com
Export ruské ropy
Export ruské ropy v roce 2020

Pro zajímavost ještě přidávám graf významných importérů ruské ropy. Jak bylo řečeno, do Spojených států proudilo v roce 2020 pouze 1,3 % celkového ruského exportu. Co se týče Velké Británie, tam je to o něco více – 1,5 %. Čili tyto dva státy si mohly embargo dovolit – naopak Německo to okamžitě negovalo, protože tam šlo v roce 2020 až 8,7 %. Nejvíce ruského exportu připadá na Čínskou lidovou republiku. Ti odebírají třetinu.

Fundamentální analýza Exxon Mobil (XOM)

Kvartální výsledky

Z grafu vyplývá rostoucí tendence za posledních několik měsíců. Výnosy meziročně vzrostly o horentních 78 %, mezikvartálně o 11,5 % na téměř 82 miliard USD. Čili je zde skutečně znát velký posun. Co se týče zisku, toho bylo dosaženo 8,9 miliardy USD. Vzhledem k tomu, že firma byla před rokem ztrátová, jedná se samozřejmě o obrovské zlepšení situace. Mezikvartálně se zisk zvýšil o 31,5 %. Co se týká marží, hrubá marže dosahovala více jak 23 %. Provozní marže je skoro 11 % a zisková marže je blízko 11 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnosy dosahovaly téměř 9 miliard USD – mezikvartálně jde o menší pokles, o 8 %. EBITDA dosahovala 14,57 miliardy USD. Volné cash flow zaznamenalo růst o 41 %, firmě se povedlo vygenerovat 13 miliard USD.

Zisk na akcii (EPS) jsou více jak 2 body. Poměrový ukazatel P/E byl za poslední kvartál minulého roku 11,35 bodů – relativně levné, ale musíme brát v potaz daný sektor. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 14,15 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 10,86 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,71 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 1 bodu. Oba ukazatele jsou spíše pod přijatelným rozmezím, ale nejsou vyloženě špatné. Pokud by bylo třeba, dvě třetiny dluhů s blížící se splatností by Exxon dokázal ihned splatit – vlastní na to dostatek velmi likvidních aktiv. Zbytek nejpozději do jednoho roku.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,3 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,14 bodů. Oba poměry jsou samozřejmě nízké, čili přijatelné. Firma Exxon má ke konci roku dluh něco přes 53 miliard USD. Vlastní kapitál je ve výši 175,7 miliardy USD. Poměr dluhu vůči kapitálu je proto velmi nízký.

Roční výsledky

Celkové výnosy jsou za rok 2021 280,5 miliardy USD. Na první pohled se může zdát, že se jedná o rekordní výsledek, ale není tomu tak – výnosy v letech 2012-2014 byly vyšší. Blížily se 500 miliardám USD. Lež za těch sedm let se skutečně jedná o nejlepší obrat. Zisk dosahoval 23 miliardám USD. Rok 2020 byl ztrátový. Hrubá marže byla za celý rok 24 %. Provozní marže dosahuje 10 % a zisková marže je přes 8 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Provozní výnosy vzrostly v relativních číslech o stovky procent (27,8 miliard USD), protože byly za rok 2020 záporné – až tak špatný rok 2020 byl. EBITDA zaznamenala růst o 192 % na 48,4 miliardy USD. Volné cash flow je 36 miliard USD, což je od toho roku 2015 s přehledem nejlepší výsledek. Zisk na akcii (EPS) dosahuje 5,39 bodů.

Technická analýza akcie Exxon Mobil (XOM)

Akcie Exxon Mobil se od tržního minima z roku 2020 po blízký tržní vrchol zhodnotily o více jak 200 % – část těchto zisků byla čerstvě umazána. Cena ropy stoupala, což znamenalo vyšší výnosy pro Exxon. Tudíž cena akcií šla taktéž nahoru. Od nového roku cena ropy strmě stoupala, takže se vzedmula i poptávka po akciích ropných společností. Díky tomu se cena akcie Exxon Mobil dostala velmi blízko od historického maxima, které je nad S/R levelem 95 USD.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akcie Exxon Mobil
Týdenní graf akcie Exxon Mobil

Cena ropy byla v roce 2014 kolem 110 USD za barel. Respektive se kolem této úrovně držela několik let. Ropné odvětví nutně nepotřebuje, aby cena ropy šla nahoru. Úplně stačí, aby cena dlouho zůstala na relativně vysokých cenových hladinách.

Blízký vrchol je každopádně pod S/R levelem 95 USD. Trh se dostal hodně blízko od historického maxima, stačilo ještě málo. Cenu samozřejmě srazil ten poslední propad na trhu s ropou. Nicméně S/R level 78 USD zatím prodejní tlak ustál. Pokud to support ustojí, můžeme se brzy dočkat i třeba plného otestování 95 USD.

Závěrem

Jak vyplývá z dnešní analýzy, akcie Exxon Mobil jsou velmi závislé na vývoji trhu s ropou. A tady se právě ten názor různí. Osobně zastávám názor, že jsme minimálně na prahu nové ropné krize – vycházím především z toho, že OPEC produkci jen tak nenavýší a pořád hrozí, že dodávky ropy z Ruska mohou váznout. Jak jsem ale popsal výše, může nastat útlum poptávky jako tomu bylo v roce 2020 – třeba z důvodu ekonomické recese.

Co se týká samotného fundamentu titulu, ta zmíněná čísla vypadají solidně. Minulý rok byl hrozný, ale z toho se podnik s přehledem dostal. Osobně se mi ale nelíbí, že se vzdávají toho ruského naleziště. To totiž znamená, že ze dne na den přišli o miliardy USD. To se jen tak nahradit nedá.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎