Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Akcie] Analýza 5. 5. 2020 – Akcie zatím odolávají špatným ekonomickým zprávám

Publikováno

Americké akciové trhy zakončily svůj nejlepší měsíc za poslední 3 dekády. Akciový index SP500 za duben 2020 pokročil o 13 %, nejvíce od roku 1987, v naději, že hospodářské škody po koronavirové pandemii se podaří rychle zahladit.

Od karanténních opatření se sice v Evropě i Americe začíná opouštět, ale trhy taky zaplavuje vlna negativních zpráv o rekordních propadech čtvrtletních HDP nebo futures kontraktů ropy na minusových cenách.

Signalizují nám grafy blízký pád?

SP 500 na tydennim grafu 4. 5. 2020
SP 500 na týdenním grafu 4. 5. 2020

Největší akciový index na světě poslední 2 týdny v podstatě přešlapoval na místě. Předminulý týden se na týdenním grafu vytvořil býčí pin bar, zatímco minulý týden medvědí pin bar. Cena v pátek 1. 5. uzavřela přesně na námi vyznačené spodní hranici pásma zajímavého pro krátkou pozici (2830.0).

Zároveň cena nedokázala překonat 100týdenní klouzavý průměr. Ve středu jej trh dočasně překonal a přiblížil se psychologicky významné hladině 3000.0, ale tento zisk se smazal pod vlivem nepříznivých čtvrtečních a pátečních zpráv.

Dow Jones na tydennim grafu 4. 5. 2020
Dow Jones na týdenním grafu 4. 5. 2020

Na Dow Jones indexu, který obsahuje jen 30 největších amerických společností, je situace o něco horší. Tady se trh poslední týdny pohybuje kolem nižšího, 200týdenního klouzavého průměru, a stále pod minimy ze srpna 2019, které S&P nebo NASDAQ už překonaly.

K cenovému pásmu 25400-27400, které jsem v mých analýzách vyznačil jako oblast pro otevření krátké pozice, se trh sice přiblížil také ve středu – Dow se vyšplhal až k ceně 24900. Nicméně konec týdne uzavřel bídně a došlo k vytvoření stejné medvědí svíčkové formace jako u S&P.

Poznámka

TIP: Chcete se o akciových indexech dozvědět více? Přečtěte si náš podrobný článek: Co jsou to indexy?

Pokud svíčkové vzory obchodujete rádi, pak i Dow pro vás aktuálně představuje atraktivní příležitost pro spekulativní prodej. Z mého pohledu však v současnosti preferuji sledovat výše cenově postavené S&P a NASDAQ indexy.

Konec rekordně dlouhého růstu HDP

Trhy v pondělí v noci otevřely negativním gapem kvůli zprávám o rostoucím napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Prezident Donald Trump v neděli obvinil Čínu ze vzniku a rozšíření virové pandemie. Už o pár dní dříve zazněly podobné výčitky i z úst dalších členů vlády Larryho Kudlowa, Mika Pompea.

Mezitím celosvětový počet nakažení už překonal 3,5 milionu a zavinil smrt necelých 250 tisíc lidí. Počet nových infekcí a nakažení v evropských a severoamerických zemích ustupuje, ale v Jižní Americe a Africe ještě COVID-19 zřejmě nedosáhl svého vrcholu.

Již zmíněný středeční optimismus byl způsoben kladnými testovacími výsledky léku remdesivir a také zasedáním Fedu, jehož předseda Jerome Powell povzbudil trhy holubičím projevem. Kvantitativní uvolňování Fedu prostřednictvím nakupování státních dluhopisů stále pokračuje a není známo žádné datum, dokdy program skončí.

Poslední ekonomické reporty však nebyly příznivé. Americký hrubý domácí produkt se propadl o 4,8 % v 1. čtvrtetí 2020. Jedná se o první takový záporný výsledek HDP Spojených států od roku 2014.

Ve čtvrtek americké úřady ohlásily čerstvých 3,8 milionu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tyto žádosti tak za posledních 6 týdnů převýšily 30 milionů.

Podobně špatná čísla hlásí i eurozóna.

Ropa na nejnižších hodnotách v historii?

Duben 2020 znamenal jeden z nejvolatilnějších měsíců pro ropu.

Státy OPEC, Rusko i Spojené státy snížily těžbu dohromady o několik desítek milionů barelů, přesto globální zastavení výroby a extrémně nízká poptávka způsobila, že 20. dubna některé futures kontrakty na ropu se ocitly hluboko v červených číslech.

Těžaři tedy platili firmám dále zpracujícím ropu, jen aby se zbavili již vytěžené suroviny, pro kterou neměli dostatek prostoru na skladnění. V dalších dnech po zásazích mnoha vlád, např. slibů amerického prezidenta, že USA nenechá své těžaře na holičkách, se cena ropy stabilizovala. Spotová cena WTI ropy se v pondělí 4. 5. obchodovala mezi 15-16 dolary.

Nicméně následkům divokých cenových výkyvů ceny černého zlata jak na spotu tak i na futures se nelze vyhnout. Royal Dutch Shell zkrátila letošní vyplacení dividend poprvé od 2. světové války, a to konkrétně o dvě třetiny (z 0,40 na 0,16 centů za jednu akcii). Akcie anglo-nizozemské energetické korporace propadly o 9 %.

Využijte situace a nakupte akcie

Máte-li pocit, že akcie již dosáhly svého dna, můžete si nějaké koupit u jednoho z ověřených akciových brokerů a profitovat na jejich dalším růstu. Pokud si ale naopak myslíte, že se jejich cena ještě podívá níže, můžete spekulovat i na jejich pokles.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎