Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » [Akcie] Analýza 5. 5. 2020 – Akcie zatím odolávají špatným ekonomickým zprávám

[Akcie] Analýza 5. 5. 2020 – Akcie zatím odolávají špatným ekonomickým zprávám

[Akcie] Analýza 5. 5. 2020 – Akcie zatím odolávají špatným ekonomickým zprávám

Americké akciové trhy zakončily svůj nejlepší měsíc za poslední 3 dekády. Akciový index SP500 za duben 2020 pokročil o 13 %, nejvíce od roku 1987, v naději, že hospodářské škody po koronavirové pandemii se podaří rychle zahladit.

Od karanténních opatření se sice v Evropě i Americe začíná opouštět, ale trhy taky zaplavuje vlna negativních zpráv o rekordních propadech čtvrtletních HDP nebo futures kontraktů ropy na minusových cenách.

Signalizují nám grafy blízký pád?

SP 500 na tydennim grafu 4. 5. 2020
SP 500 na týdenním grafu 4. 5. 2020

Největší akciový index na světě poslední 2 týdny v podstatě přešlapoval na místě. Předminulý týden se na týdenním grafu vytvořil býčí pin bar, zatímco minulý týden medvědí pin bar. Cena v pátek 1. 5. uzavřela přesně na námi vyznačené spodní hranici pásma zajímavého pro krátkou pozici (2830.0).

Zároveň cena nedokázala překonat 100týdenní klouzavý průměr. Ve středu jej trh dočasně překonal a přiblížil se psychologicky významné hladině 3000.0, ale tento zisk se smazal pod vlivem nepříznivých čtvrtečních a pátečních zpráv.

Dow Jones na tydennim grafu 4. 5. 2020
Dow Jones na týdenním grafu 4. 5. 2020

Na Dow Jones indexu, který obsahuje jen 30 největších amerických společností, je situace o něco horší. Tady se trh poslední týdny pohybuje kolem nižšího, 200týdenního klouzavého průměru, a stále pod minimy ze srpna 2019, které S&P nebo NASDAQ už překonaly.

K cenovému pásmu 25400-27400, které jsem v mých analýzách vyznačil jako oblast pro otevření krátké pozice, se trh sice přiblížil také ve středu – Dow se vyšplhal až k ceně 24900. Nicméně konec týdne uzavřel bídně a došlo k vytvoření stejné medvědí svíčkové formace jako u S&P.

Pokud svíčkové vzory obchodujete rádi, pak i Dow pro vás aktuálně představuje atraktivní příležitost pro spekulativní prodej. Z mého pohledu však v současnosti preferuji sledovat výše cenově postavené S&P a NASDAQ indexy.

Konec rekordně dlouhého růstu HDP

Trhy v pondělí v noci otevřely negativním gapem kvůli zprávám o rostoucím napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Prezident Donald Trump v neděli obvinil Čínu ze vzniku a rozšíření virové pandemie. Už o pár dní dříve zazněly podobné výčitky i z úst dalších členů vlády Larryho Kudlowa, Mika Pompea.

Mezitím celosvětový počet nakažení už překonal 3,5 milionu a zavinil smrt necelých 250 tisíc lidí. Počet nových infekcí a nakažení v evropských a severoamerických zemích ustupuje, ale v Jižní Americe a Africe ještě COVID-19 zřejmě nedosáhl svého vrcholu.

Již zmíněný středeční optimismus byl způsoben kladnými testovacími výsledky léku remdesivir a také zasedáním Fedu, jehož předseda Jerome Powell povzbudil trhy holubičím projevem. Kvantitativní uvolňování Fedu prostřednictvím nakupování státních dluhopisů stále pokračuje a není známo žádné datum, dokdy program skončí.

Poslední ekonomické reporty však nebyly příznivé. Americký hrubý domácí produkt se propadl o 4,8 % v 1. čtvrtetí 2020. Jedná se o první takový záporný výsledek HDP Spojených států od roku 2014.

Ve čtvrtek americké úřady ohlásily čerstvých 3,8 milionu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tyto žádosti tak za posledních 6 týdnů převýšily 30 milionů.

Podobně špatná čísla hlásí i eurozóna.

Ropa na nejnižších hodnotách v historii?

Duben 2020 znamenal jeden z nejvolatilnějších měsíců pro ropu.

Státy OPEC, Rusko i Spojené státy snížily těžbu dohromady o několik desítek milionů barelů, přesto globální zastavení výroby a extrémně nízká poptávka způsobila, že 20. dubna některé futures kontrakty na ropu se ocitly hluboko v červených číslech.

Těžaři tedy platili firmám dále zpracujícím ropu, jen aby se zbavili již vytěžené suroviny, pro kterou neměli dostatek prostoru na skladnění. V dalších dnech po zásazích mnoha vlád, např. slibů amerického prezidenta, že USA nenechá své těžaře na holičkách, se cena ropy stabilizovala. Spotová cena WTI ropy se v pondělí 4. 5. obchodovala mezi 15-16 dolary.

Aktuální graf ceny WTI Crude Oil
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nicméně následkům divokých cenových výkyvů ceny černého zlata jak na spotu tak i na futures se nelze vyhnout. Royal Dutch Shell zkrátila letošní vyplacení dividend poprvé od 2. světové války, a to konkrétně o dvě třetiny (z 0,40 na 0,16 centů za jednu akcii). Akcie anglo-nizozemské energetické korporace propadly o 9 %.

Využijte situace a nakupte akcie

Máte-li pocit, že akcie již dosáhly svého dna, můžete si nějaké koupit u jednoho z ověřených akciových brokerů a profitovat na jejich dalším růstu. Pokud si ale naopak myslíte, že se jejich cena ještě podívá níže, můžete spekulovat i na jejich pokles.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo